Aktualni deni (jaro, leto 2000)

Aktualni deni (jaro, leto 2000)

Kubu zacina pomalu zachvacovat investicni horecka prevazne spanelskych, venezuelskych , cinskych a kanadskych spolecnosti, které pomalu ale jiste, bez ohledu na embargo USA zacinaji tvorbou joit-venture se statem obsazovat klicove sektory mistniho prumyslu – turistiku a tezbu nerostnych surovin (nejvetsi svetova loziska chromu, doprovazena niklem, ropa).

Kubu zacina pomalu zachvacovat investicni horecka prevazne spanelskych, venezuelskych , cinskych a kanadskych spolecnosti, které pomalu ale jiste, bez ohledu na embargo USA zacinaji tvorbou joit-venture se statem obsazovat klicove sektory mistniho prumyslu – turistiku a tezbu nerostnych surovin (nejvetsi svetova loziska chromu, doprovazena niklem, ropa).

Pokud chce zahranicni firma investovat na Kube (vytvorenim podniku s ucasti Kubanskeho statu) a prinest tak do statni pokladny chybejici devizy, cela procedura schvaleni investicniho zameru trva pres rok, zamer musi projit tremi komisemi a byt nakonec schvalen vicepremierem, pricemz pro ucely zahranicnich investic se pocita za oficialni kurs dolaru vuci pesu pomer 1:1 (ale jinak se oficialne meni 1:20 a na cernem trhu az 1:23 a to jeste jen diky umelemu drzeni kurzu. Kdyby statni banka nestahovala z obehu kubanska pesa, inflace by jiz dosahla min. kursu 1:60 – 1:100, jako k tomu doslo pocatkem 90 let za obdobi hospodarske krize, nasledovane po padu komunismu v Evrope, na nemz byla Kuba do znacne miry zavisla).

Na druhou stranu, zahranicni investor nemusi na Kube pro sve produkty horko-tezko shanet zakazniky na trhu, protoze existuje jen jeden klient – Stat.

Trinidad deda

Výlet do tropického ráje Soroa

Uz jsem tady skoro ctrnact dnu. Mohutne popijim Cuba Libre. Zatim se mi to dobre osvedcilo, „Montezumova pomsta“ jak cestovatele do stredni ameriky romanticky nazyvaji strevni potize se mi zatim vyhyba….

Zatím travim cas prevazne praci, kvùli které jsem také castecne prijel. Ovsem kubanskym typem prace, ktery je velmi specificky, nic se neda uspechat, je treba dlouze s lidmi mluvit, udelat si z nich pratele, a teprve pak se da pomalinku delat neco konstruktivniho. Kdyby na ne clovek vyrukoval s nejakou praci rychle, asi by vsichni s hruzou prchli. O vikendu jsem byl na velmi zajimavem vyletu – „vypujcil“ jsem si sofera a auto z mistniho vyzkumaku a spolu s lidmi, u nichz bydlim jsme vyrazili do hor asi 100 km od Havany do nadherneho tropickeho udoli Soroa. Pujcuji zde koniky, ktere je mozno za 3 USD najmout a vydat se asi na hodinovou vyjizdku smerem do kopce (obrovskeho!) odkud je nadherna vyhlidka do okoli. Cestou se jede lesy, kde jsou stromy porostle epifity -bromeliemi a tilandsiemi. Snazil jsem se i zahlednout nejake orchidee, pri minulem pobytu jsem zde dve nasel, ale tentokrat bez uspechu.

Podarilo se mi dokonce vytahnout Kubance na asi 4 km dlouhy PESI pochod. Kdo zna naturu mistnich lidi, jiste oceni tento heroicky vykon. Tura smerovala k sirnym termalnim pramenum v pohori Siera del Rosario, do udoli zvaneho Canada del Infierno, ale asi kilometr od cile dosly mym spolecmikum sily a remcaly jako male deti, takze jsem musel naridit ustup k autu. Samozrejme, sofer s sebou vlekl litrovou lahev rumu!!! Cestou se miji ruiny kavovnikovych plantazi ze 17 stol., v byvalych zahradach porad jeste rostou citrony a pomerance, staci si utrhnout ze stromu a popijet chladnou stavu, bohuzel jsou jiz plody dost zplanele a horke.

Budu se na toto misto muset vratit nekdy sam a podnikat pesi tury, nebo, jak uz jsem se domlouval s mistnim konakem, najmu si konucha i s pruvodcem a vyrazime do hor. V oblasti jsou dva hotely, zamerene na ekoturistiku – levnejsi hotel Villa Soroa (25-35 USD/noc za bungalov), nebo mnohem drazsi Hotel Mocca (60-80 USD/noc), zamereny na americke ekoturisty. Velkou vyhodou cele oblasti, vyhlasene nedavno biosferickou rezervaci je existence fantastickych trekoych tras do okoli, v hotelich je k doptani za cca 6 USD/den k dispozici takzvane povinny pruvodce. Ja se na cesty vydaval sam, a s vyjimkou jednoho zabloudeni do vojenskeho prostoru to vubec nevadilo.

Dozvedel jsem se, ze Havanska univerzita porada kursy spanelstiny pro cizince, takze za 280 USD (4 hod vyuky denne) ze me bude zase na mesic skolacek. Jinak uz trochu zacinam byt otraveny z lidi v turistickych centrech, osamely cizinec chodici ulicemi stare Havany vzbuzuje nebyvaly zajem. Abych mu unikl, vydavam se za nemajetneho studentika a jezdim nacerno taxiky urcenymi jen pro kubance (jsou asi 10 x levnejsi nez ty pro cizince, akorat se do jednoho auta nacpe treba 8 lidi ….. akorat nesmeji vozit cizince….no, mam potvrzeni, ze ted chvilku studuji na univerzite, tak by se na to ridic mohl pri nejhorsim vymluvit, potize by totiz nemel turista, ale sofer a pokuty jsou pry enormni).

Par dni jsem se ted valel na Santa Marii, fantasticke plazi zacinajici asi 20 km zapadne odHavany (a je asi dalsich 15 km dlouha…), popijel Cuba Libre a brouzdal se pribojem. To je ten pravy lek na bronchitidu. Na plazi se tu a tam vali cokoladove krasky, ale je jich nejak malo, je videt, ze je na ne jeste porad zima, i kdyz se pocasí otepluje a na dnes hlasi kolem 33°C, stabilne slunicko. Pomer policajt:turista:pekna mulatka tak asi 10:5:1. Hruza, policie kontroluje plaze, kazdych 100 – 200 m stoji jeden s dalekohledem a hlida, aby nejaka divka turistu neobtezovala …

Ale zase je tu bezpecno. Mnohem hruznejsi jsou vsak nejznamejsi kubanske plaze Varadero a turisticke lokality s All Inclusive hotely na Cayo Coco a Cayo Largo.Plaze, desity kilometru belostneho jemneho pisecku a azuroveho more, stridane koralovymi utesy jako delanymi pro potapeni, jsou sice svetove proslule a prenadherne, ale prave proto zde v poslednim desetileti vyrostlo nekolik desitek obrich hotelu, mnohdy mají ostrovy sva  vlastnimi letiste a tyto raje komercni turistiky jsou pro neautorizovane kubance zakazanou a uzavrenou oblasti.Zato zde muzete narazit na tisice opalujicich se Nemcu, Italu a Kanadanu a v hotelich na evropskou kuchyni….brrrrrrrrrr.

Na ostrovy jsou poradany kazdodene letecke zajezdy z Havany, cena jednodenniho kolem 120 UDS, za kazdou noc navíc cca dalsich 80-100 USD.Ovsem situace tak desna, jak ji licim, je pouze v tesnem okoli hotelu, o par stovek metru dal jiz plaze v cele sve nadhere zeji prazdnotou……. Krome toho, podel celeho pobrezi Kuby jsou stovky zcela pustych plazi, z nichz mnohe se tem shora citovanym lehce vyrovnaji. Nektere jsou dostupne autem,jiné jenom lodi po mori.

Narodni park Zapata

Rano jsem jel opet do Havany colectivem, narvanym mladymi mulatkami. Musim konstatovat, ze cestovani na Kube muze byt obcas zabavne. Dobrym dojmem pri jizde mestem pusobi zejmena upravene travniky kolem silnic i v cetnych parcich. Casto je videt cety uklizecu pochodujici ulicemi a sbirajici odpadky, ktere misti lid s oblibou hazi pod sebe. Malokdo se na plazi snazi najit odpadkovy kos (pokud je vubec nejaky nainstalovany….).

Podobnou zarazejici zkusenost jsem absoloval pred lety v narodnim parku Parque national Zapata, rozlehlem, temer nedotcenem uzemi na pobrezi Karibskeho more. V okoli je rada turisticky lakavych atrakci, Laguna del Tessoro (laguna pokladu) funkcni model puvodni indianske Tainske vesnice na jezere, slouzici jako hotel, krokodyli farma, nabizejici moznost ze vzdalenosti par centimetru (ovsem za plotem) pozorovat nekolikametrove, hruzu nahanejici jedince, plaze a koralove utesy v Zátoce sviní (Bahia de cochinos) s moznosti zapujceni potapecske vybavy v mistnim ubytovacim zarizeni (pekne bungalovy kolem 20-30 USD/noc).

Tento biotop pobreznich mokrin porostlych prevazne mangrovniky obyvaji pocetna hejna plamenaku, pelikanu a dalsich morskych ptaku. Pri velke trose stesti se navstevnikovi podari zahlednout i krokodyla kubanskeho, ktery byl jinak z volne prirody temer vytlacen. Do mokrin byly navezeny tisice tun kameni a vybudovana umela cesta, z niz je mozno po nalozeni pruvodce a zaplaceni obligatniho poplatku 10 USD pozorovat prirodni krasy tohoto uzemi. Jake bylo me prekvapeni, kdyz hlidac, ktery mi byl pridelen do auta, abych se choval patricne ekologicky, vyhodil bez jakychkoliv rozpaku plechovku od piva primo z okna automobilu do okolniho lesa.

Podobne sceny jsou naprosto bezne, at se jedna o mesto ci plaz. Nektere casti Havany, huste obydlene pristehovalci z Oriente, chudych vychodnich prvincii, se podobaji spise smetisti, kterym se propletaji vychrtli psi i male deti. Jaky je to obrovsky kontrast oproti sirokym vystavnym avenidam a palacum v rezidencnich ctvrtich Vedado ci Playa.

Kubanci sami, pres mnozstvi potizi, ktere musi v zivote prekonavat, vzdy vystupuji na verejnost nazehleni, plni optimismu, radosti ze zivota a urcite bezstarostnosti, vyplyvajici nejspise z faktu, ze nemusi platit ucty za topeni 🙂 Kubanci nemaji take moc presne poneti o case a dochvilnosti a pojmy jako „Manana“(zitra) ci „Horita“(za chvilku) jsou povestne. Skupina lidi, ktera neni zivotem moc nadsena jsou kupodivu stari revolucionari, bojujici v padesatych letech za svrzeni Batistova rezimu a budujici pote novou eru. Neni divu, nyni, v duchodu pobiraji penzi kolem 100 pesos (5 USD) mesicne, coz rozhodne neni castka, ktera by stacila k zivotu. Tito lide, kteri zasvetili cely zivot idealum, jsou nyni zklamani a s trpkosti shlizeji na nejruznejsi obchodniky, kteri hromadi dolary, i na stat, ktery jim uctuje za mimopridelovy nadstandart za 1 litr oleje na vareni dva a pul dolaru…….

Tito lide maji pocit, ze je revoluce zradila a tezko hledaji cesty, jak si zajistit zakladni zivobyti. Stat, ve snaze zamezit lidem vydelavajicim na cernem trhu dolary utracet a tak zit lepe nez pracujici revolucionari, blokuje soukromym osobam nakup automobilu, bytu i domu. I kdyz nekdo ma plne skrine penez (od pribuznych z USA ci z ruznych legalnich ci nelegalnich aktivit), nemuze napochodovat do obchodu a koupit si treba auto ci motorku. Na to musi od statu dostat specialni povoleni, a to dostanou jen zaslouzili pracovnici – veterani z boju v Angole, vyznamni umelci, sportovci, reditele podniku, partajnici.

Lidem, kteri v ramci sveho zamestani cestuji a mohli by se dostat do pokuseni emigrovat, stat mnohdy dum ci auto da, aby je v zemi udrzel. Velmi zajimavym zakonem, o nemz mnoho prostych obcanu Kuby nevi (a sdelovaci prostredky si davaji dobry pozor, aby ho nezminily) je „Ley de Ajuste Cubano“, vydany Kongresem Spojenych Statu, ktery zabezpecuje vsem kubancum, kteri se dotknou americke pudy, pravo na politicky azyl, zamestnani v USA a do peti let statni obcanstvi. Bohuzel to neplati, kdyz se nekdo dotke pudy na Havanskem vyslanectvi……

Spojene staty vydavaji kubancum pouze omezeny pocet vstupnich viz, takze obcas se nekdo snazi dostat se na Floridu vsemi dostupnumi prostredky, treba na nafukovaci matraci ci pneumatice…… Ilegalni moreplavci maji ovsem mnohdy smulu, pobrezni hlidky, ktere je zastihnou v teritorialnich vodach je vetsinou vraci zpet na Kubu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí