HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Alexej Pavlovič Fedčenko – jmenovec největšího ledovce světa

Alexej Pavlovič Fedčenko – jmenovec největšího ledovce světa

Dlouho zkoumal mladý Rus spolu se svou manželkou oblast Střední Asie. Zabýval se zejména vysokohorskými oblastmi a jejich flórou a faunou.

FEDČENKO Alexej Pavlovič (* 7./19. 2. 1844, Irkutsk, Rusko,  † 13./25. 9. 1873 při sestupu z Mont Blanku, Francie) – ruský přírodovědec, znalec Střední Asie

Jméno A. P. Fedčenka dostal v 19. století největší světový ledovec, ležící vysoko v Pamíru. Jiný z ruských badatelů ve Střední Asii V. F. Ošanin tak ocenil přínos mladého badatele a cestovatele pro poznání „střechy světa“.

Poprvé odjel A. P. Fedčenko do Střední Asie v roce 1868 a spolu s manželkou se zabývali pozorováním přírody v okolí Samarkandu. Následující rok (1869) se věnoval průzkumu Turkestánského, ZeravšanskéhoGissarského hřbetu v jihozápadní části Ťan-šanu a pronikl až k jezeru Iskanderkul. Podrobněji poznal končiny od Taškentu po Zeravšanský hřbet. Na podzim 1870 doplnil své poznatky exkurzí na Zeravšanský hřbet, jižně od Pendžikentu.

V Pamíru za poznáním

S manželkou se A. P. Fedčenko vydal na jaře 1871 z Taškentu do pouště Kyzyl-kum a k řece Syr’-darje a v létě zamířil spolu s ruskou výzkumnou výpravou přes Kuraminský hřbet do Ferganské doliny a z Chodžentu do Kokandu. Vystoupil k ledovcům na Turkestánském pohoří a popsal Ščurovského ledovec. Pokračoval na východ a z výšin Transaltajského hřbetu uviděl jeden z nejvyšších vrcholů Pamíru, který nazval Kaufmannův štít (dnešní Pik Lenina, 7 134 m).

Expedice se vrátila do Ferganské doliny a přes Oš, Uzgen a Namangan se 27. 8. 1871 dostala zpět do Taškentu. Vedle nových geografických objevů, které doplňovaly dosavadní bílá místa na mapě Střední Asie, přispěl A. P. Fedčenko k poznání rostlinživočichů žijících ve vysokých nadmořských výškách a snažil se o jejich srovnání s obdobnými oblastmi Indie, Afghánistánu, Persie (Íránu) a dalších zemí.

Po skončení středoasijské expedice odcestoval A. P. Fedčenko do západní Evropy a věnoval se studiu Alp, především jejich ledovců. Zahynul v nepříznivém počasí, které jej zastihlo při sestupu z Mont Blanku.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: