HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Rusko


POSLEDNÍ DISKUSE

Soči – letní i zimní radovánky v západním stylu

Soči – letní i zimní radovánky v západním stylu

Soči, opuštěné dějiště zimních olympijských her se stává městem duchů. Obří areály sportovišt, hotelové kompelxy i promenády zejí prázdnotou. I tak však stojí toto město, směsice ruského a západního stylu života, určitě za návštěvu.Přání navštívit Soči mě pronásledovalo snad již od mé první cesty do Ruska, tedy někdy od prepubertálního věku, když se vedle mého letu na letišti v Moskvě – Šeremetěvu odbavoval let právě do této destinace. K jeho prohloubení došlo při mém letošním pobytu v Rusku v létě, kdy jsem se setkala s kamarádkou, která v Soči žije. Místo pro zimní dovolenou tedy bylo jasné. Když jsem se letos v únoru dívala na přímý přenos zahájení Olympijských her v Soči, ani by mě nenapadlo, že ani ne za tři čtvrtě roku se budu procházet po místní riviéře.


 

KavkazKavkaz

Nádraží v SočiNádraží v Soči

Zimní divadlo a PrahaZimní divadlo a Praha

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Při vyslovení názvu tohoto města, jako mé další cesty jsem se nejdříve setkávala s tázavými pohledy známých, kteří tvrdili, že do Soči se jezdí rekreovat pouze v letní sezóně a navíc je to velmi drahé město, kde má „daču“ množství ruských oligarchů. A právě mimo sezónní období je to, co mě v zimě k moři láká, protože se zde ohřeji bez přítomnosti klasických dovolenkářů. A co se týče druhého varování, kvůli aktuálně klesající hodnotě rublu město pro Evropany rozhodně drahé není.

V rámci plánování cesty a shánění informací o tomto městě, jsem se bohužel setkala s naprostým nedostatkem základních informací. A to jak na straně českých, tak částečně i anglicky psaných webů. Pouze wikitravel mi nabídl alespoň informace o dopravě. Oficiální stránky města Soči či dopravních společností zde působících, obsahovaly též adekvátní informace, ale dalo docela práci je najít a navíc ne každý vládne ruštinou. Ale začneme pěkně popořádku.

Soči od A do Z

Město Soči leží na samém jihu Ruska, na břehu Černého moře v Krasnodarském kraji. Nedaleko od něj se nachází vstup na Kavkaz a také hranice s Gruzií (resp. Abcházií). Odedávna bylo město jakousi výkladní skříní Ruska a vyhlášeným rekreačním střediskem, do nějž v létě směřovalo nespočet Rusů. Místní teplé podnebí také vytváří dobré podmínky pro pěstování čaje a díky tomu se jedná o nejsevernější místo, kde se tato plodina pěstuje. Olympijské město nenabízí pouze letní rekreaci, ale je také výchozím bodem na cestě k nedalekému lyžařskému středisku Krasnaja Poljana.

Krasnaja Poljana

Do Soči se lze nejlépe dostat přes Moskvu. Letiště se nenachází přímo v Soči, ale ve 40 km vzdáleném Adleru, kde se také nachází Olympijský park. Jak je již v Rusku zvykem, hned po příletu se na vás sesypou taxikáři, ale nenechte se jimi obalamutit, když vás budou odrazovat od veřejné dopravy. Veřejná doprava je velmi levná, častá, moderní a ceny s taxíkem nesrovnatelné. V souvislosti s konáním Olympijských her byla postavena rychlodráha, vedoucí ze Soči až do hor, se zastávkou na letišti.

Dejte si ale pozor, pokud necestujete v letní dovolenkové, či zimní lyžařské sezoně, vlak jezdí pouze 5x za den a jeho jízdní řád lze nalézt zde.

Velmi dobrou variantou je autobus č. 105, který má stejnou trasu, je rychlý a levný. Začíná v kavkazských horách ve městě Krasnaja Poljana, kde se také nachází horní olympijská vesnička a vstup do lyžařského komplexu. Autobus kromě letiště zastavuje na nádraží v Adleru a končí na hlavním nádraží v Soči. Tímto autobusem se lze také dostat k Sočskému dendráriu (arboretu), či do přilehlých měst Světlana, Macesta a Chosta. Města v aglomeraci jsou dobře značena, nápisy jsou dvojjazyčné (azbuka a latinka) a tak se nemusíte bát dezorientace.

Rusko je obrovská, krásná země, která toho má spoustu co nabídnout. Podvíjete se třeba na Kamčatku, nebo do Altaje.

Lázeňské město umělců, sportovců i kýče

Oproti mrazivé Praze mě tentokrát Rusko přivítá příjemnými patnácti stupni nad nulou, palmami a sluncem. Místní to ale i tak považují za chladno a nosí zimní bundy a kožichy. Já bundu odkládám a hned se vydávám k moři, které je v dopoledním slunci obsypáno rybáři. Nedaleko městské pláže se nachází rozsáhlý park Riviéra, který láká delfináriem (další se nachází v Adleru) a množstvím zábavních atrakcí. Také samotné nábřeží spolu s marinou a přístavem tvoří důstojnou reprezentaci města.

Při hledání zajímavých míst na internetu určitě narazíte i na Stalinovu daču (ta se nachází poměrně daleko, na úpatí hor), na nedaleký národní park a na sousoší Stalina, Roosevelta a Churchilla, které bylo vytvořeno izraelským sochařem v roce 2008. Já se na toto místo vydala, bohužel jsem se vrátila s nepořízenou, protože unikátní sousoší se nachází v areálu sanatoria a vstup do něj je značně zarostlý a zanedbaný. Jako samotné děvče jsem se dovnitř neodvážila, ale při více lidech bych určitě neváhala zažít malé dobrodružství.

Pokud se vydáme o něco dále do kopců, najdeme zde rekonstruovaná muzea a náměstí. Město je umělecky založené a kromě mnoha soch je zde i několik známých divadel. Přímořskou idylku trochu narušují pouliční nabízeči všeho možného, a tak jen kroutím hlavou nad opicemi oblečenými v převleku Santa Clause. Kýč dorazil i sem. Marně hledám tradičního Dědu Mráze s jeho hůlkou mrazilkou. Místo toho se ale setkávám s klasickou ruskou družností a humorem a při čekání na autobus se se mnou několikrát dávají do řeči místní a nechtějí věřit, že jsem přijela z takové dálky. Většinou mě tipují na Moskvu a po tom, co zjistí, odkud jsem, se ptají na Evropskou unii a naše názory na Putina. Většinou si nedělají iluze a tuší, že ruské styl vládnutí a smýšlení moc nekoresponduje s tím evropským.

Olympijský park Adler

Sympatický Adler a dechberoucí západní Kavkaz

Další cíl mého pobytu je již zmíněné město Adler, kde se přímo u pobřeží nachází Olympijský park a dolní olympijská vesnička. Z nádraží v Adleru sem jezdí bus č. 124 či vlak. Areál je obrovský, při pohledu na megalomanské stadiony a městský okruh formule 1, jsem ohromena, ale zároveň v rozpacích z celkové opuštěnosti areálu, stadionů a obytných budov. Zděšený křik se ozývá pouze z horské dráhy, která je součástí parku, kde rodiny s dětmi tráví víkendy. Od pobřeží je dobře vidět na západní Kavkaz, který je zároveň hraničním pásmem mezi Ruskem a sporným územím Abcházie (většina států ho stále považuje za součást Gruzie).

Z Adleru se v rámci exkurze vydávám do Krasné Poljany, kde se odehrávala většina disciplín Olympijských her. Přes množství nabídek exkurzí v Soči, je levnější variantou zakoupit exkurzi až v Adleru, protože se nachází blíže Kavkazu. Komentovaná exkurze je také lepší, než se do hor vydat samostatně, protože průvodce vám ukáže více míst a mimo sezonu, kdy nejezdí lanovky, vás po domluvě vyveze až na samý vrcholek olympijské vesničky, odkud se nabízí krásný výhled do údolí a na monumentální vrcholy západního Kavkazu.

Cestou tam se také zastavujeme v osadě, kde ochutnáváme z pramene přírodně perlivé vody a v jiné osadě nám nabízejí lokální vynikající med a pálenku. Na zpáteční cestě se zastavujeme v lyžařském středisku Roza Chutor. Není tu nic, co by mě překvapilo, městečko mi totiž připomíná Karlovy Vary. K mému překvapení to zmiňuje i průvodce, odvolávající se na tvrzení mnoha návštěvníků.

Rusko v jedinečném západním stylu

Soči je nádherné město, které určitě stojí za návštěvu v jakémkoliv ročním období a spolu s množstvím subtropických rostlin, palem a horizontem zasněženého Kavkazu, tvoří nezapomenutelnou scenérii. Mám-li být upřímná, ve zdejší aglomeraci opravdové Rusko nenajdete. Díky olympijským hrám prošlo město značnou revitalizací, a proto kvůli většině nápisů v latince, moderním budovám nádraží, letiště a obřím hotelovým komplexům, tak spíše připomíná luxusní středisko západního světa. I tak ale nabízí mnoho neobvyklých zážitků a míst, které v kombinaci s ruským stylem života, jen tak někde k vidění nejsou.


Vášeň pro cestování se u Anny Popluhárkové objevila už v útlém dětství, kdy létala s rodiči a obrážela s nimi letiště. Láká ji především pozorování změn a objevování netušených krás Ruska a okolních zemí, protože tamní mentalita je odlišná od té naší, ale zároveň jí není tak vzdálená. Kromě letadel, cestování a poznávání nových věcí zbožňujd jógu, tango, morčata, kulturní a lehce adrenalinové zážitky.


30.05.2016, Anna Popluhárová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Múdry cestovateľ nikdy neopovrhuje svojou vlastnou krajinou.