HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Abú Bakr as-Sádik – Z otroka cestovatelem

Abú Bakr as-Sádik – Z otroka cestovatelem

Jamajku, Kongo i dnešní Mali procestoval africký cestoval, který žil dlouho dobu v otroctví. Jako jeden z prvních se také pokusil projít napříč Saharou.

ABÚ BAKR as-SÁDIK (* asi 1790, snad Timbuktu, Mali, † po 1841) – africký otrok a cestovatel

Osud Abú Bakra by vydal na román. Pocházel zřejmě z bájného Timbuktu, studoval na islámských školách ve svém rodišti, dále v Djenné (dnes Mali) a Kongu (nyní Côte d’Ivoire); jako asi třináctiletý ale roku 1804 upadl do zajetí Ašantů, kteří jej pak v Elmině prodali britským otrokářům.

Společenské poměry v Nigeru

Otrokářská loď odvezla Abú Bakra na Jamajku, kde pak řadu let pracoval jako skladník. Díky křtu získal nové jméno (Edward Donellan) a po třiceti letech se dočkal propuštění. Roku 1834 přesídlil do Anglie, kde v arabštině sepsal svůj životopis (jeho anglický překlad byl vydán v Journal of Royal Geographic Society roku 1836), v němž podrobně vylíčil poměry v oblasti středního Nigeru a upozornil na vysoký stupeň rozvoje tamní společnosti, dosud považované za barbarskou.

Jeho jazyková výbava i znalosti byly nejlepším doporučením, aby provázel cestovatele J. Davidsona. Ten se roku 1836 rozhodl dojít z Maroka do Timbuktu napříč Saharou, ale na cestě byl zabit Berbery (jako první Evropan tuto cestu zdolal až ÚLenz v letech 1879–80); Donellan/Abú Bakr unikl a cestu dokončil, usadil se v Timbuktu (konvertoval zpět k islámu) a později v Djenné, kde je v roce 1841 naposledy zmiňován.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: