HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko


POSLEDNÍ DISKUSE

Odjíždíte na delší dobu z republiky? Přečtěte si návod, co všechno vyřídit se zdravotním pojištěním a sociálním zabezpečením

Odjíždíte na delší dobu z republiky? Přečtěte si návod, co všechno vyřídit se zdravotním pojištěním a sociálním zabezpečením

Plánujete delší cestování a nevíte, jak to ovlivní vaše zdravotní a sociální pojištění? Co je všechno potřeba oběhat a zařídit, abyste se později nedostali do problémů kvůli neplacení a nebo nezaplatili zbytečně moc? Níže najdete stručného průvodce, jak se připravit na cestu a minimalizovat své výdaje právě za zdravotní a sociální pojištění.Zdravotní pojištění

Pokud cestujeme do zahraničí na více jak 6 měsíců, můžeme se odhlásit od zdravotní pojišťovny. Zdravotní pojištění v České republice tak nebudeme platit.

Zároveň je ale důležité zmínit, že občané České republiky mají povinnost být každý den v roce pojištěni. Během doby, kdy jste odhlášeni od české zdravotní pojišťovny, máte povinnost být pojištěni někde jinde. Pro tyto případy postačí standardní cestovní pojištění.

Při opětovném přihlašování na českou zdravotní pojišťovnu po našem návratu ze zahraničí, budeme vyzváni, abychom doložili smlouvu o pojištění za dobu, kdy jsme nebyli pojištěni v ČR. Pokud toto pojištění nedoložíme, bude nám zpětně naúčtováno od české pojišťovny.

Pro podnikatele a OSVČ samozřejmě platí, že pokud nepřeruší své podnikání, tak se nemohou od zdravotní pojišťovny odhlásit, a to ani v případě, že odjíždí z České republiky na dlouhodobý pobyt.

Autor je digitálním nomádem a většinu roku tráví na cestáchMartin je digitálním nomádem a většinu roku tráví na cestách

Odhlášení od české zdravotní pojišťovny využijí všichni, kteří nejsou studenti a odjíždí na tzv. working holiday programy (pracovní prázdniny). Namísto cestovního pojištění si budete sjednávat pracovní pojištění, avšak vše ostatní pro vás platí stejně.

Dlouhodobý pobyt v cizině musí splňovat:

  • Pobyt musí být delší jak 6 měsíců.
  • Musí se jednat o nepřetržitý pobyt v zahraničí.
  • Musíte doložit pojištění v cizině.
  • Máte povinnost vrátit průkaz pojištěnce (kartičku pojištěnce).
  • Je vhodné vyplnit připravený tiskopis od pojišťovny

Přerušení zdravotního pojištění bylo vždy doporučováno ohlásit ještě před odjezdem do ciziny.

Od září 2015 je možné ohlásit dlouhodobý pobyt v cizině také zpětně a ze zahraničí. Pokud doložíte pojištění v cizině za stanovenou dobu, neplatíte pojistné ani penále.

Než odjedete do zahraničí, doporučujeme, abyste si vyžádali od své zdravotní pojišťovny informace, které dokumenty je třeba předložit po návratu z dlouhodobého pobytu v cizině. Seznam se může v jednotlivých zdravotních pojišťovnách měnit. Pokud požadované doklady nepředložíte, budete muset doplatit zdravotní pojištění zpětně, jako byste v zahraničí nebyli.

Komu by se nelíbila práce  výhledem na moře?Komu by se nelíbila práce výhledem na moře?

Teď, když se dozvíte, jak vyřešit všechno to "papírování okolo", které by vám mohlo odjezd na delší dobu pořádně znepříjemnit, nebojte se plnit si své sny. Láká vás navštívit všechny ty země, o kterých zatím pouze sníte? Vyrazte na cestu kolem světa! A inspirujte se 11 radami, jak cestu kolem světa naplánovat!

Při zřizování cestovního pojištění je dobré číst obchodní podmínky. Možnost pojištění zavazadel využívá mnoho turistů a cestovatelů, avšak pokud se podíváme na celou řadu pojišťoven, tak tento druh pojištění nezahrnuje pojištění elektroniky (mobilních telefonů, tabletů, notebooku, fotoaparátu, atd.). Musíte si navíc sjednat tzv. “Připojištění k pojištění zavazadel”. A pokud se podíváme ještě detailněji na obchodní podmínky, pak se toto pojištění nejčastěji vztahuje pouze na krádeže, kdy útočník musel překonávat překážku. Případy, kdy vám ukradnou z příručního zavazadla elektroniku, protože jste usnuli, jsou pojišťovnami spíše zamítány.

Nezapomeňte využít slevy cestovního pojištění při sjednání online či dostupných slevových kódů na internetu.

Sociální pojištění

Účast na sociálním zabezpečení (pojištění) končí zjednodušeně řečeno ukončením zaměstnání. Správě sociální zabezpečení není nutné cokoli dodatečně oznamovat. Pokud jste OSVČ pak účast končí písemným oznámením o ukončení samostatné výdělečné činnosti.

Autor strávil nějaký čas při práci v coworkingu v ThajskuAutor článku Martin strávil nějaký čas při práci například v coworkingu v Thajsku

Pokud nevykonáváte žádnou výdělečnou činnost, nejste povinni platit pojistné na sociální zabezpečení. Dobu, po kterou nebudete důchodově pojištěni (tedy doba, za kterou neplatíte pojistné), nebude možné hodnotit pro nárok na důchod. Pro podnikatele a OSVČ platí, že pokud nepřeruší své podnikání a vycestují do zahraničí, tak se s jejich pravidelnými platbami na sociální pojištění nic nemění.

Podrobné informace vám poskytne správa sociálního zabezpečení v místě vašeho bydliště či navštivte Nejčastější dotazy České správy sociálního zabezpečení.

Martin Rosulek procestoval velký počet evropských zemí, Austrálii, Asii, Kanadu a Latinskou Ameriku. Nyní experimentuje v Thajsku. Zakládá webové projekty, věnuje se online marketingu a právnímu poradenství. Digitální nomádství pro něj není jen o skloubení cestování s prací. Jsou to okamžiky, kdy je člověk šťastný, protože může dělat to, co právě chce. Sledujte jeho blog DigitalniNomadstvi.cz.

 


 

Nezapomeňte si před cestou zjednat úrazové pojištění! Na výběr toho nejlevnějšího použijte srovnávač úrazového pojištění na portálu Hyperfinance.cz.


08.09.2016, Martin Rosulek


Diskuse


Matouš
Matouš

Ahoj Martine, zdravotní můžeš přerušit i jako OSVČ, jen samozřejmě stále platí, že musíš být někde pojištěn. Letos jsem to úspěšně otestoval (i když na britské cestovní pojištění koukali zprvu divně). Jinak super shrnutí!

13. 09. 2016, 18:28:04
Honza
Honza

Ahoj Martine,

Měl jsem při svém posledním návratu problém s pojišťovnou RBP, která mi stále tvrdí, že se musí člověk vždy nutně odhlásit PŘED odjezdem (došlo k tomu, že jsem nebyl odhlášen, a musel doplácet). Proto mě překvapila tvá informace o tom, že od září 2015 lze ohlásit dlouhodobý pobyt i zpětně a ze zahraničí. Mohl bys mi, prosím, dát odkaz na zdroj této informace (je to nyní v zákonu o zdravotním pojištění?) Díky Honza

04. 10. 2016, 11:52:31
Martin
Martin

Ahoj Honzo,

zpětné odhlášení jde jen u některých pojišťoven, tady info k VZP https://www.vzp.cz/platci/informace/povinnosti-platcu-metodika/1-5-dlouhodoby-pobyt-v-cizinePromiň asi vyznělo, že to platí univerzálně.

Martin

08. 11. 2016, 11:06:59
Věra
Věra

Ahoj Honzo,

mám jeden dotaz ke zdravovnímu pojištění a dlouhodobému pobytu v zahraničí. Dcera odjíždí na 13 měsíců do USA jako au pair. Odhlásí se od placení zdravotního pojištění u OZP. Co ale musí udělat v případě, že by v průběhu tohoto období přijela do ČR a musela by jít k lékaři? Je asi potřeba se pojistit z USA (cestovní pojištění). Je možné se pojistit u nějaké české komerční pojišťovny nebo se musí pojistit u americké pojišťovny (cestovní pojištění). Díky za info.

24. 05. 2018, 11:44:49

Pokud by to bylo drive nez za 6 mesicu, musela by se prihlasit zpet k OZP a doplatit zpetne. Po 6 mes. by nedoplacela. Kdyz prijede bez navstevy lekare, pojistovna se to nedovi.

27. 05. 2018, 09:32:26
Lukáš
Lukáš

Dobrý den,

rád bých Vás poprosil o radu. Chtěli bychom cestovat 4-5 měsíců po Asii. Tím pádem se nejedná o dlouhodobý pobyt v zahraničí, nemůžeme se odhlasít ze zdravotního pojištění. V případě uzavření cestovního pojištění na půl roku, bylo by možné takto to obejít a odhlásit se tak ze zdravotního pojištění a pak po půl roce se opět přihlásit ke zdravotnímu pojištění, byť bychom se vraceli už po 4-5 měsíci ? Prostě abychom nemuseli platit zdravotní pojištění v Čr, ale jen cestovní, pokud je to vůbec možné. Děkuji

28. 08. 2018, 18:17:57

Ach jo, tak jedte na 6 mesicu a par dni. Stejne vam to bude pripadat malo a vyjde vas to celkove levneji, zvlast kdyz ten cas navic stravite bez dalsich presunu na nejakem levnem miste (napr. Cherating). Co jako byste po navratu chteli delat? Byt zavreni doma? Pokud byste pracovali (legalne), pojistovna se o vas dozvi.

29. 08. 2018, 03:22:39
Sára
Sára

AHoj, jak je to s pojištěním, když jedu jen na 3 měsíce do ciziny? Musím se pojistit a platit i zdravotní pojištění v ČR? Díky za radu

29. 09. 2018, 16:03:55
Ondra
Ondra

Ahoj Sáro, řeším teď stejnou věc - plánuju zahraničí na max 3 měsíce a dle dostupného infa na netu není jiná cesta než platit jak cestovní pojištění, tak nadále i klasické zdravotní v ČR. Minimální výše zálohy pro 2018 nám díky růstu minimální mzdy vzrostla na 1,647 Kč, což není úplně malé číslo (obzvlášť krát 3). Navíc si dej bacha na včasné placení, jinak tam mohou být penále za každý den prodlení...

02. 10. 2018, 11:46:44
Aneta
Aneta

Hezký den,

ráda bych se zeptala, jakou formou lze vydělávat peníze pokud se člověk od např. VZP odhlásí a platí si cestovní pojištění a odhlasí se od soc. pojištění? Aby toto šlo, musí ukončit samostatně výdělečnou činnost, ale jak pak přichází k penězům, když nemůže fakturovat a neni ani klasickým zaměstnancem? Jaké jsou prosím možnosti? Moc děkuji, Aneta

01. 11. 2018, 15:58:55

Toto odhlasovani se prece dela, kdyz jsi dlouhodobe v zahranici tj. bud tam cestujes za usporene penize nebo pracujes. Ale ne jako digitalni nomad pro ceskou firmu.

02. 11. 2018, 14:37:14
Aneta
Aneta

Ano, přesně tak - dlouhodobě v zahraničí, ale když tam (nebo kdekoli) pracuješ, tak to vydělávání musíš nějak řešit a to buď DPP, DPČ, OSVČ... a pak si říkám, tenhle případ platí jen pokud máš tedy našetřeno a nevyděláváš? Jinak (pokud celý systém chápu správně) se nemá smysl odhlašovat, protože buď platíš ty jako OSVČ nebo zaměstnavatel...

02. 11. 2018, 15:20:50
Barbora
Barbora

Dobrý den, chci se zeptat jsem dlouhodobe v zahranicí a platim klas.zdravotni pojisteni. Kazdy rok je drazsi a tak mam dotaz lze ho zmenit u dane pojistovny na cestovni pojisteni? Muzete poradit? Dekuju

14. 01. 2019, 07:27:57
Libor
Libor

Je třeba si o tom něco přečíst. Třeba tady:

https://www.vzp.cz/platci/informace/povinnosti-platcu-metodika/1-5-dlouhodoby-pobyt-v-cizine

https://www.vzp.cz/pojistenci/cestovani-a-pobyt-v-zahranici/pobyt-v-zahranici/dlouhodoby-pobyt-v-zahranici

Záleží na konkrétní situaci, nejde se odhlásit při výdělečné činnosti v EU nebo pokud člověk pracuje jako digitální nomád pro firmu z ČR (a asi i z EU). Lze se odhlásit i písemně ze zahraničí.

Cestovní pojištění je nutné doložit po návratu do ČR (aby se nemuselo doplácet pojistné na zdravotní pojištění) a lze ho mít sjednané u jakékoli pojišťovny.

14. 01. 2019, 11:51:40

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cesta je cíl...