Peníze a ceny

I když i v Indonésii ceny stoupají, pořád je pro nás jednou z nejlevnějších zemí. Kromě letenek, víz a očkování počítejte s rozpočtem 10 – 25 dolarů na den. Záleží na, který ostrov se chystáte, nejlevněji vyjde Jáva či Sumatra, naopak mezi nejdražší patří Papua či tolik oblíbené Bali.

Měnová jednotka je indonéská rupie (IDR).

Nejlevnější jídlo Nasi goreng stojí na naše peníze necelých 30 Kč, kilo rýže pořídíte za 15 Kč, tričko na tržišti za 80 Kč.

Nejvíce se vyplatí nakupovat ve velkých obchodních domech společností Carrefour a Lippo Karawachi. Na tržištích člověk musí smlouvat. Prodavači nejdříve nahodí i 10x vyšší cenu a poté se jde s cenou dolů. Běžné je zaokrouhlování asi jako u nás po zrušení 10 a 20h. Nejlepší je se předem domluvit a jít nakupovat s místními, protože znají ceny a můžou smlouvat za vás. V obchodech člověk sežene vše co potřebuje. Není nutné s sebou vozit moc věcí a spíš je dobré si nechat volný prostor pro nákup.

Směnárny

Směnáren je poměrně dost. Také místní lidé mění peníze na tržištích. V každém velkém nákupním centru je směnárna. Je dobré si po příjezdu vyměnit peníze v Jakartě. Bez problémů se mění eura a dolary. Mimo Jakartu se člověk setká s různým kurzem za jednotlivé bankovky, proto je lepší měnit „stovky“, ale je velice užitečné si vzít s sebou také drobnější bankovky – třeba 5 a 10 EUR pro možný nákup v mezinárodní zóně na letišti, nebo pro nutnou výměnu hned pro příletu.

Při výměně vyšší sumy je potřeba ihned na místě peníze přepočítat, sumy jsou v místní měně obrovské. To by ještě nebylo tak divné, ale když směnárník vytáhne štos dvaceti a padesátitisícovek … Většinou si vezmou kalkulačku a spočítají, kolik vám mají vydat. Poté to napíšou na kus papíru a dají vám ho. Když souhlasíte s výměnou, tak napočítají peníze.

Bankomaty

Záleží na tom, kde se v Indonésii nacházíte. Ve velkých městech není problém nějaký bankomat najít (většinou v obchodních centrech), avšak cestujete-li třeba do vnitrozemí na Sulawesi, tak určitě doporučuji dostatek peněz s sebou. Na bankomatech obvykle bývá napsáno, jaké bankovky vydává. Buď 50 000 Rps (100 Kč), nebo nejvyšší bankovka 100 000 Rps (200 Kč). Doporučuji zvážit, v jaké částce vybrat, protože 10 000 Kč je 50 kusů bankovek. Máte-li však velkou peněženku, tak se tímto problémem nezaobírejte.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: