HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

7 TOP podzimních tipů na podzimní čtení z nakladatelství Grada

7 TOP podzimních tipů na podzimní čtení z nakladatelství Grada

Podzim a čtení jde neodmyslitelně dohromady. My doporučujeme na čtení ještě nějakou tu cestovatelskou tematiku. A jaké jsou vaše tipy?

Máte-li podzim také hodně spojený se čtením, nechte se inspirovat našimi tipy.

1. Cabin Porn: Chaty na konci světa a Za dveřmi

Trochu návyková záležitost takhle při podzimu. Pokud se začtete s teplým čajem a u svíčky do příběhů neobyčejných chatiček napříč světem, je dost pravděpodobné, že začnete toužit po nějakém svém vlastním úkrytu hluboko v divočině. V knize s podtitulem Chaty na konci světa najdete více než 200 chatiček pečlivě vybraných autory z jejich archívu 12 000 chat postavených vlastníma rukama, které nasbírali během šesti let. Nejedná se pouze o příběhy samotných budova, ale zejména o příběhy lidí, kteří je budovali, milují a sami v nich žijí. Nechybí domy na stromech, stavby pod zemí, jurty nebo usedlosti v divočině. Druhý volně navazující díl Za dveřmi se nese ve stejném duchu, ale trošku více pozornosti věnuje interiérům. Najdete na www.grada.cz/cabin-porn-chaty-na-konci-sveta-9752/.

2. Van Life: Život na kolech

Pokud si pohráváte s myšlenkou nákupu dodávky a života v ní, určitě sáhněte po téhle krásné knize. Najdete zde více než desítku rozhovorů s majiteli domovů na kolech odpovídajících na spoustu zajímavých otázek. Mimo to vás s nadšením provedou svými auty. Autor Foster Huntington vám navíc pomůže pomoci se zorientovat v nejtypičtějších dodávkách vhodných k předělání a nabídne opravdu spoustu krásných fotek. Možná i kvůli téhle knize nám před domem už pár týdnů parkuje naše první dodávka. Najdete na www.grada.cz/van-life-zivot-na-kolech-10572.

Van Life

3. Vladimír Dzuro: Vyšetřovatel

Tento tip je trochu vážnější, ale zaujme určitě každého cestovatele, který se zajímá o dějiny bývalé Jugoslávie a Balkánu. „Unikátní svědectví českého vyšetřovatele Vladimíra Dzuro, jenž z pověření Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu pracoval v 90. letech na území bývalé Jugoslávie.“ Připravte se na to, že kniha se čte těžce a s bolestí na duši, budete se k ní asi vracet, ale pokud vás toto období historie zajímá, určitě ji dočtěte. Najdete na www.grada.cz/vysetrovatel-9688/.

Kniha Vyšetřovatel

4. Jak jsem potkala Brusel

Česká novinářka Kateřina Farná žije v Brusel a je korespondentkou pro deník Právo. Své mnoholeté zkušenosti s životem v tomto velkolepém městě se jí podařilo přenést do své knihy. Ve vybraných kapitolách představuje jednotlivé čtvrti Bruselu, zvyky a život místních lidí nebo třeba královskou rodinu. „Víte, čemu v Bruselu říkají nejtajnější diplomatická zbraň, kde se narodila Audrey Hepburn nebo proč jsou Šmoulové modří?“ Tak na všechny tyhle otázky budete umět po přečtení odpovědět a znát budete ještě mnohem více. Mě osobně na knížce zaujaly dvě věci: příjemné a netradiční grafické zpracování, a pak hlavně ty spousty osobních zkušeností autorky. Najdete na www.grada.cz/jak-jsem-potkala-brusel-10276/.

5. Zeptejte se pilota

Kniha pro milovníky létání. Pokud stejně jako já létáte často, ale stejně vám na palubě vždycky vyskočí tolik otázek, jak to vlastně celé funguje, sáhněte po téhle publikaci. Na široké spektrum otázek ohledně létání zde totiž odpovídá srozumitelně a jasně zkušený pilot osobních i nákladních letounů. Najdete na www.grada.cz/zeptejte-se-pilota-9680/.

6. Příběhy stromů

Lesník, ochránce přírody a spisovatel Peter Wohlleben toho o přírodě, lesích a stromech napsal spoustu a ať sáhnete v podstatě po jakékoliv jeho knize, nikdy nemůžete udělat chybu. Vybrali jsme tuto jednu konkrétní, která se hodí pro všechny milovníky stromů, kteří se chtějí o jejich životě dovědět více. Najdete na www.grada.cz/pribehy-stromu-9412/.

7. Stop době plastové

Závěrem pak jeden ekologický apel. „Christoph Schulz, angažovaný ekologický aktivista, vám dokáže, že život bez plastů je mnohem snadnější, než si myslíte. V knize představuje vhodné alternativy a přináší celou řadu neotřelých nápadů, jak žít ekologicky, aniž byste přitom utratili jmění – od praktických rad pro nakupování v supermarketu přes bezplastové alternativy pro cestování až po návod na výrobu vlastního deodorantu.“ Tak si dejme záležet, abychom to naše cestování alespoň nějak vyvážili. Najdete na www.grada.cz/stop-dobe-plastove!-11285/.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: