HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Zajímavá místa

Indii jsem si zamiloval
Cestopisy a reportáže

Indii jsem si zamiloval

O Indii se říká, že si ji člověk buď zamiluje, nebo ji naopak zavrhne. Já se do ní zamiloval. Po dvou týdnech na cestách mě stále něčím překvapovala, udivovala, obohacovala… Naučila mě nutné dávce trpělivosti a sebeovládání. Člověk si uvědomil, že na světě je mnoho chudých, nemocných, bezbranných  a že vlastně nám v Česku se žije relativně přepychově. Evropan stále někam spěchá, honí se za penězi a kariérou. Ind má na vše času dost. Nerozhodí ho několikahodinová zpoždění vlaku, vystojí nekonečné fronty, stráví mnoho hodin na úřadech…Situace, které by našinec jen tak nervově nezvládl. Indie je pro člověka taková malá životní zkouška a velká zkušenost. Buď se přizpůsobíš, nebo se zblázníš.

Tak trochu jiná Indie (Sikkim)
Cestopisy a reportáže

Tak trochu jiná Indie (Sikkim)

Přestože uplynulo několik měsíců od mého návratu z Indie, dodnes se mně vrací vzpomínky na její rozmanitost, pestrost, vůni, odlišnost. Bylo tam krásně. A to i přes to, že nás někdy dokázala pěkně překvapit, zaskočit, unavit. Všude spousta rámusu, miliarda Indů, smog, hluk a prach. Už po několikadenním pobytu v hlavním městě potřebovalo naše tělo i duše oddych. A ten jsme našli. Vydali jsme se napříč Indií do severovýchodního indického státu Sikkim.

Pícky pro Rádžastán: slibný začátek a korupce
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Pícky pro Rádžastán: slibný začátek a korupce

Jak vypadá spolupráce po indicku? Jaké možné průtahy mohou na vašem projektu vzniknout? Přinášíme první část zprávy Václava Pousky o jeho stavbě ekologicky šetrnějších pícek v indickém Rádžastánu. Projekt byl podpořen Expedičním fondem.

Třetí podoba boha: jak se jezdí indickým autobusem v zimě?
Cestopisy a reportáže

Třetí podoba boha: jak se jezdí indickým autobusem v zimě?

Bojíte se rádi? Zkuste cestu indickým autobusem. Bojíte se rádi hodně? Zkuste cestu indickým autobusem v zimě.

I want to ride my bicycle…
Cyklocestování

I want to ride my bicycle…

Zdolávat vysokohorské průsmyky Ladaku v sedle „ocelového oře“ je snem některých cyklonadšenců. K těm se zrovna neřadím, mě láká pro cyklistiku spíše Polabská nížina. Ale možnost okusit 40 kilometrů dlouhý nepřerušovaný sjezd z jednoho z nejvyšších sjízdných sedel si nemůžu nechat ujít. Celých čtyřicet kilometrů bez jediného šlápnutí do pedálů…

Vzhůru na Mentoše
Adrenalin

Vzhůru na Mentoše

Oficiálně se jmenuje Mentok a je to takový šestitisícový pupínek na tváři Ladaku. Nám se ale víc líbí jméno Mentoš, kterým ho překřtila Evča, když se na něj drápala. Nemůžeme si takovou srandu nechat ujít a tak se pokusíme aspoň kousek z Mentoša taky zdolat.

Ladakh na kole: Důstojné loučení s Ladakhem
Cestopisy a reportáže

Ladakh na kole: Důstojné loučení s Ladakhem

Ráno vstávám v půl šesté. Veš­kerou ranní hygienu konám u řeky. Na­šel jsem si horký pramínek, který po smíšení s vodou Indu má optimální te­plotu. Se snídaní to je horší. Hospoda nad silnicí má ještě zavřeno, i když se mi včera několikrát dušovali, že v šest ráno otevírají. Spokojuji se tedy s pár sušenkami. Přijíždějí kluci. V domnění, že odjíždíme, sedám na kolo. Teprve později pozoruji, že jsem zůstal osa­mo­cen.

Ladakh na kole
Cestopisy a reportáže

Ladakh na kole

Po návštěvě přívětivého, vegetací oplývajícího Sikkimu, kdy mi nevyšel záměr alespoň letmo se dotknout Tibetu, jsem se rozhodl pro cestu do západního indického Himaláje. Tedy abych si nevymýšlel. Jirka, t.č. ředitel c.k. Penguin, součásti zná­mé pražské cestovní agen­tury Adventura, přišel s ná­pa­dem uspořádat cyklistickou expedici do Ladakhu, zvaného někdy „Malý Tibet“. Tamní silnice překoná­vají řa­du sedel, je­jichž výška osciluje okolo pěti tisíc metrů.