HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Žiarská dolina

Žiarská dolina

Žiarská dolina, autor: Achernar.sk

Poloha a popis:

Je to známá a turisty hojně navštěvovaná dolina (8 km) ležící na jižní straně Západních Tater. Za její začátek můžeme považovat chatovou osadu ve výšce 900 metrů.  Z východu dolinu kryje mohutný hřeben, jeho nejvyšší vrchol je Baranec (2 184 m). Ze západu se nad dolinou tyčí několik menších vrcholů Nižná Roveň (1 399 m), Solisko (1 529 m), Široká (1 890 m), Raztoka (1 948 m), Jalovská kopa (1 937 m).

Ve výšce 1 325 metrů, mezi vrcholy Baranec a Jalovská kopa, je vystavěná Žiarska chata. Dolinou protéká potok Smrečianka, který nad Žiarskou chatou vytváří Šarafiový vodopád. V tomto místě se terén stává obtížnějším a závěr doliny (kotel) se díky hřebenu Prostredný grúň dělí na dvě části. Jsou to Velké Závraty, jež obklopují vrcholy  Baníkov (2 178 m), Tri kopy (2 136 m), Hrubá kopa (2 166 m) a Malé Závraty, kterým dominuje Plačlivá (2 125 m). Tato část doliny končí v Žiarskem sedle (1 917 m). Pod tímto sedlem je jediné pleso celé doliny-Žiarske pleso (1 860 m).

Zajímavosti:

Žiarska chata nabízí nocleh i stravu. V roce 2006 prošla celkovou rekonstrukcí. Jsou odtud nádherné výhledy na hlavní hřeben Západních Tater s vrcholy Baníkov, Tri kopy, Plačlivé.

V osadě, na začátku doliny, se nachází systém štol, které si můžete částečně prohlédnout. Nejdelší z nich má 500 metrů.

Existuje i druhá varianta cesty na Žiarskou chatu. Když se budete v začátku doliny držet na levé straně, tak narazíte na vyšlapanou cestu, která uhýbá právě do leva. Je to stará turistická cesta k chatě. Cesta vede spíše lesem, takže výhledy jsou o něco omezenější, ale pro ty, co nemají rádi chůzi po asfaltce je to asi lepší varianta.

Žiarska dolina byla velmi poničena v roce 2000. Důvodem byly časté a silné laviny. Poslední lavina spadla v roce 2009 a byla nazvána stoletou lavinou. Lavina měřila asi 1,5 kilometru. V 80. letech spadla ve stejném místě podobně velká lavina jejíž čelo bylo vysoké až 10 metrů. Nahromaděný sníh znemožňoval přístup k chatě až do letních měsíců.

Kousek od chaty směrem na Jalovské sedlo (1 858 m) je pietní místo obětí hor.

Trasy:

  • červená značka/modrá značka Ve spodní části ji protíná Tatranská magistrála (červená). Odtud je možno modrou značkou dojít až do Smutného sedla.
  • modrá značka/zelená značka Další variantou je Jít modrou značkou a uhnout po zelené směrem na západ na vrchol Baníkov.
  • modrá značka/zelená značka Po modré na Žiarskou chatu a na rozcestník Pod Homolkou, odtud po zelené směrem na východ do Žiarského sedla.
  • žlutá značka/zelená značka Po žluté z osady pod dolinou na vrchol Baranec a následně do Žiarského sedla. Odtud vede zelená značka, kterou se dostaneme až k Žiarské chatě.
  • červená značka Přes hřeben Roháče červenou značkou. Z hřebenu je možno sejít třemi místy do Žiarské doliny (Baníkov, Smutné sedlo, Plačlivé)
  • Až na Žiarskou chatu vede asfaltová cesta
  • Údolím vede běžkařská trasa, která konči na Žiarske chatě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí