Zrození chilského parku Patagonia. Dobrovolníky se zde můžete stát i vy

Zrození chilského parku Patagonia. Dobrovolníky se zde můžete stát i vy

Daleko na jihu Chile a hluboko v samém srdci Patagonie, existuje místo s divokou panenskou přírodou, stále poměrně neznámé turistům, nedotknuté a obtížně dostupné. A právě tam se teprve nedávno zrodil Národní park Patagonia. O jeho existenci se z velké části zasluhují i dobrovolníci. Za pomoc při budování stezek si domu odvážejí zážitky z opravdové divočiny všude okolo.

Od North Face a Patagonia k budování Národních parků

Národní park Patagonia postupně v posledních letech vyrůstá v Chilském údolí Chacabuco, kopírujícím stejnojmennou řeku. Obklopují ho pohoří Jeinimeini a Tamango a na mapě jej najdete mezi městečky Chile Chico a Cochrane v regionu Aysén. NP Patagonia je jedním z projektů Douglase a Kristine Tompkinsových, kdysi klíčových osobností stojících za rozvojem dvou světově známých outdoorových značek: North Face a Patagonia.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

V 90. letech minulého století tuto sféru oba opustili a rozhodli se věnovat naplno svůj čas a energii budování národních parků v Chile a Argentině. NP Patagonia je druhým projektem z nadace Conservacion Patagonica, založené v roce 2000. Vznikl odkoupením rozsáhlých pozemků a farem na území Chile a Argentiny, takže jedním z prvotních úkolů místních dobrovolníků bylo zbavit původní pastviny oplocení, aby se do údolí mohla navrátit původní fauna.

Můžeme zde teď zahlédnout obrovská stáda pasoucích se guanaků (druh lamy), jezírka jsou domovem divokých kachen a brodících se růžových plameňáků. Na nově zbudovaných turistických stezkách, do prozatím naprosto pusté divočiny, narazíte třeba také na dikobraza, a při troše „štěstí” i na divokou pumu. Ta však byla v minulosti farmáři střílena a dnes už patří mezi ohrožené druhy, stejně jako jelen huemul jižní. Díky Národnímu parku Patagonia mají teď oba tyto živočišné druhy šanci na přežití.

Nejširší nabídku průvodců a map Chile (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Každý může přiložit ruku k dílu

Přestože park je již otevřený veřejnosti, k jeho úplnému ukončení mu ještě nějaký ten rok zbývá. Místní řemeslníci zde staví stylová kamenná stavení, přičemž využívají místní přírodní zdroje. V provozu je i několik kempů. Park se ale stále tvaruje a vyvíjí k finální představě Tomkinsových, a to především díky skupině dobrovolníků.

Pokud byste se chtěli podílet na budování parku, můžete se stát dobrovolníky v Národním parku Patagonia. Více informací najdete na stránkách www.conservacionpatagonica.org.

Od roku 2006 přes tento program navštívily park stovky dobrovolníků, přijíždějících z celého světa. Rozložením kilometrů ohradníků původních farem tak například umožnili původní fauně navrátit se zpět do údolí. Nyní se zaměřují spíše na budování nových turistických stezek a jejich značení. Na oplátku za jejich práci mají příležitost zažít několik týdnů dobrodružství v naprosté divočině, průzkumnické objevy patagonské přírody, nebo večery strávené popíjením maté a rozumováním nad životem s místními kovboji (gauchos).

Návštěva NP Patagonia na vlastní pěst

Nejlepší způsob, jak objevit tajemství a krásy těchto končin, je strávit zde několik dní či týdnů v jednom z místních kempů, což vám poskytne dostatek příležitostí poznat zdejší údolí a náhorní plošiny. Právě odtud budete mít naprosto jedinečný výhled na údolí Chacabuco, vytvořené obrovským ledovcem, který po sobě zanechal pozůstatky morény v podobě malých vyvýšenin a kopečků. Dnes po něm zůstala jen říčka Chacabuco, která se nenápadně vine středem údolí.

Do údolí Chacabuco se nejlépe dostanete směrem na Chilské městečko Cochrane, anebo z Argentinské strany přejezdem přes horskou hranici, cestou vedoucí podél Chilsko-Argentinské hranice, jižně od města Chile Chico.

Patagonie je fantastickou oblastí divoké a člověkem dosud málo dotčené přírody. Vydejte se prostřednictvím dalšího článku třeba Za tučnáky do Patagonie.

Budoucnost Národního parku Patagonia

Po svém úplném dokončení se údolí Chacabuco spojí s Přírodní rezervací Jeinimeni a Národní rezervací Tamango, aby společně vytvořili národní park o rozloze 2,5 milionů metrů čtverečních, nazvaný: Parque Nacional Patagonia. Poskytne a navrátí tak bezpečný domov původní fauně a návštěvníkům parku nezapomenutelné zážitky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí