10 tipů na prosincové čtení pro cestovatele

10 tipů na prosincové čtení pro cestovatele

Mrazivý příběh Wim Hofa, Ziburovy sebrané cestopisy, kniha herečky Terezy Ramba nebo krásné dětské knihy o evropských metropolích a klimatických změnách. To jsou naše prosincové tipy na čtení pro cestovatele!

1. Tereza Ramba: Dobrodruhům

Tenhle neotřelý, rychlý, vtipný a jasný styl mě baví. Chvilkama si připadám, jako bych si četla ve svém vlastním cestovatelském deníku. Přiznám se, že už se na podobné cestopisy hvězd filmových pláten občas dívám skrz prsty, ale kniha od Terezy Ramby je prostě jiná, ať už začneme u grafiky, stylu psaní nebo fotek. Myslím, že vůbec není nutné knihu Dobrodruhům číst postupně, ale prostě jen otevřít a začíst se do zážitků ze země, která na vás zrovna vykoukne. A že jich tam autorka nemá málo. Z knihy zkrátka křičí, že Tereza je i přesto, že je slavnou divadelní a filmovou herečkou, hlavně fajn holkou s úžasnou cestovatelskou duší.

2. Wim Hof: Ledový muž

Není asi příznačnějšího čtení do blížící se zimy. V nakladatelství Jota konečně vyšla jediná autorizovaná kniha Poláka Wima Hofa, o jehož metodě otužování, práci s myslí a dechem se v poslední době hodně mluví ve veřejných i vědeckých kruzích. Knihu přečtete jedním dechem a možná vás inspiruje v životě něco změnit. Nečekejte tu ale jen návod, jak na to, ale zejména mnoho slov o celoživotní cestě tohoto výjimečného člověka. Vytkla bych snad jen jednu drobnost, kniha je psána občas trošku moc senzačním stylem, což může někoho odradit. Nicméně když si tohle odmyslíte, budete mít určitě chuť dovědět se více!

3. Série To je… z nakladatelství Baobab

Série nádherně graficky zpracovaných knih o slavných metropolích z nakladatelství BAOBAB je určena především dětem, ale jsou to přesně ty knihy, které zaujmou i dospělé a z jejich čtení se stane vzdělávací aktivita pro celou rodinu. Mou nejoblíbenější knihou je To je Istanbul od Terezy Říčanové. Ačkoliv jsem v Istanbulu opakovaně sama byla, stejně jsem se z knihy dokázala dovědět mnoho nového. Nejkrásnější malby najdete v knihách Miroslava Šaška To je New York a To je Řím. Setinského To je Jeruzalém si pak přímo žádá o vystavení na nějaké výjimečné místo.

4. Cestopisy Ládi Zibury v boxu

Čtyři skvělé a oblíbené knihy Ládi Zibury se dočkaly společného vydání v dárkovém boxu doplněném o puzzle mapy světa. Není mnoho cestovatelských knih, které by se daly doporučit opravdu napříč generacemi, u těchto knížek se ale zasmějí nadšení cestovatelé, milovníci pohodlí i starší generace. Osobně mám nejraději knihu poslední – Prázdniny v Evropě. Je proložená krátkými texty o různých evropských fenoménech a hodně se dotýká tématu stopování. Navíc v ní narazíte na destinace, které máme doslova za rohem a nestojí nás příliš námahy, času ani peněz je také prozkoumat. Pokud jste knihy Ládi ještě nečetli, tak doporučuji opravdu zakoupit rovnou všechny čtyři. Jsou totiž dost návykové!

Mimochodem pokud se vás tematika pěšího putování v Láďově stylu dotýká, zkuste ještě zapátrat po nové knize Běž, řekla cesta o devíti jedinečných poutích do Santiaga de Compostela. Své příběhy pěšího putování zde sdílí třeba novinář, herečka, právník či matka batolete. Věřím, že se vám bude chtít vyrazit okamžitě!

5. Palmy na severním pólu

Tento Velký příběh o klimatických změnách z nakladatelství Host je také určen především dětem, nicméně by jeho přečtení rozhodně neuškodilo i spoustě dospělých. Jednoduché a snadné vysvětlení klimatických změn od minulosti až k dnešnímu stavu je doplněn o kreslenou infografiku a spoustu milých obrázků. Přiznám se, že ji ještě nemám celou dočtenou, ale je to možná také proto, že si ji schválně dávkuji, aby mi déle vydržela. Ilustrátorka Wendy Pandersová a autor textu Marc ter Horst tu odvedli jedinečnou práci.

6. Čo Namdžu: Kim Čijong

V nakladatelství Host ještě chvíli zůstaneme a dovolím si doporučit útlou, ale silnou knihu o postavení žen v Jižní Koreji. „Postava Kim Čijong, obyčejné třicátnice, je korejským čtenářům — a zejména čtenářkám — důvěrně známá. O věrohodnost jejího příběhu se autorka nemusí nijak zvlášť snažit, protože jednotlivé životní epizody tvoří součást obecné každodennosti a společně sdílené zkušenosti. Symbolický je už sám výběr jména: Čijong je údajně nejčastějším křestním jménem dávaným korejským dívkám v roce 1982. Téměř každý tak ve svém okolí zná nějakou tu „Kim Čijong“, která od útlého dětství přes školní léta, později v manželství a v zaměstnání postupně zažívá drobné ústrky, obtěžování i zjevnou diskriminaci.“ Po dočtení vám dost možná na jazyku zůstane stejně jako mi pachuť, že tahle kniha není jen o jihokorejské společnosti…

Mimochodem pokud vás baví prostředí Jižní Koreji, tak rozhodně sáhněte ještě po loňské knize Pačinko z nakladatelství Jota. Tady se dostanete hluboko do historie Koreji.

7. Pawel Smolenski: Izrael už se nevznáší

Polský spisovatel a reportér Pawel Smolenski je sice domovem v Polsku, ale jeho cesty vedou do celého světa. Ve svých reportážích zprostředkovává ty nejrůznější světová témata, a právě za soubor textů z Izraele zkompletovaný v této knize dostal dokonce prestižní reportérskou Cenu Beaty Pawlak. Osobně ho obdivuji zejména za jedinečnou schopnost proniknout do duší a životů skutečných lidí, které pak jedinečným způsobem dokáže zaznamenat v příbězích. Kniha vyšla v nakladatelství Dokořán a je to velmi poutavé čtení na několik večerů.

8. Libor Dušek: Peru 1970

Setkání dvou generací horolezců, které od sebe dělí půl století a spojuje odvěká touha člověka objevovat nové cesty a překonávat limity. První část knihy mapuje průběh československé expedice Peru 1970, jejichž všech 14 členů přesně před půl stoletím pohřbila masivní lavina v základním táboře pod Huascaránem v pohoří Cordillera Blanca. Ničivý sesuv ledu a kamení způsobený silným zemětřesením ve stejný den zmařil dalších 70 000 životů kečuánských indiánů v údolí a srovnal se zemí město Yungay. Nahlédnout můžeme do dobových dopisů i fotografií v reprintu souboru Poslední hora od věhlasného Viléma Heckela. Druhá část knihy přibližuje zážitky několika výprav současných alpinistů, kteří se v Bílých Kordillerách snaží navázat na myšlenku výpravy z roku 1970. Kruh se uzavřel loni, kdy její památku zvěčnili Marek Holeček a Radoslav Groh svým prvovýstupem východní stěnou Huandoy Norte cestou pojmenovanou na počest expedice BOYS 1970.

9. Lukáš Matějček: Dobrodruh z paneláku

Lukáše sledujeme na HedvabnaStezka.cz už od jeho první cesty stopem z Ostravy do Íránu v 18 letech. Od té doby se toho hodně změnilo a dnes jej můžete znát jako zakladatele krásné značky Bagind s koženými doplňky, které tvoří jeho kamarád z Indie. Celý tenhle jeho časově krátký, ale intenzivní životní příběh si konečně můžete přečíst v úplně nové knížce Dobrodruh z Paneláku, která v nakladatelství Pointa vyšla letos na podzim. Kniha má skoro čtyři sta stránek a myslím, že se od ní jen tak neodtrhnete.

10. Pod širým nebem

Posledním tipem bude nádherná kniha Pod širým nebem, jejímž autorem je kdysi nadějný švédský atlet Markus Torgeby, který se rozhodl svůj život prožít uprostřed lesů, a to nejprve sám a poté s manželkou a třemi dětmi. Přiznám se, že jsem se do knihy začetla teprve včera před usnutím a hned mě hodně chytla za srdce. Je plná úvah, životních zkušeností, duševního klidu, fotek Markusovy ženy a rad, jak přežít v divočině.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: