Zhongdian (Čung-tien, tibetsky Gjälthang)

Zhongdian (Čung-tien, tibetsky Gjälthang)

Zhongdian se nachází v provincii Yunnan (Jün-nan) asi 200 km na sever od Lijiangu (Li-ťiang) – na hranici etnického Tibetu.

I když je městečko v dnešní době díky cílené turistické propagandě navštěvováno ve velké míře zejména čínskými turisty, kterým je prezentováno jako bájná Šangri La, zachovává si naštěstí stále staré centrum tibetský kolorit a typickou tibetskou architekturu.

Největší zajímavostí městečka je ovšem bezesporu 300 let starý rozsáhlý tibetský klášter Gandän Sumcäling. Jedná se o nejdůležitější tibetský klášter v jihozápadní Číně, který je dnes domovem asi 600 mnichů. Klášter byl stejně jako mnoho klášterů v centrálním Tibetu značně poničen za tibetského povstání v r. 1959, avšak na začátku 80. let prodělal rozsáhlou rekonstrukci. Nalezneme zde seskupení budov typické pro všechny tibetské kláštery: vedle hlavní shromažďovací síně, budov nejvýznamnějších kolejí (medicínská, tantrická, filozofická…) také zeď na slavnostní vyvěšování klášterní thangky (obraz na plátně s výjevy Buddhy a buddhistických světců) nebo budovu kuchyně.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

V lednu roku 2014, bohužel, celé městečko vyhořelo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: