Zimní Paříž: romantika bez nekonečných front i výhodné nákupy

Zimní Paříž: romantika bez nekonečných front i výhodné nákupy

Francouzská metropole si zachovává své podmanivé kouzlo bez ohledu na roční období. Zima tu navíc bývá velmi mírná, a tak je ideální k poznávání. Můžete si vychutnat návštěvu památek bez dlouhých front i výhodně nakoupit v povánočních výprodejích.

Výhody zimní návštěvy

Vydat se do Paříže na přelomu roku se jednoznačně vyplatí turistům, kteří chtějí v klidu a za mimosezónní ceny prozkoumat místní památky a muzea. Pokud jste milovníky poklidné, téměř ospalé atmosféry, provoněné svařeným vínem z vyhřívaných předzahrádek kaváren, přijeďte v tomto období. Milovníci nočního života zase ocení bohatý program místních klubů a kabaretů.

Počasí: na sníh se raději netěšte

Zima bývá v Paříži mírnější než jinde v Evropě. Počítejte s denní teplotou kolem 7 °C. Pokud vůbec nějaký sníh napadne, většinou se moc dlouho neudrží. Teplé oblečení ale rozhodně nenechávejte doma – noční mrazíky jsou tu velmi časté – stejně jako dešťové přeháňky. Leden a únor sice statisticky nabízejí jen velmi málo slunečních dní, ty pak ale stojí za to. Vhodnou dobou pro zájezdy do Paříže je i začátek jara, kdy se počasí lepší, ale turistů ještě není tolik. Naopak o Velikonocích se město začíná až nepříjemně plnit.

Oslavy příchodu nového roku

Řada turistů z celého světa přijíždí na silvestrovské oslavy, jejichž centrum bývá přímo pod Eiffelovou věží. Zábava zde má zvláštní atmosféru, protože petardy a jiná zábavná pyrotechnika jsou v Paříži tabu. Cizí lidé ze všech koutů planety se tu scházejí, aby si přiťukli sklenkou dobrého sektu. A nezapomeňte si při tom něco přát – říká se, že novoroční přání vyslovená nedaleko tajemné Seiny se skutečně splní.

Povánoční nákupy

Francie má ohledně nákupů jiná pravidla než my. Výprodeje se tu odehrávají jen 2x do roka a jejich začátek stanoví zákon. Povánoční slevové akce většinou začínají druhý lednový týden. Zprvu bývá velký výběr, ale slevy nižší –  do 50 %. Během 7-14 dnů se ceny snižují až o 80 % – v té době už jsou však nejlepší kousky pryč. Nenechte se zaskočit množstvím lidí v obchodech a poněkud zvláštní kulturou nakupování, kdy se oblečení postupně přesouvá z úhledných komínků a ramínek až na zem.

Nejslavnějším obchodním domem je galerie Lafayette. Můžete tu vyjet eskalátorem až na střechu a pozorovat magické město nad Seinou. Co se nákupů týče, jsou pohodlnější starší obchody v blízkosti bulváru Rue de Rivoli. Najdete tu snad všechny slavné značky včetně české obuvnické firmy Baťa. Mezi Francouzi jsou oblíbené i nákupní zóny Les Halles a Défense.

Využijte příznivých cen zájezdů

Dalším důvodem, proč se vydat do Paříže v zimním období, jsou zdaleka nejnižší ceny zájezdů. Sezóna tu začíná na jaře a vrcholí na podzim, kdy je doba veletrhů a jiných společenských akcí. V zimě jsou však Pařížané vděční za každou návštěvu, což se projeví na cenách i celkové atmosféře.

Pokud vás zimní Paříž nadchla, vydejte se na poznávací zájezdy do francouzské metropole. Jestli jste už Paříž viděli, ale láká vás jiná destinace, věřte, že zima a předjaří jsou ideálním obdobím pro poznávací zájezdy v podstatě do jakékoli destinace. Příznivé bývají touto dobu ceny i počasí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: