4 top vodácké destinace v Indii

4 top vodácké destinace v Indii

Kdo z vodáků nemá rád zimu, ten určitě každý rok po skončení sezony přemýšlí, kam by se dojel s kajakem ještě ohřát, a překlenul tak nepříznivé období v naší domovině. Pokud mezi takové lidi patříte, mohu vám vřele doporučit Indii, kterou jsme s kamarády na podzim roku 2012 prozkoumávali.

Z pohledu českého vodáka se jedná o téměř ideální destinaci. Je tam levno, je tam teplo, domluvíte se tam anglicky, dá se tam sehnat alkohol (i když v omezené míře) a všude se snadno dostanete místní dopravou. Když k tomu přičteme, o jak exotickou destinaci se jedná, hovoří všechny argumenty jasně ve prospěch Indie. Pojďme si tedy přiblížit možnosti vodačení v této vzdálené zemi. Je jich tu nepřeberně mnoho!

Ladakh je vysokohorskou oblastí a je součástí Tibetské náhorní plošiny. Nadmořská výška je tu 3500 a více m n. m. Většina krajiny je poušť, takže může na některé jedince působit depresivně. Pusté suché hory ale mají něco do sebe a určitě se jedná o jednu z nejzajímavějších krajin na světě.

Počasí je v Ladakhu přes léto slunečné a díky srážkovému stínu Himálaje beze srážek. Teploty přes den jsou klidně 30 °C, ale v noci výrazně nižší, výjimečně až okolo nuly. Ladakhské řeky tečou z ledovců a jsou buď veliké, nebo ještě větší. Nesmí vás zaskočit průtok okolo 1000 kubíků.

Většina řek je vhodných pro rafty i kajaky a v drtivé většině případů  jsou to vícedenní záležitosti. Sezona tu běží od června, kdy je ještě relativně nízká voda, přes léto, kdy jsou enormní vodní stavy, až do půlky září, kdy je voda opět nižší. S ustupujícím létem je ale třeba počítat s nižšími teplotami (zejména v noci). Nejlepší řeky v oblasti: horní a dolní Indus, Tsarap Chu a Zanskar, Shyok, Dras, Doda.

Arunachal Pradesh

Je to velmi odlehlá oblast ležící na úplném východu Indie. Páteřní řekou oblasti je veletok světového významu Brahmaputra. Brahmaputra má nespočet přítoků, které jsou povětšinou sjízdné, ale velká většina z nich doposud sjeta nebyla. Pokud se tam budete chtít vydat, počítejte zejména s problémy s dopravou. Není tam téměř žádná infrastruktura a v pralesích žijí pouze divoké kmeny.

Dalším problémem může být získání víz, protože ta se udělují jen skupinám o určitém počtu lidí a schválení všech formulářů trvá až několik měsíců. Zatím tam řeky objevovalo jen pár výprav a všechny tuto oblast nadmíru chválily. Naposledy se jeden britský tým dostal do státu Meghalaya.

Nejvhodnější sezonou je pozdní podzim (listopad a prosinec) a jaro, v jiných částech roku tu panuje monzun, kdy mají  řeky nepředstavitelné průtoky a jsou nesjízdné. Jistotou a klasikou této oblasti je Brahmaputra, kam se pořádají časté raftové expedice. Ostatní řeky jsou stále spíše expediční záležitostí.

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Himachal Pradesh a Uttarakhand

Kjedná se o klasickou oblast pro kajak a rafting v Indii. Charakter krajiny i řek je velmi podobný Nepálu. Zelené kopce, poseté čajovými a rýžovými políčky. Zelenomodré řeky velikých průtoků, ale i malé strmé creeky. K největším klasikám patří řeky Beas, Alaknanda a její přítoky – Pindar, Mandakini a Nandakini –, dále řeka Yamuna, Tons a jeho přítoky, určitě posvátná Ganga a její zdrojnice Bhagirati, kterou před lety sjela poprvé česká expedice zcela od pramene.

Pro pádlování je oblast vhodná celoročně. Vezmeme-li to chronologicky, tak na jaře vás přivítají nižší teploty (10 až 15 °C) i průtoky řek, nejčistší voda a stálé počasí. V létě nastupuje monzun a hlavní řeky se rozvodní do tisíců kubíků. Tohle období je ale vhodnou dobou pro sjíždění drobných creeků, které bývají mimo období dešťů suché. Během monzunu je problémem až příliš mnoho deště, vysoká teplota a vzdušná vlhkost a časté sesuvy na silnicích, komplikující dopravu.

Na podzim je ideální sezona (od září do konce listopadu). Voda po monzunu klesá, počasí je teplé (20 °C a více) a bez deště. Dají se jezdit větší řeky a stále některé menší přítoky. V zimě je poměrně chladno, ale bez deště a stále se dá jezdit.

Jižní Indie

Jižní Indie je zatím dost neprobádaným krajem. Zatím se sem vydalo jen pár indických výprav, které sjely jen velmi málo toků a všechny z nich byly prvosjezdy. Podle informací, které jsou dostupné, se tam nacházejí spíše menší creeky a řeky, veletoků není tolik nebo jsou přehrazeny. Doménou oblasti jsou vodopády všech rozměrů a průtoků. Pokud hledáte opravdové objevování neprozkoumaného, pak je jižní Indie tou pravou oblastí. Ideální sezona je, podle místních kajakářů, kdykoliv mimo monzunové deště.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: