Skoltští Sámové: laponská menšina mezi menšinou na pomezí Východu a Západu

Skoltští Sámové: laponská menšina mezi menšinou na pomezí Východu a Západu

Laponsko (sámsky Sápmi) je v povědomí českých turistů známé především svou téměř nedotčenou arktickou přírodou lákající jak svou divokostí, tak i klidem a tichem, které dnes jen tak nenaleznete. Za kulturními poznatky sem ale příliš turistů nejezdí. Kdo však do Sápmi přijede, zjistí, že zdejší kultura je při nejmenší stejně bohatá jako zdejší krajina.

Silniční kontroly ve Střední Asii aneb jak vyzrát na policajty

Silniční kontroly ve Střední Asii aneb jak vyzrát na policajty

O policajtech v zemích bývalého Sovětského svazu kolují různé historky, od vymáhání nesmyslných úplatků až po opravdové výhružky vězením či zabavením věcí, auta apod. Než jsme vyrazili do světa, představovali jsme si tedy tyto chlapíky jako nemilosrdné pány s drsným výrazem ve tváři, kteří na nás budou číhat za každým rohem a v žádném případě nám nic neodpustí.

FOTOREPORTÁŽ: Kamčatka – poloostrov sopek

FOTOREPORTÁŽ: Kamčatka – poloostrov sopek

Divoký kraj daleko na východě Sibiře – poloostrov sopek který je tak odlehlý a izolovaný od zbytku pevniny, jakoby to byl ostrov. Na Kamčatku se dnes můžete dostat vlastně jedině letadlem. Kamčatka je země málo obydlená, divokou zelenou tajgou se potulují hnědí medvědi, řeky jsou plné lososů… Málo míst na světě přitahuje dobrodruhy a milovníky divoké přírody tak jako Kamčatka.

Poloostrov Kola – utajená perla ruského severu

Poloostrov Kola – utajená perla ruského severu

Miluju cesty na sever. Miluju cesty za tichem a zdánlivou nekonečností severských jezer. Miluju cesty za severskými řekami, jejichž meandry a peřeje mě čas od času zanesou alespoň na pár dní do skutečné divočiny. Miluju zimní večery, kdy vysedávám nad mapou a přemýšlím, kam dál by se dalo ještě vyrazit.

Jan Horák: Smetiště na svazích Elbrusu kazí dojem z krásné hory
Trekování v horách

Jan Horák: Smetiště na svazích Elbrusu kazí dojem z krásné hory

Honza „Horáček“ Horák se věnuje horolezectví už od kolébky, kdy vyměnil chrastítko za karabiny a místo s plyšákem, spával s cepínem.

Jak na Kamčatku?

Jak na Kamčatku?

Bez cestovní kanceláře, na vlastní pěst. Tak nejlépe poznáte zemi, její kulturu i přírodní krásy. Pár osvědčených tipů, kde složit hlavu a kým se nechat vyvézt k sopce na Kamčatce, však není rozhodně na škodu.

Cesta za východem slunce: Na kole z Čech až do Japonska za půl roku
Cyklocestování

Cesta za východem slunce: Na kole z Čech až do Japonska za půl roku

Dá se dojet z České republiky do Japonska na horském kole? Ano, dá! A trvá to šest měsíců. První zprávy nám Jan Žďánský přinesl z Ukrajiny, teď už je zpět v Čechách.

MOSKVA: Obsáhlý průvodce hlavním městem Ruska

MOSKVA: Obsáhlý průvodce hlavním městem Ruska

Ubytování, stravování, doprava, zajímavosti i orientace. To všechno a mnoho dalšího se dozvíte v našem podrobném průvodci Moskvou