8 tipů na letní čtení (a poslech)

8 tipů na letní čtení (a poslech)

Čtete v létě spíš oddechové knížky, těžší témata, nebo cestopisy? Ať to máte jakkoli, z našeho výběru tipů na letní čtení (a poslech) si určitě vyberete.

1. Věci, na které nastal čas (knihy k odpočinkové dovolené)

Uznávám, že tohle není vyloženě cestovatelská literatura, ale zařazuji ji sem, protože je zcela ideálním čtením na odpočinkovou dovolenou. Jedná se o přesně takovou tu knihu, od níž se nebudete moci ani na minutu odtrhnout a ve stínu slunečníku a v klidu vám přinese hluboké prožitky. Petra Soukupová píše velmi čtivě a zároveň se dotýká velmi palčivých témat. Ne jinak je tomu i v rodinném dramatu Věci, na které nastal čas. Pokud chcete podobně čtivé knihy na plážový odpočinek, sáhněte i po dalších perličkám z nakladatelství HOST. Z novějších knih můžeme doporučit Vrány od Petry Dvořákové nebo Zuzanin dech od Jakuby Katalpa.

2. Kočka a město (sondy do života v Japonsku)

Jedná se o prvotinu autora, který je sice narozen v Anglii, ale hovoří plynně Japonsky a zná velmi dobře tamní prostředí. Kniha Kočka a město je sondou do života různorodých obyvatel Tokia a nádherným obrazem tamní společnosti. Pokud tuhle knihu zhltnete a budete chtít více, sáhněte po knize WABI SABI z nakladatelství JOTA představující unikátní japonskou moudrost nastiňující pohled Japonců na život a bytí.

3. Ptačí domek a Stavitelé z říše zvířat (amatérským biologem na léto)

Nádherná kniha Ptačí domek mě nejprve zaujala svou obálkou a vůbec neotřelým tématem. Román popisující z velké části život ptáků se jen tak nevidí. Zatím mám rozečtených jen několik stran a leží na vrcholu kupičky s názvem knihy na dovolenou, protože si ten zážitek chci ještě trošku pošetřit. V souvislosti s Ptačím domkem mě napadá ještě jeden tip, tentokrát pro děti. Stavitelé z říše zvířat je novinka také z Hostu a i když ji s dcerou máme pročtenou odzadu dopředu, stejně ji vezmeme s sebou na všechny naše letní cesty, a to i přes její velikost!

4. Sám sobě psem (trocha extrému do parných dní)

Nakladatelství Jota je spolehlivým zdrojem knížek pro dobrodruhy a my jejich novinky vytrvale doporučujeme už několik let. Tentokrát přišli s perfektní knihou Sám sobě psem od dobrodruha a milovníka chladu Jana Vency Franckeho. Venca je mezi českými dobrodruhy pojem a v knize s ním zažijete mrazivé zážitky skryté desítky stupňů pod nulou. Já si knihu šetřím na tropické dny, aby mě lehce zchladila.

5. Bohové jadeitu a stínu (cesta Mexikem a časem)

Z Joty tu máme ještě jeden tip, který jsme se rozhodli zařadit zejména proto, že Mexiko je jako jedna z mála zemí mimo Evropu dobře dostupná i v době pandemie. Vyvezte román Bohové jadeitu a stínu odehrávající se na Yucatanu ve 20. letech minulého století přímo do Mexika nebo na jakoukoliv velkou cestu mimo Evropu. Napětí zaručeno! Nezaujalo vás? Tak zkuste absolutní bestseller také z nakladatelství Jota: Kde zpívají raci.

6. Sněžný Levhart (himalájská poezie)

Kratičký příběh putování fotografa Vincenta Muniera za Sněžným levhartem je protkaný nádhernými slovy o krajině vysokých hor, životě divokých zvířat a mrazivím čekáním na pána těchto končin. Knihu jsem četla dlouho, abych si ji řádně prožila. Sněžný levhart je spolu s knihou V sibiřských lesích úžasným dílem autora Syvaina Tessona.

7. Fulmaya – děvčátko s křivýma nohama (audiokniha na jakoukoliv výpravu)

Dorota Nvotová je tak trochu číslo a její cesty stojí za vyprávění. Pokud se do autobiografické knihy Fulmaya budete chtít pustit, všemi deseti doporučuji její audioverzi načtenou samotnou Dorotou. Její úžasný hlas a styl vyprávění vás opravdu přenese do jejího života a nastíní všechny cesty do Nepálu a dalších zemí třetího světa. Chete-li další tip na audioknihu s cestovatelskou tematikou, sáhněte po skvělých knížkách lékaře Tomáše Šebka.

8. Beton a hlína (těžké téma do letní bezstarostnosti)

Kniha unikátních rozhovorů známé spisovatelky Viktorie Hanišové s osobnostmi věnujícími se šetrnému a udržitelnému životu ve městě. Komunitní zahrady, zpracování dopadu či recyklace starého nábytku. To všechno jsou témata úžasné knihy Beton a hlína.

Závěrečný bonus?

Umění prostého života aneb 100 zenových aktivit pro klidnější život. Najděte si každý den pár minut a přečtěte si jeden tip, jak svůj život prožít lépe. Ideální kniha na léto!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: