7 NEJ na sedmiměsíční cestě po Asii Pavla Svobody

7 NEJ na sedmiměsíční cestě po Asii Pavla Svobody

Jaké to je vyrazit na velkou cestu? Dva roky po první půlroční cestě do Jižní Ameriky opět vyrážíme na druhou vysněnou sedmiměsíční cestu. Tentokrát do Asie. A kde se mně nejvíce líbilo na cestě z Moskvy do Bangkoku?

1. Transsibiřská magistrála

Nejdelší vlaková trať světa vedoucí z Moskvy přes Sibiř až do Vladivostoku se stala živou cestovatelskou legendou. Snem mnohých tuláků. Na několik etap projíždíme napříč největší zemí světa až do Vladivostoku. Přestože si všichni představujeme jízdu ruským vlakem jako nekonečnou vodkovou družbu, kdy vystoupíme na Sibiři s cirhózou jater, realita je nečekaně velmi odlišná. I Rusko se pomalu mění a ve vlacích je již několik let zakázáno pít alkohol. Přesto je to silný zážitek a výlet do duše svérázného ruského národa. Jízdenky se dají bez problémů koupit přes internet až 28 dnů předem. Co si vyzkoušet několikadenní cestu lehátkovým vlakem, kde cesta opravdu znamená cíl?

2. Mongolský Altaj

Mongolsko je divoká a drsná země, kde vládne neurvalý vítr, nespoutaná příroda a vodka. V Západním Mongolsku na samém konci světa se v pohoří Altaj nachází národní park Tavan Bogd. Z travnatých stepí se zvedají nezvykle zaoblené zaledněné hory. Takto nevypadají žádné jiné hory na světě. Týdenní trek je krásnou exkurzí do života mongolských i kazašských pastevců. Oblast pro milovníky extrémně odlehlých míst, rozlehlých divokých hor a exotické kultury.

3. Podzimní Bajkal

Stojíme na břehu mystického jezera Bajkal. Konečně ho vidíme! Sálá z něj surovost sibiřské přírody. Bajkal je perla Sibiře. Plní se nám již dávný sen. Je druhá polovina září a břehy nejhlubšího jezera světa jsou po letní sezóně již překvapivě opuštěné. Přichází podzim. Nikde nikdo. Ani turisté a naštěstí ani sibiřští nenasytní komáři. Skaliska, písčité pláže s kempováním, rybaření a průzračná voda Bajkalu.

4. Trek v Sajanech

Naše kroky vedou do oblasti rozeklaných štítů Tunkinské Golce k populárním pramenům Šumak. Podzim na Sibiři je jako exploze barev. V druhé polovině září již v sibiřské tajze po nocích mrzne, a proto přes den neotravuje ani jeden komár. Modříny jsou jako ze zlata, borůvčí rudé. Kdo rád táboří večer u ohně, bude se mu na Sibiři hodně líbit. A po letní sezóně zde mnoho turistů rozhodně nepotkáte.

5. Dlouhý trek v Nepálu

Dálkové treky či dlouhé poutnické stezky nabírají na popularitě. Co si ale vymyslet nějaký vlastní dlouhý pěší výlet? Trekování v Nepálu patří mezi životní zážitky. Podařilo se nám propojit tři již relativně dlouhé treky v jeden na sebe navazující přechod. Tři zcela rozdílné oblasti. Málo známý trek do základního tábora Makalu (8463m) střídá přechod autentického venkova na trase TumlingtrarLukla. Přichází prosinec a s koncem turistické sezóny se napojujeme na slavný trek k Everestu. Noční mrazy již vyhnaly ze stezek většinu turistů a vychutnáváme si úžasné velehory. Nakonec celý trek trval 46 dnů!

6. Barmská horská etnika

Barma je zemí nedobrovolně zakonzervovanou v čase, která se postupně stále více otevírá světu. Přestože je Barma vyhlášená svými památkami, hlavním pokladem země jsou její lidé. Jakmile se před pár lety začaly postupně cizincům zpřístupňovat dlouhá desetiletí uzavřené oblasti, nastal ten pravý čas vyrazit. Několik dnů putujeme po horských vesničkách státu Chin. Zajímavostí zdejší kultury jsou ženy tetované ve tvářích. Vrásčité rysy starých žen zahaluje jemná pavučina tetování a typická dřevěná dýmka v ústech. Zažívám jedno z největších dobrodružství svého života.

7. Barmské pláže

Máte rádi zcela pusté pláže? Nevadí vám absence jakékoliv infrastruktury? Bohužel se na plážích stejně jako v celé Barmě nesmí oficiálně stanovat, přesto se nám zde podaří si několik dnů zahrát na opravdové Robinsony. Na malé skálami uzavřené pláži se koupeme, chytáme ryby a večer popíjíme barmský rum u malého ohýnku. Ideální tečka za více než půlroční cestou po Asii.

Nejširší nabídku průvodců a map Barmy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: