HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Rusko

FOTOREPORTÁŽ PETRA JURAČKY: fotografické putování po krásných a unikátních místech celého světa

Přírodovědec a fotograf mikrosvěta, popularizátor vědy, létá s dronem v extrémních výškách a na svém kontě má také několik krátkých přírodovědných filmů, z nichž hned ten první zvítězil v soutěži NF Neuron o nejlepší popularizační video.

Krasnojarsk: Horolezení v srdci Sibiře

Krasnojarsk: Horolezení v srdci Sibiře

Uprostřed ruské Sibiře, v přímé blízkosti města Krasnojarsk se rozkládá přírodní rezervace Stolby. Hlavními lákadly parku, který je rájem stolbinistů, jsou syenitové skály, podle kterých dostala oblast své jméno. Co je to stolbinismus? A proč po návštěvě Stolby rádi vyhledáte pravou ruskou baňu?

Rusko: Strážný anděl Jekatěrinburgu, jenž je považován za bránu Uralu

Rusko: Strážný anděl Jekatěrinburgu, jenž je považován za bránu Uralu

Spousta evropských cestovatelů, kteří se vydají na cestu kolem světa, začíná své putování v Rusku. Nejinak jsme to udělali i my!

Kamčatské vulkanické radovánky: trekařské peklo v přírodním ráji

Kamčatské vulkanické radovánky: trekařské peklo v přírodním ráji

O trekování na Kamčatce se říká, že je to peklo v ráji. Kouřící vulkány, čertovské čoudíky, bahenní sopky, nekonečné pláně, černá lávová pole, medvědi, nebojácní svišti, maxiborůvky, řeky plné lososů, ale také hejna krvelačných komárů, spousta na první pohled neviditelného bahna, do kterého člověk každým krokem zapadá, oblaka jemného prachu a také mlha, déšť, mlha, déšť a pro změnu zase mlha, déšť…

MOSKVA: Podrobný průvodce po ruském hlavním městě

MOSKVA: Podrobný průvodce po ruském hlavním městě

Chystáte se do hlavního města Ruské federace? Určitě vám stručný průvodce Moskou přijde vhod. Co vidět, kde se najíst a jak je to v Moskvě s dopravou se dozvíte v tomto článku.

PRŮVODCI DOPORUČUJÍ: Martin Loew o cestování na Sibiř a ruské mentalitě

PRŮVODCI DOPORUČUJÍ: Martin Loew o cestování na Sibiř a ruské mentalitě

Hledáte netradiční destinaci, kam byste rádi vycestovali? Nebaví vás už klasické dovolené a chtěli byste se podívat někam, kde zástupy turistů zatím nejsou? Procestujte Rusko a Sibiř. Přečtěte si rozhovor s Martinem Loewem, který má v malíčku nejen Sibiř.

V 62 letech na koloběžce napříč Sibiří - od oceánu k oceánu. A proč ne?

V 62 letech na koloběžce napříč Sibiří - od oceánu k oceánu. A proč ne?

Když jsem poprvé představil svůj plán, vyrazit od Ochotského moře a pak napříč východní Sibiří doputovat až k moři Laptěvů, mělo mě mé okolí za blázna. Vlastně aby ne! 2500 km dlouhá cesta necesta, většinou v zimě a ještě k tomu na koloběžce. Vrtoch postaršího pána se zbytnělým egem. Možná, ale nyní již mám první, letní, etapu za sebou!

Podrobný návod, jak na Transsibiřskou magistrálu

Podrobný návod, jak na Transsibiřskou magistrálu

Znám jen málo cestovatelů, pro které by cesta Transsibiřskou magistrálou nebyla splněným snem. Nejdelší část této železniční tratě, a zároveň „ta pravá Transsibiřská magistrála“ vede mezi Moskvou a Vladivostokem a měří 9 288 km. Souběžně s ní se pak od Irkutské oblasti táhne Bajkalsko-Amurská magistrála.

Soči – letní i zimní radovánky v západním stylu

Soči – letní i zimní radovánky v západním stylu

Soči, opuštěné dějiště zimních olympijských her se stává městem duchů. Obří areály sportovišt, hotelové kompelxy i promenády zejí prázdnotou. I tak však stojí toto město, směsice ruského a západního stylu života, určitě za návštěvu.

Skoltští Sámové: laponská menšina mezi menšinou na pomezí Východu a Západu

Skoltští Sámové: laponská menšina mezi menšinou na pomezí Východu a Západu

Laponsko (sámsky Sápmi) je v povědomí českých turistů známé především svou téměř nedotčenou arktickou přírodou lákající jak svou divokostí, tak i klidem a tichem, které dnes jen tak nenaleznete. Za kulturními poznatky sem ale příliš turistů nejezdí. Kdo však do Sápmi přijede, zjistí, že zdejší kultura je při nejmenší stejně bohatá jako zdejší krajina.

Silniční kontroly ve Střední Asii aneb jak vyzrát na policajty

Silniční kontroly ve Střední Asii aneb jak vyzrát na policajty

O policajtech v zemích bývalého Sovětského svazu kolují různé historky, od vymáhání nesmyslných úplatků až po opravdové výhružky vězením či zabavením věcí, auta apod. Než jsme vyrazili do světa, představovali jsme si tedy tyto chlapíky jako nemilosrdné pány s drsným výrazem ve tváři, kteří na nás budou číhat za každým rohem a v žádném případě nám nic neodpustí.

FOTOREPORTÁŽ: Kamčatka - poloostrov sopek

FOTOREPORTÁŽ: Kamčatka - poloostrov sopek

Divoký kraj daleko na východě Sibiře – poloostrov sopek který je tak odlehlý a izolovaný od zbytku pevniny, jakoby to byl ostrov. Na Kamčatku se dnes můžete dostat vlastně jedině letadlem. Kamčatka je země málo obydlená, divokou zelenou tajgou se potulují hnědí medvědi, řeky jsou plné lososů… Málo míst na světě přitahuje dobrodruhy a milovníky divoké přírody tak jako Kamčatka.

Poloostrov Kola – utajená perla ruského severu

Poloostrov Kola – utajená perla ruského severu

Miluju cesty na sever. Miluju cesty za tichem a zdánlivou nekonečností severských jezer. Miluju cesty za severskými řekami, jejichž meandry a peřeje mě čas od času zanesou alespoň na pár dní do skutečné divočiny. Miluju zimní večery, kdy vysedávám nad mapou a přemýšlím, kam dál by se dalo ještě vyrazit.

Jak na Kamčatku?

Jak na Kamčatku?

Bez cestovní kanceláře, na vlastní pěst. Tak nejlépe poznáte zemi, její kulturu i přírodní krásy. Pár osvědčených tipů, kde složit hlavu a kým se nechat vyvézt k sopce na Kamčatce, však není rozhodně na škodu.

Uvězněni povodněmi ve vlastním stanu na Altaji

Uvězněni povodněmi ve vlastním stanu na Altaji

Plánovat můžete opravdu dobře, ale občas je to k ničemu. Plány vám naruší permit do Ruska, dvoudenní déšť a rozvodněné řeky. A někdy se všechny tyhle problémy sejdou!

Petrohrad: miniprůvodce městem

Petrohrad: miniprůvodce městem

Jak se do Petrohradu dopravit, co navštívit a kam se jít bavit. To všechno najdete v našem miniprůvodci Petrohradem.

MOSKVA: Obsáhlý průvodce hlavním městem Ruska

MOSKVA: Obsáhlý průvodce hlavním městem Ruska

Ubytování, stravování, doprava, zajímavosti i orientace. To všechno a mnoho dalšího se dozvíte v našem podrobném průvodci Moskvou

Karadagská příšera - lochneska na ruský způsob

Karadagská příšera - lochneska na ruský způsob

Pravděpodobně jste o tajemném Karadagském monstru zatím nikdy neslyšeli, přitom na pobřeží Krymu tato tajemná nestvůra děsí celé generace turistů. Na svém kontě má několik napadení delfínů a údajně už zaútočila i na člověka.

Rusko-mongolské čekání na Godota

Rusko-mongolské čekání na Godota

Čujský trakt neboli silnice M52 stoupá z Novosibirska, po Moskvě a Petrohradu největšího ruského města, 1000 kilometrů přes Barnaul, Bijsk, Gornoaltajsk a Koš-Agaš do malé vesnice Tašanta, kde leží hraniční přechod do země Čingischána.

Rusko-český výkladový slovníček poutníka po samoděržaví

Rusko-český výkladový slovníček poutníka po samoděržaví

Chystáte se do Ruska? Tak to byste si rozhodně měli přečíst tento "slovníček", který vám pomůže proniknout do tajů ruské mentality. Možná se po jeho přečtení na cestách zbytečně nebudete tolik divit!

Kamčatka – okolo vulkánu Tolbačik

Nejmohutenější sopečná exploze dvacátého století se odehrála na Kamčatce. A právě vulkanická činnost se postarala o nepopsatelnou krásu tohoto jedinečného místa.

Něnci vládnou sibiřským ledovým pláním

Něnci vládnou sibiřským ledovým pláním

I během vlády Sovětského svazu si dokázali až překvapivě zachovat své zvyky a tradiční způsob života. Dnes je ohrožuje intenzivní těžba plynu v severních oblastech Sibiře a s ní související rozvoj infrastruktury. Dokáží si Něnci, národ tradičních pastevců sobů, poradit a přežít i v 21. století?

Mraky nad Elbrusem (video)

Nejvyšší hora Ruska i Evropy vysoko ční nad ostré štíty Kavkazu. Rusové horu milují a vybudovali tu dokonce lyžařský resort. V panoramatické filmové náladovce se však vznesete ještě trochu výš.

Cestou po Transsibiřské magistrále

Cestou po Transsibiřské magistrále

Cestujete-li na Altaj, stejně jako i jinam do Ruska letadlem, ochuzujete se o jedinečný zážitek, který poskytuje neznalému poutníkovi vražedný svéráz národního transportu. Pojďme poznávat Rusko z oken vlaku na Transsibiřské magistrále.

Putování po Bajkalském moři

Putování po Bajkalském moři

Pro nezasvěcené geografické teoretiky je Bajkal pouhým velkým jezerem. Ale každý, kdo u Bajkalu někdy byl, vám potvrdí, že Bajkal je moře - to jediné sladké moře na světě. Právě sem se vydala přírodovědecká výprava Něrpa podpořená Expedičním fondem.

Vladivostop aneb sama stopem na Sibiř

Vladivostop aneb sama stopem na Sibiř

Každý máme svoje cestovatelské sny. Některé jsou trochu bláznivější než jiné. Katka Mandulová rozhodně patří mezi ty odvážnější cestovatelky.O její cestě stopem do Vladivostoku vyšla kniha. Zeptali jsme se jí, jak celý nápad vznikl.

Stop na ruské Olchoně s lahví vodky a nesmírně veselým řidičem

Stop na ruské Olchoně s lahví vodky a nesmírně veselým řidičem

Chcete poznat Olchon trochu jinak? Třeba opojeni lahví vodky, kterou popíjíte s veselým řidičem sovětského UAZu? Nebo byste si přáli navštívit zběsilý život na bajkalském statku? Zkuste stopovat, pak je všechno možné.

Jergaki – sibiřská tajga pro začátečníky

Jergaki – sibiřská tajga pro začátečníky

Skalnaté štíty odrážející se v jezerní hladině lákají horolezce a tuláky z široka daleka. Přesto je tu spousta tichých pěšinek, hustý les, průzračná jezera plná ryb, voňavé meze s čarovným kvítím a medvědí doupata. Že by sibiřská idylka?

Vodní putování poloostrovem Kola

Vodní putování poloostrovem Kola

Putování lodí i pěšky neobydlenými kraji lesotundry a tajgy, to je náplní vodácké expedice na ruský poloostrov Kola. Území za polárním kruhem nazývané "branou do Akrktidy" už brzy přivítá účastníky výpravy na cestě k řece Varzuga.

Экспедиция Неpпа (Expedice Něrpa)

Jezero Bajkal je největší zásobárna pitné vody na světě a má unikátní ekosystém. Žije zde ohromné množství druhů, které byste jinde na světě hledali marně. Například bajkalský tuleň zvaný Něrpa. V srpnu za ním odcestuje výprava podpořená Expedičním Fondem.

Olchonské pastorále

Olchonské pastorále

Bezbřehé toulání po největším a nejsušším bajkalském ostrově, který proslul hned dvěma impozantními mysy a bolševickým gulagem ve vesnici Pesčanka. Místo plné otázek i odpovědí omývané vodami nejhlubšího jezera světa.

Rozumí si sysli a bělořiti?

Rozumí si sysli a bělořiti?

Komunikace v rámci jednoho druhu představuje často veliký problém. Co teprve komunikace mezidruhová! Na Altaj se její možnosti vydá zkoumat výprava podpořená Expedičním Fondem.

Z Jakutska do Magadanu

Z Jakutska do Magadanu

Bílé pláně a mrazivá zima, to je exotika dalekého ruského východu. Naše expedice se vydala po 1.400 kilometrů dlouhé Kolymské trase, navštívila tábor gulagu Butygyčag a přešla pohoří Annagačag.

Opuštěný ostrov Sachalin

Opuštěný ostrov Sachalin

Ostrov Sachalin má svoji zlatou dobu za sebou. Opuštěné doly a továrny se pomalu rozpadají, obyvatelé odcházejí zpět na pevninu. Nakonec nezbyde po sovětské éře víc než po té japonské. Tedy kromě lásky k vodce a stále nedotčené severské přírodě.

Za spasenje Bajkala aneb kdo je největší nepřítel Sibiře

Za spasenje Bajkala aneb kdo je největší nepřítel Sibiře

Kdo by neznal Bajkal, pětinu zásob sladké vody na světě. Na seznam UNESCO nebyl zapsán náhodou - je to světový unikát, jenom živočišných a rostlinných druhů v něm najdete na 1700, z toho tři čtvrtiny endemických.

Tajemství plání Ukoku

Tajemství plání Ukoku

Výprava  podpořená Expedičním Fondem zavítala na altajské území Ukok Quiet Zone, přírodní rezevace vyhlášené UNESCO. Jejím cílem bylo zdokumentování biotopu levharta sněžného. Zajímavé je však i kulturní dědictví tohoto tajemného místa.

Ještě dále na Dálný východ

Ještě dále na Dálný východ

Krásná krajina, svérázní obyvatelé, neuvěřitelné rozpory. Naše putování stopem do Vladivostoku s Kateřinou Mandulovou pokračuje.

Sama stopem na Dálný východ

Sama stopem na Dálný východ

Cesta z Třebíče do Vladivostoku pozvolna ubíhá, řidiči se mění a s nimi i jejich životní příběhy. Kostelíky s mešitami střídají blátivá náměstí jako světlo tmu, a my přitom poznáváme nedozírné Rusko - v dobrém i ve zlém.

Tuva - krásná země uprostřed Asie

Tuva - krásná země uprostřed Asie

Odpradávna žili Tuvinci, kteří patří k jihosibiřským národům, kočovným způsobem života, v jurtách. Podobně jako jejich sousedé v Mongolsku. Teprve s příchodem Rusů si začali stavět dřevěné domky. Své kulturní tradice si však uchovali dodnes.

Expedice Altaj 2009

Expedice Altaj 2009

Expedice Altaj 2009, kterou podpořil Expediční fond, měla za cíl prozkoumat faunu a floru na území Ukok Quiet Zone. Pojďte s námi prozkoumat nádhernou krajinu z koňského sedla.

Kamčatka - země na konci světa

Kamčatka - země na konci světa

Mystická krajina posetá tryskajícími gejzíry, kouřícími fumaroly, termálními prameny a řadou jiných geotermálních jevů. To vše je Kamčatka, krásná a svůdná, leč i tvrdá a nelítostná. Přijměte pozvání k fotografickému nahlédnutí do ráje i pekla na samém konci světa.

Vízová byrokracie jižního Kavkazu

Aktuální informace o vízové politice zemí Kavkazu, včetně vstupu na území Abcházie, Osetie, Karabachu atd.

Za devatero řekami, horami, přes sedla a údolí...

"Smrt v Rusku má jiný pach než v Africe." (první slova knihy Čas žít, čas umírat - E.M. Remargue), dává mi ještě v autobusu přečíst Honza. Směju se a trošku mě zamrazí v zádech. Jaké máme o tomhle světě představy?!

Pravěkou stezkou podél Donu

Pravěkou stezkou podél Donu

Většina z vás zná Burianovy obrazy znázorňující pravěký život lovců. Nám se naskytla možnost zúčastnit se výzkumů na jednom z největších nalezišť lovců mamutů!

Pátrání po generálu Wojčechovském

Poreferovali jsme, jak jsme pátrali v Tajšetu po hrobu generála Wojčechovského.

Kde je v Rusku nejbezpečněji? Určitě ve vlaku!

Kde je v Rusku nejbezpečněji? Určitě ve vlaku!

Od cesty do Ruska řada lidí očekává snížený komfort a bezpečnost i různá nemilá překvapení. V mnohých situacích se tato očekávání potvrdí. Při cestování po Rusku se však často vyskytnete v situaci, kdy vás naopak překvapí nečekaně vysoké pohodlí i bezpečnost. Třeba při cestě vlakem.

Kde to žije, tam je fronta

Kde to žije, tam je fronta

Cestovatelé se v Rusku dříve či později setkají s některými fenomény, které nám už dnes připadají zvláštní. Fronta je například jev, který z Ruska nezmizel ani při dnešním dobře zásobeném trhu. Naopak, někde si frontu přímo "pěstují". A obyčejnému cestovateli nezbývá, než trpělivě čekat ve frontě a kroutit hlavou.

V rozpadlém gulagu a u horkých pramenů

Vydali jsme se tedy k blízkému útesu a cestou jsme prošli místním hřbitovem, kde byly ohrádky kolem jednotlivých hrobů pestře natřené, takže působil docela vesele. Věk, ve kterém místní umírají, však byl hrozivě nízký, průměrně tak 50 let. Vyšplhali jsme na útes a obdivovali Bajkal.

Vykopáváme památník českým legionářům

Pan Netopil byl členem českého legionářského spolku, který už mnohokrát oblast Bajkalu navštívil, a měl tam řadu přátel aktivních v mezinárodním legionářském hnutí. Jedním z jeho cílů bylo vykopat a obnovit památník původně vztyčený v 20. letech  minulého století na počest českým legionářům, jehož zbytky během své předchozí návštěvy objevil. My jsme se chystali, že mu s tím pomůžeme.

Nejdelší stop mého života

Po revoluci jsem začal čundrovat na kole a líbí se mi to čím dál víc. Když mě teda osud zavál k Bajkalu (podrobnosti v mé knížce ZE ŽIVOTA CYKLOTREMPA), nebyl důvod cestovat domů jinak než na velocipedu. V Rusku toto vozidlo familierně nazývají vielik.

Moskva – pulzující evropská metropole

Moskva – pulzující evropská metropole

Pokud jste byli v Moskvě za dob komunismu a navštívili byste ji teď, asi by vám z té ohromné proměny zmrznul úsměv na tváři. Moskva se dynamicky mění a rozrůstá, stala se nedražším městem na světě a hned po New Yorku zde žije nejvíce dolarových miliardářů!

Poloostrov Rybačij – nejseverněji v evropském Rusku

Poloostrov Rybačij – nejseverněji v evropském Rusku

Chceme se dostat nad severní polární kruh k pobřeží Barensova moře, kde slunce půl roku nezapadá. Krajina je pustá, kolem se nachází vraky lodí, zbytky vojenské techniky a nebo rozbité tanky (...)

Tuva - tajgou k radonovým pramenům

Tuva - tajgou k radonovým pramenům

Při plánování naší příští cesty bylo jasné, že uzrál čas na Rusko. První myšlenka: Altaj nebo Sajany. Druhá myšlenka: Bajkal. Třetí myšlenka: jak to spojit.

Jakutské záhady: Expedice za sibiřskými kovovými kotli

Jakutské záhady: Expedice za sibiřskými kovovými kotli

Publicista, cestovatel a záhadolog Ivan Mackerle se společně s partou dobrodruhů vydal do Údolí smrti odhalit tajemství tzv. kotlů. Přinášíme vám reportáž z cesty včetně fotografií!

Moskva - co vidět během pár hodin

Moskva byla založena v roce 1147, kdy dal suzdalský kníže Jurij Dolgorukij postavit u řeky Moskvy první pevnost, rusky kreml. Původní dřevěná stavba byla v 15. století nahrazena kamennou. V téže době také Ivan Hrozný rozšiřuje původní malé knížectví ve velkou říši.

Není avtostop jako avtostop

Není avtostop jako avtostop

Autostopařská cesta z Jakutska do Magadanu je pro ty, pro které platí: „I cesta může být cíl“. Chtěli jsme poznat Sibiř, tajgu a dálný východ.

Po ruské dálnici na Novosibirsk

Po ruské dálnici na Novosibirsk

Na ruské dé jedničce je cestovní rychlost automobilů omezena na úsměvných 70 km/hod. Podívejte se na šokující fotografie z tohoto hlavního dálničního tahu spojující Novosibirsk se západem. Myslím, že další komentář je zbytečný.

Jak jsme lezli na Elbrus

Jak jsme lezli na Elbrus

Jde se uz od tri rano a pomalu se rozedniva. Pod nami zacinaji byt krasne osvetlene hory, na ktere Elbrus vrha obrovsky stin. Fuci neskutecne studeny vitr a my traverzujeme porad vys a vys. Jdou nas desitky, nekteri dokonce "podvadi" a nechavaji se vyvezt co nejvejs na rolbe, ale s pribyvajici vyskou se lide zastavuji a nekteri otaci a jdou dolu. Nejhorsi je zima, zaleza do bot i do rukavic a neda se ji zbavit, kdyby tak nefoukal ten protivny vitr...

Sjezd kalné řeky

Tři dny jsme strávili na poloostrově z naplaveného kamení. Z pravé strany dvěstěkubíková Obichingou, z levé její stokubíkový přítok Obimazor, za zády až k obloze pamírské kopce a kdesi za nimi Pik Komunizmu a ledovec Garmo, ze kterého Obichingou pramení. Celé dny nám naše hovory podbarvoval hukot peřejí, které nikde nezačínají ani nikde nekončí, které k téhle řece patří stejně přirozeně jako k železnici koleje.

Střechy St. Peterburgu

Nejznámější ulicí St. Peterburgu je Něvský prospekt. Tato třída je dlouhá 4,5 kilometru, začíná u budovy Admirality a končí u Kláštera Alexandra Něvského. Nachází se na ní spousta obchodů a kaváren, ale také několik kostelů a paláců.

Tři týdny v Rusku

Plán cesty padol na Volgograd (Stalingrad), Kaspické more, Kavkaz a čiernomorské strediská. Nadišiel čas nášho odchodu a naša šesťčlenná výprava zložená z dvoch V-Stromov, dvoch Afrík, Varadera a Fazera sa vydáva na cestu.

Elbrus - nejvyšší hora Kavkazu

Zamiloval jsem se – z lanovky je vidět totálně krásná hora – Bolšoj Dongorazon… Musíme ty prsa (Elbrus) zvládnout rychle a jít se podívat sem.

Nová chráněná území na Altaji

V roce 1993 byl vyhlášen v centrální části Altaje, kudy procházelo hraniční pásmo bývalého SSSR, Katuňský zapovednik. Rozkládá se uvnitř jakési "smyčky" řeky Katuně na jejím horním toku na rusko-mongolském a rusko-čínském pomezí

Kavkaz pohledem lingvisty

Čím více se nám otvírají hory severně, jižně a západně od naší republiky, tím uzavřenější začínají být horské oblasti dříve jedině dostupného východu. Příčinou je většinou politická nestabilita ústící nezřídka ve válečný stav.

Altaj - rusko-mongolské pomezí

Rozpadem Sovětského Svazu vzniklo velké množství malých rádoby samostatných, leč nevýznamných republik. Některým Rusko samostatný vývoj nepovolilo a připoutalo je zpět vojenskou silou (např. v Čečensku), jiné ponechalo svému vývoji, protože jsou příliš bezvýznamné. K těm druhým patří republika Altaj.

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nic neotevře oči tak, jako cestování.

VYBAVENÍ NA CESTY

Sponzorováno