HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Francie


POSLEDNÍ DISKUSE

Nejkrásnější místa Francie projeďte vlakem

Nejkrásnější místa Francie projeďte vlakem

Zámky na Loiře, Bretaň nebo Alsasko jsou skvělá místa k turisticecyklistice vodní turistice. Velkou výhodou těchto perel Francie navíc je, že se všude dostanete dobrou sítí místních železnic.Titulní fotografie: ATOUT FRANCE, Michel Angot

Chcete-li si dopřát radost z cyklistiky v údolí Loiry, nadšení z turistiky napříč vinicemi Alsaska nebo Burgundska či se oddat procházkám podél moře nebo jízdě na horském kole v Alpách, nejjednodušším způsobem dopravy je vlak. Ve Francii se vlakem dostanete i do malých vesnic. Můžete si vybrat z několika typů vlaků francouzské železniční sítě: velmi rychlý (TGV), klasický den a noc (Intecités), regionální a místní (TER) a pak TER s garantovaným navazujícím spojením na TGV.


 

Pohodlí ve vlaku je nenahraditelnéPohodlí ve vlaku je nenahraditelné, foto: RailEurope, Cristophe Recoura

Tržiště v AlsaskuTržiště v Alsasku, foto: ATOUT FRANCE, Jean François Tripelon-Jarry

Typické uličky, AlsaskoTypické uličky, Alsasko, foto: ATOUT FRANCE, Jean François Tripelon-Jarry


1. Zámky na Loiře na kole

Údolí Loiry je region zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO. Rozprostírá se mezi vinicemi, vodními toky, lesy i rybníky. Přírodní parky Perche a Brenne nabízí skvělé příležitosti k vycházkám i cykloturistice v území bohatém na faunu a flóru. Ne nadarmo je místo považováno za největší francouzské zahrady.

Loira, Francie

Foto: ATOUT FRANCE, Michel Angot

Celé Údolí řeky Loiry je ideální pro pěší turistiku – především stezka GR 3 nebo jeden z dvaceti značených okruhů PR s celkovou délkou 440 km. Na různé procházky je vhodné také okolí zámku Chambord, kde je mnoho lesů – lze zde také jezdit na kole či projet se na pramicích, atd. Začátek podzimu je ve znamení proslulého „troubení jelenů“, kdy jsou organizovány komentované vycházky s odborníky.

Kolem zámků Azay-le-Rideau, Chenonceau nebo Cheverny zase najdete tematicky laděné cyklistické stezky. Na projížďky na kole jsou vůbec ideální břehy řeky Loiry, stojí za to i vydat se do historických měst v okolí Montsoreau a Blois. Je zde velmi dobře vyvinutá síť služeb pod značkou „Loirou na kole“ (Loire à vélo), která je průkopníkem v budování první části evropské cyklostezky.

Údolí Lóry je navíc skvělým místem pro vodní turistiku. Zatímco místním centrem říční turistiky jsou kanály na východě regionu (na rozhraní s Burgundskem), projížďky na tradičních plachetnicích jsou tu ještě doslova „na divoko“. Tyto dřevěné loďky nazývané „vlek“ (toue) nebo „bárka“ (gabare) zvou k tomu pravému úniku do přírody.

Jak se pohodlně dostat do údolí Loiry:

Buď se na místo můžete dostat přímým spojem do Intercites z Pařížského Austerlitz - Blois. Vlak jede 1h a 20min, a to 5x denně. Druhou možností je linka TGV mezi Tours St. Pierre des Corps a nádražím Paříž- Montparnasse. Tento vlak jede 1h a 15min a využít ho můžete 19x denně.

 

Vlakem takřka na nádvoří:

Rovnou k zámkům se můžete dostat přímým spojením regionální linky ze St. Pierre Des Corps na zastávku Chenonceau, která leží přímo naproti vstupní bráně do parku. Vlak jede 17 min.

V neposlední řadě můžete jet z Tours do Azay-le-Rideau. Regionální vlak TER tuto trasu obsluhuje 8x denně a cesta trvá 26 min.

2. Napříč vesnicemi a vinicemi Alsaska, okolí města Colmar

Díky dvěma regionálním přírodním parkům Parc Naturel Régional des Ballons des Vosges a Parc Naturel Régional des Vosges du Nord a klimatické rozdílnosti, láká Alsasko všechny milovníky přírody. Je zde možnost procházek či projížděk na kole jehličnatými lesy a prosluněnými vinicemi. Zajímavou možností jak poznat Alsasko je také z vodní hladiny – říční kanály a samotný Rýn jsou velmi vhodné pro říční turistiku. Grand Canal a Rýn mají dohromady 120 km dlouhý splavný úsek mezi Mulhouse, Neu-Breisach a Strasbourg.

Říční kanál, Burgundsko

Foto: ATOUT FRANCE, Michel Angot

Túra ve Vogézách začíná vždy v jehličnatém lese s loukami, kde jezírka a mokřiny vytvářejí mnoho vzácných biotopů. Profese typické pro tento kraj – dřevorubci a „schlitteurs“ (ti, kteří přepravovali dřevo na saních) přispěly k atmosféře, která panuje v místních obcích na úpatí svahů. Lze zde podniknout mnoho procházek a túr dle libovolné vzdálenosti a náročnosti.

Mezi městy Strasbourg, Sélestat a Molsheim až ke Colmaru najdete 700km cyklostezek. Většina z nich je zpravidla v rovině, a tak jich využívají především rodiny. Naproti tomu, kopce jsou pokryty vinicemi, které s malebnými vesničkami také lákají k projížďce na kole či na koni.

Jak se dostat do Alsaska:

Do Colmaru se můžete dostat například z nádraží Paříž Est (vlak TGV, 16 spojení denně) nebo z nedalekého Strasbourgu, odkud cesta regionálním vlakem trvá pouhých 30 min a využít ho můžete 33x denně. Z Colmaru pak můžete pokračovat například do Basileje, a to za 59 min regionálním vlakem, jenž jede také 33x denně.

3. Bretaň

Jeden region a dva rozdílné charaktery. Je to Bretaň s mořem, vřesovišti na poloostrově Crozon, skalisky na Pointe du Raz, dunami na poloostrovech Quiberon a Gâvres či útesy na mysu Fréhel. A pak Bretaň vnitrozemská s masívem Monts d'Arrée na historické hranici dávného vévodství, hlubokými a tajemnými lesy – tím nejmystičtějším je pravděpodobně “Brocéliande” u městečka Paimpont, který je domovem legend o králi Artušovi a kouzelníku Merlinovi!

Symbolem Bretaňe zůstává turistická verze trasy GR34, protože kopíruje pobřeží a známou dávnou pohraniční stezku. Vede přes úžasné skály z růžové žuly v okolí lázeňského městečka Perros-Guirec či podél úchvatného pobřeží Morbihanského zálivu. Druhá známá trasa GR 380 prochází masívem Monts d'Arrée a divokou krajinou Regionálního přírodního parku Armorique v oblasti kolem měst Huelgoat a Landivisiau.

Oblast masívu Monts d'Arrée nabízí také skvělé zážitky pro cyklisty – cestovatele. Cyklistická stezka pro rodiny vede přes malebné obce podél řeky Rance krajem kolem středověkého města Dinanu (úsek dlouhý 17 km), řeka se vlévá do moře právě poblíž Dinanu a Saint Malo. Na jihu se klikatí cyklostezka přes zelené údolí řeky Oust, mezi obcemi Mauron a Questembert, kde je tato stezka dokonce asfaltová, a tak vhodná i pro in-line brusle, kolem města Vannes až na poloostrov Rhyuis.

Bretaň, Francie

Foto: ATOUT FRANCE, Jean François Tripelon-Jarry

Na jihu Bretaně je kanál Nantes – Brest, který je ideální pro strávení aktivní dovolené v kombinaci kolo a hausbót. Kanál vede malebným krajem s historickými městy jako např. Malestroit nebo Josselin, kde je nádherný, takřka pohádkový zámek Rohanů.

Jak dojet do Bretaně a cestovat po ní:

  • Vlak TGV Paříž - Auray jezdí po celý rok a navazující spojení Auray - Quiberon od 16/06 do 16/09 vlakem s názvem « Tirebouchon » (vývrtka v češtině) či autobusem po zbytek roku. Z Paříže jezdí takovýchto spojů hned 8 denně a cesta trvá 3h a 30min. Z Aurey do Quiberonu se dostane za 45min 7x denně.
  • Z  nádraží Paříž Montparnasse můžete jet také do Rennes (2h a 9min, vlak TGV, 20 spojení denně). Z Rennes pak můžete pokračovat do Quimper, a to 3x denně vlakem TGV za 1h a 49min. Z Quimper  se za 4h a 21min pohodlnně vrátíte do Paříž Montparnasse (vlak TGV, 8 spojení denně).
  • Z Rennes je možná pokračovat také do Brestu, a to 8x denně za 2h a 2min. A i z Brestu existuje možnost návratu přímo do zastávky Paříž Montparnasse. Vlak TGV tuto trať spojuje 8x denně a jede 4h a 24min.
  • Po Bretani se můžete pohybovat také díky dalších 32 linek regionálních vlaků TER spojující většinu míst v Bretani a také nádraží s půjčovnou kol.
  • Nádraží s půjčovnou kol: Dinan, St. Brieuc, Quimper, St. Malo, Quiberon a mnoho dalších. Po předložení jízdenky sleva na půjčovné ve výši 10%!!!

4. Rhône-Alpes

Strečink se na břehu řeky a výstupy až na nejvyšší vrcholky, vinice v départmentu Drôme a soutěsky v Ardèche, ledovce na Mont Blanku, rybníky v Dombes v départmentu Ain, vrcholky masívu Vanoise – celý region je ohromným zdrojem emocí, pozoruhodná krajina a široké možnosti pro trávení volného času v přírodě.

Pod vrcholky Rhône-Alpes Foto:
ATOUT FRANCE, Pascal Gréboval

Na území regionu Rhône-Alpes se nachází 5 regionálních přírodních parků : Monts du Pilat a Monts d'Ardèche, 3 předalpské masívy : Vercors, Chartreuse a Bauges. Tyto vápencové hory schovávají přírodní poklady – kaňony, skály s velmi ostrými vrcholy, náhorní plošiny a pastviny. Národní parky Dauphiné-Ecrins a Savoie – to jsou doslova svatyně alpské přírody! Samozřejmě krása a věhlasnost okolí Mont Blanku od Chamonix po Megève doplňuje výjimečnost tohoto horského kraje.

V alpském středisku Chamonix je start také vyhlášeného dlouhého horského běhu Ultra Trail du Mont Blanc. Tento závod nabízí čtyři běžecké trasy, od 100 do 290 kilometrů, vše v překrásném horském terénu. Nejenže na trati strávíte až několik desítek hodin, ale nahoře vás může překvapit i sníh. Podle mnohých patří tento běh mezi nejtěžší na světě. Jeho 166 kilometrů dlouhá trasa vede přes Francii, Itálii a Švýcarsko, s celkovým převýšením kolem 9 400 m. Od roku 2006 se v okolí pohoří Mont Blanc běží také závod Courmayeur - Champex -Chamonix a od roku 2009 i závod "Sur les Traces des Ducs de Savoie". Jak takový závod probíhá a termínovku jednotlivých akcí, najdete na webu o běhání www.svetbehu.cz.

Samozřejmostí jsou skvělé příležitosti pro pěší turistiku. Stezka GR 5 vede napříč alpskými masívy od Ženevského jezera až takřka ke břehům Středozemního moře – do oblasti Mercantour. Tato stezka vedla také k vyznačení prvních okruhů jako GR 55 “Okruh parkem Vanoise” (Tour de la Vanoise) nebo GR 50 “Okruh parkem Ecrins” (Tour des Ecrins), které vedou živou alpskou přírodou s impozantními skalami.


 

Ve vlacích můžete přepravovat i kolaVe vlacích můžete přepravovat i kola, foto: RailEurope, Cristophe Recoura

Vlaky jsou pohodlné a navíc nabízí přepravu kolVlaky jsou pohodlné a navíc nabízí přepravu kol, foto: RailEurope, Cristophe Recoura

Vrcholek Ménez Hom, BretaňVrcholek Ménez Hom, Bretaň, foto: ATOUT FRANCE, Pierre Torset


Stezka GR 9 zase protíná předalpské masívy mezi kraji Chablais a Diois. Všude vedou takřka nekonečné pěšiny, jako např. v kraji Beaufortain nebo na svazích horní části údolí Maurienne – nesmíme zapomenout ještě na Ardèche (GR 4 a GR 7 a další místní stezky čítají celkem 1.400 km značených tras. Turisté si často sáhnou na dno svých sil – jdou s průvodcem a objevují tak malá tajemství přírody nebo jdou navázáni na laně s horským vůdcem a pokoušejí se o odvážnější výstup, někdy až do výšky 4.000 m!

Panoráma hor můžete sledovat přímo s francouzských vlaků Foto:
RailEurope, Cristophe Recoura

Vysočiny národního parku Vercors nebo hory poblíž Středozemního moře v départmentu Drôme jsou vyhlášená místa i pro milovníky jízdy na horském kole. Navíc je v tomto regionu spousta dalších stezek a okruhů v podhůří severní části départmentů Isère a Ain. Trasy pro rodiny vedou zas podél jezera Annecy. Další rodinné stezky jsou v Beaujolais a v plánu je také „Via Rhôna ». Mezi řekou Rhónou a Alpami se příroda jako zdroj zdá nevyčerpatelná.

Jak se dostat do Alp:

  • Nejsnazší možností je pravděpodobně vlak (TGV i TER) z Paříž Gare de Lyon do lázeňského městečka St. Gervais, který jede téměř 5h a hned 5x denně.
  • Existuje ale mnoho dalších možností, jak se do Alp dostat. Například z Paříže do Lyonu (1h 59min, vlak TGV, 25 spojení denně) a odtud pak do Chambéry (1h 18 min, regionálním vlak TER, 16 spojení denně).
  • Další možností je přímo spoj Paříž Chambéry (2H 50min, vlak TGV, 7 spojení denně) nebo spoj Paříž Grenoble (3h 3 min, 8x denně).
  • Z Lyonu je možné pokračovat do Annecy (1h 51min, vlak TER, 10 spojení denně). Z Grenoble zase do Chambéry (5min, vlak TER, 27spojení denně).
  • V Chambéry je letos rok cykloturistiky! Půjčovné kola již od 3 EUR/den pro cestující vlaky TER (půjčovna na nádraží – www.velostation-chambery.fr ) 80 km cyklostezek!

Skvělým zážitkem je i jízda „Alpským vlakem“ s trasou Grenoble – Gap, což je město považované za jednu z bran do Provence. Trasa vede přes 27 tunelů, 15 viaduktů a 5 mostů. Z každé zastávky vede mnoho turistických tras, cyklostezek či cest vhodných na projižďky na koni. Celá cesta trvá dvě a čtvrt hodiny a je obsluhována jedenáct krát denně.

Vlakem k úpatí nejvyšší hory Evropy:

Z St. Gervais  pokračujte tzv. Mont-Blanc Express do Chamonix. Tímto vlakem se za čtyřicet minut dostanete i k nástupní stanici kabinkové lanovky na Aiguille du Midi. "Tramway du Mont Blanc" ze St Gervais do Nid d'Aigle přes Bellevue pak umožňuje snadný přístup k Nid d'Aigle s výškou 2372m pod l'Aiguille du Goûter na úpatí ledovce Bionnassay.


RailEurope - logo společnosti

Vlakové lístky na letošní léto si již můžete rezervovat, a to i v České republice v Travel Marketing International (Spálená  51 , Praha 1, Kontakt Rail Europe: Karla Svobodová, Tel. +420 224 815 378). Kola je možné přepravit na všech trasách regionálních vlaků a na mnoha tratích TGV. Chcete-li vyhrát poukaz  na 2 zpáteční jízdenky vlakem TGV po Francii ve voze 1. třídy zůčastněte se soutěže!


25.05.2012, Redakce


Diskuse


Jáchym
Jáchym
Zrovna zámky na Loiře jsou od vlaku dost daleko, tam se lépe jezdí autem :)
23. 05. 2012, 15:29:23
Jáchym
Jáchym
viz jachymuv.blogspot.com
23. 05. 2012, 15:30:05

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Silvestr v Karibiku. Přidá se někdo?

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ