Zlín představí festival „Neznámá Země“. Letošním tématem je: Snílci posouvají svět!

Zlín představí festival „Neznámá Země“. Letošním tématem je: Snílci posouvají svět!

19. – 30. dubna 2023 proběhne ve Zlíně již 27. ročník festivalu s názvem Neznámá země, který představí spoustu zajímavých besed, promítání snímků, i dalších doprovodných akcí.

První český akvanaut

Že je Česká republika třetím státem světa, který vyslal do vesmíru svého kosmonauta, je věc obecně známá. Ale že je naše republika rovněž třetí zemí, jež měla i svého akvanauta, vědí většinou jen zasvěcenci.

Hlavní hvězdou letošního ročníku festivalu je Pavel Gross, jež je průkopníkem nádechového i přístrojového potápění, vynálezce a konstruktér ponorek a vizionář. Jeho zásluhou se Česká republika stala třetí zemí světa, která se aktivně zapojila do výzkumu o pobytu člověka pod vodou. Pavel Gross – tehdejší mladý student, dokázal strávit pod hladinou moře 72 hodin v habitatu Xenie vlastní konstrukce!

Řízením osudu se stal na dvě desetiletí vyhnancem, aby daleko od domova s kolegou Jaroslavem Kohoutem, stavěl ponorky. Je živoucím kapitánem Nemo a bez ohledu na věk je stále posedlý hlubinami a bezmezným nadšením pro poznávání nového a neznámého.

Režisér Miroslav Náplava natočil o prvním českém akvanautovi – Pavlovi Grossovi, dokumentární film, který měl letošní rok v únoru premiéru. Přijďte na festival Neznámá země odhalit život tohoto snílka.

Festival nabízí mnohem více

Kromě zhlédnutí dokumentárního filmu „Akvanaut Pavel Gross“, můžete na festival zavítat i s cílem poslechnout si zajímavé přednášky a cestovatelské besedy. Pokud zrovna nemáte cestu do Zlína, můžete se zúčastnit i některých online vysílání.

Jako další festival nabídne například projekci nejnovějšího filmu režiséra Petra Horkého – Civilizace aneb dobrá zpráva o konci světa. Dokumentární film, který vás donutí se zamyslet a společně debatovat o tom, jak dopadne naše civilizace. Snímek točili tvůrci 7 let ve 30 zemích světa!

Letošní ročník festivalu je poctou všem snílkům, kteří se přes všechna protivenství dokázali prosadit a svým dílem přispět k poznání lidstva. Tihle lidé žijí mezi námi, jen o nich často nevíme. Pokusme se to změnit!

Festival se koná v mnoha lokalitách Zlína, proto si pořádně prohlédněte program, ať vám nic neunikne. V průběhu konání budou probíhat i soutěže o knihy a další ceny, kterých se můžete zúčastnit na Facebookové stránce festivalu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: