HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Zkažená Pattaya?

Zkažená Pattaya?

  Co má společného Bibione, Pattaya a Hurghada? Že jsou to ve svých zemích snad ta nejškaredší místa. Tak proč se tam vůbec jezdí?

Všichni to znáte. V 90. letech bylo populární italské středisko Bibione a svého času plné Čechů. Do egyptské Hurghady se jich vydá každoročně několik desítek tisíc. A Pattayu nabízí české cestovky z thajských přímořských resortů jednoznačné nejvíc.

Proč sem jezdí nejvíce turistů? Možná, že lepší otázkou je: proč většina cestovek turisty vozí sem a ne jinam?

Šílená Pattaya

Třeba taková Pattaya. Voda je tak špinavá, že ji i thajské úřady čas od času označí za zdravotně závadnou pro koupající. Pláž je uzounká a souběžně s ni v pětimetrové vzdálenosti vede rušná silnice. Promenáda se večer promění v tržiště všech možných sexuálních služeb, od normálních prostitutek po nezletilé chlapečky. A Thajci v Pattayi už dávno ztratili typickou místní přátelskost a usměvavost.

Přitom v Thajsku jsou doslova stovky kilometrů pláží a tisíce hotelových komplexů. Pokud běžnému Thajci, třeba v Bangkoku, řeknete, že víkend strávíte v Pattayi, ze slušnosti neřekne nahlas nic, ale v jeho očích si přečtete něco jako: „Ty jsi ale chudáček připitomělý“.

Pattaya boys street

Možná, že v Pattayi, Hurghadě či Bibione je to pro turistu (a cestovku) levnější. Možná, že tato místa kdysi byla krásná. A možná se i teď libí českým a dalším rekreantům. Nebo se jim aspoň zdají hezké, protože většinou nic jiného z Thajska či Egypta nevidí. Nevím. V každém případě jsem ale rád za těch několik cestovních kanceláří, které nejdou s davem a snaží se svým klientům ukázat to opravdu nejhezčí.

Co si o tomto článku myslíte? Propagují (některé) cestovní kanceláře nehezká místa a pokud ano, proč? A není to nakonec vlastně dobře, že většina turistů skončí na jedné hromadě a zbytek země tak zůstává davy nepoznamenán?

Zkušenosti čtenářů

Martin Pluhař

Každému podle jeho gusta, když se někdo chce bavit v přeplněných barech a exhibovat na špinavých plážích, ať jede, je to o jeho potřebách. Slečinka u přepážky ck někdy ani netuší kam vás vlastně posílá, všechno vychválí jen aby zájezd prodala, zde je to o penězích. Předpokládám, že lidi co chodí sem na HS tyto destinace stejně nikdy nenavštíví(-lo). ;o)

Jitka
Martin Pluhař:

Já bych v tom velký problém neviděla. Prostě jsme každý jiný, lidi, kteří tráví dovolenou s cestovkami na zmíněných místech, nechápu já, oni zase nechápou mě. Cestovky s tím nemají tak moc společného, jen se přizpůsobují poptávce. Každý je přece zodpovědný za své rozhodnutí, máme všichni možnost volby, vůbec se mi nelíbí přístup typu: „…Možná, že lepší otázkou je: proč většina cestovek turisty vozí sem a ne jinam?…“ Jsou snad turisté nesvéprávné ovce? Mnozí ano, v tom případě je lepší je vozit do již poničené Hurghady, než jim vnucovat například horské krásy, za nimiž jsou líní či neschopní se vypravit sami, a tahat je lanovkami či autobusy do míst, která tím trpí. Já osobně to vidím přesně obráceně než autorka článku, jsme nešťastná spíš z masových výprav do nádherných oblastí dříve dostupných jen opravdovým nadšencům…

Komous
Martin Pluhař:

Mimochodem pekna fotka Petro …

Komous
Martin Pluhař:

Ahoj Martine,
pletes se … jednou jsem byl v Bibione … no hruuuza. Byl to nejhorsi zajezd … skoda tech dvou tisicovek :(. Od te doby jsem se zarekl, ze s cestovkou nikdy nikam nepojedu a take jsem to dodrzel krom jednoho vystrelku a to zajezd na ITB Berlin (veletrh cestovniho ruchu) – mimochodem vrele doporucuju! 🙂

Martin Pluhař
Komous:

Komousi, omlouvám se, mrzí mě že jsem se zmýlil, snad jsi jediná výjimka … :o)))

Komous
Martin Pluhař:

spatne zkusenosti se nekde musi nabrat, ne?

Komous
Martin Pluhař:

Jednoznacna odpoved: S cestovkou nikam nejezdit!!

David Gladiš
Martin Pluhař:

Já jsem taky byl jednou v Bibione. Ano, přiznávám se. V Dolomitech pršelo, tak jsme v noci sjeli autem k moři a ráno jsme se probudili v Bibione. To byl teda zážitek.

Radka
Martin Pluhař:

Jak se říká "každému dle gusta". Moje kamarádka například strašně toužila jet v létě do Bibione (nakonec skončila v Chorvatsku). A důvod? Přece noční život, kluby, diskotéky, Italové… :o)) O moře jí nešlo, ale prý se tam dobře paří… Takže někdo chce o dovolené pařit, jinej poznávat památky. Mimochodem se přiznávám, že jsem v Bibione taky byla. Ve třeťáku na střední jsme tam měli školní zájezd. A kousek za městem je krásnej maják!

Karel W
Martin Pluhař:

A ja jsem ani nemel tuseni, kde ty Bibijone a Hurghada vlastne jsou. Jenom kolem Pattayi jsme jeli kolem, tak jsme se stavili v jednom nocnim podniku … a tu nocni show jsme popsali tady:
http://www.hedvabnastezka.cz/c/kw_a_pb/vthajsk u/Pattaya.html

alice in wonderland
Martin Pluhař:

Tato, Pepa byl letos na dovolenej v tej Pataji, vis, v tom Thajsku. A Maruna tam byla loni. Vsichni rikaj, jak je to tam pekny. A Maruny dcera tam prej potkala spoluzacku, z Horni Dolni. Musime tam taky, dyt tam jezdi vsichni. Zajezdy jsou ted prej fakt levny. No vem si to, takova dalka, za par tisic. Jenom ty smazeny kobylky, nebo co to tam jedej, bych nemusela. Vezmem raci naky lancmity a pastiky…

dg
alice in wonderland:

Maruno, to maš uplnu pravdu. V tom Thajsku je to moc hezke, jsou tam i McDonaldy a na plazi si mužeš koupit řetizky od hornich kmenu. Jenom ti Thajci tam nejsou moc přijemní a neusmivaji se, ale to nevadi. Je tam krasna plaž, kam si mužeš pohodlně vzit teho hamburgera na lehatko, pokud ale nějake volne seženeš.

Thajec
Martin Pluhař:

To ja bych radsi to Blbijone!

sona
Martin Pluhař:

byli jsme na dovolené v Pattay a hrúza.Pes je zde posvítný a nesmí se zabít.Po pláži se válelo plno psů s prašivinou hned vedle opalujících se lidí.pak si lehni do písku.
Zlaté Máchovo jezero.

martina
sona:

v Thajsku je posvatny maximalne slon

to admin
Martin Pluhař:

Jen blázen nebo sexuální bloudil může jet na Pattayu ! Přitom v thajsku je tolik nádherných míst. Pattaya je největší hnus co jsem viděl.

Pavouk
to admin:

o cem to tady placas?

jona
Martin Pluhař:

zdá se mi, že podle většíny příspěvků v tomto foru je člověk který jede do Pattay tak trochu méněcený, ale já tam letos jedu už po šesté jen proto, že zkrátka to tam mám rád a když to do dobře dopadne tak pojedu třeba i 8x.
Ale nevnucuji ostatnim své názory s tím, že jsem tzv in a nezvislý prosím dělejte to také tak

Ko Samui
jona:

Trochu jsem již pocestoval a když vystoupím v Bangu z letadla, tak mám slzičky v očích. Nepoznal jsem úžasnější zemi než je Thajsko. Thajsko není jen Pattaya, ta je svým stylem úchvatná. Kdo a co mě v Thajku očekává? Příjemní lidé, úchvatné scenérie, dobré jídlo a hlavně klid od lidí pocházející z Česka. Horší to je když v Praze vylezu z letadla a jedu autobusem „domů“. Opět spatřím hnus, bídu, věčně nas.raný lid a politiky o kterých se raději nebudu vyjadřovat. To v Thajsku neřešíte a rychle na vše z CZ zapomenete. A vlastně mám také slzy v očích, ale steskem po Thajsku. Itálie je hezká, ale …., Egypt? tam snad jezdí jen hlupáci. A tak otázka zní?? Nejsme mi evropané a ještě k tomu češi zkažení??

Foxx
Martin Pluhař:

No s těma cestovkama to není tak úplně pravda že nenabízej Thajsko jinde. Samozřejmě že i v ČR je možno ject na zájezd do dalších X míst po celém pobřeží, ale , cena toho pobytu už pak není nějakých akčních 25 000,- ale díky dalším leteckým transférům a následným přesunům a ne tak úplné masovosti se pěkně zvedne. Takhle v BKK vyskáčete z letadla (no vyskáčete:-)) a za tři čtyři hodinky můžete být v hotelu. Věřte tomu že v katalozích to tak šíleně opravdu nevypadá.
To samé platí o Hurghadě, Sharm El Sheikhu, kde je to navíc umocněno tím že v Egyptě zase tak moc dalších letovisek není. (Taba) Ti lidi co tam jedou jsou spokojeni s tím že je tam teplo a mají svůj luxus na deset dní. V noci si skočí do klubu a hrozně si to užívají. 🙂 Proč ne …
Jak už tady padlo, kamarád jezdí do Bibione každý rok, pařit, nic jiného tam týden nedělají…
Ač se to mnohým může zdát na hlavu padlý, úplně stejně si toto může myslet návštěvník Hurghady o autorech cestopisů tady na serveru 🙂

iva
Foxx:

Máš pravdu, mám okolo sebe třeba v zaměstnání pár horlivých návštěvníků Hurghady, kteří absolutně nechápou, proč furt jezdím do JV Asie (miluju ji), co tam na tom vidím (nebudu tady reprodukovat jejich výraz pro místmí lidi, abych tady nerozjela protirasistickou diskusi) Diví se, že se nebojím, že tam chytnu parazity, žloutenku a ptačí chřipku dohromady. Když jim řeknu, že jsem byla na Jávě, tak si myslí, že je to další z řeckých ostrovů, apod. Raději jim ani neříkám, kam jezdím, tak se alespoň vyhnu jejich ironickým poznámkám…

Robert (Malaysie)
Martin Pluhař:

Pattaya? Pravda, voda je na hlavni plazi v Pattayi spinava, dovolena v Pattayi je ovsem o necem jinem nez koupani ve vode, je to o paraglaidingu, vodnich sportech a sexu… Kdo chce jet na plaz s pruzracnou vodou by mel projit celou pobrezni oblast Thaiska a nebo jet nekam jinam, treba ostrovy Phuket, Langkawi a dalsi, musi si ovsem priplatit…
Mne osobne Pattaya nadchla natolik, ze mam chut se sbalit a okamzite odjet z Malajsie primo do Patttayi….

petra
Martin Pluhař:

Lita se tam proto, ze je to levny a lidi se pak na vesnici chlubi sousedum, ze byli v Thajsku, Brazilii nebo Egypte. Ale oni vlastne tu zemi ani nenavstivi, protoze se valeji na lehatkach u more, chodi do mekacu a stezujou si, ze nic neni podle evropskych standardu. Thajce pak nazyvaji moncicaky a neustale rikaji: Joo, to v egypte by se nestalo,to co tady, jesterky na pokoji, to si budeme stezovat a podobne. Tato sorta lidi navic neustale pinda a z celeho zajezdu nic nema pac sprada plany, jak z cestovky vysoudit penize za to ze bylo spatne pocasi… Letela jsem ceskym letadlem z Bangkoku do Prahy, takze vim o cem se spolucestujici bavili – neustale si stezovali, nikdo nerekl,jak krasne thajsko je, ale brblali o bazenech, velikosti pristylek, o gumovem toustovem chlebu… Je to nechutny.

wroclav

Chvíli jsem bydlel u jedné rodiny ve východním Thajsku – taková střední třída (auto, barák, 20 krav, pole – oba učitelé). Taky mi ukazovali fotky z návštěvy Pattaye, což pro ně zjevně byl obrovský zážitek na X let. Takže toho „běžného Thajce“ bych bral dost s rezervou.

badik

pattaya je taková bomba že už nikdy nikam nepojedu jedině tam

Ondrej

Pattaya nejsou jen holky. Je to zábava, dají se dělat výlety. Koupání spíš na ostrůvkách u Pattaya, kde už je to OK. Pro chlapy je to ale zajímavější no 😀

Jardafp

Je dobře,že cestovky jsou zaměřeny jen na pár vybraných míst-konkrétně v Thajsku Pattaya,Phuket,atd.Na čím víc míst budou totiž vozit turisti ve velkých počtech,tím více míst se zničí a stanou se znich dříve nebo později jen další Pattaye,Hurghady atd.
I Pattaya byla krásné místo,než ji američané po válce proměnili v rekreační středisko.

Maja
Jardafp:

Ahoj Jardo, strasne mi stec myslenky. Uz jsem slysela lidi, kteri nadavali, ze kazdy nemuze do Saudske Arabie a Kuvajtu atd. Jen at je takovych mist pro plazove flakace vice a vice, ktera budou pro ne tabu a nechaji je nam, cestovatelum…

Radka
Jardafp:

Byli jsme letos v Bibione, bylo to fajn. Naše zkušenosti: http://bibione.rodinna-dovolena.info

Livie

„Třeba taková Pattaya. Voda je tak špinavá, že ji i thajské úřady čas od času označí za zdravotně závadnou pro koupající. Pláž je uzounká a souběžně s ni v pětimetrové vzdálenosti vede rušná silnice.“

Ehm, na Pattaye neni pouze jedna plaz. Je tam i plaz siroka, cista a rozhodne neni u silnice. Chce to hold vytahnout paty z centra mesta…, tam by totiz pekne koupani cekal snad jen malo kdo:-).

Kazdopadne souhlas, ze Pattaya je na koupani fakt nuda a pruda a jsou milionkrat lepsi plaze, ale psat, ze tam je jen plaz uzounka, soubezna s rusnou silnici je nesmysl.

Karel

Koukám, že tohle téma by se spíš mělo jmenovat „kdo je tedy ten správný ubožák“
Takže si mě zařaďte:
Do Thajska jedu mimo jiné za sexuální turistikou. Do Pattaye za sexem a podívat se na ten cirkus. Těm, kteří se jezději se koupat do panelákova se taky směju a jsem rád, že se tam soustředují. Vykoupat se plánuju na polopustym ostrově v Kambodži. Pak mám v Kambodži v plánu navštivít pralesy a další místa mimo turistický ruch. Jo a samozřejmně tam taky jedu za sexem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: