Stručný průvodce

Co by vám nemělo v Gruzii uniknout? Rozhodně metropole Tbilisi, historické památky ve městech Kutaisi a Mcchetha, horské oblasti Svanetie, Chevsuretie a Tušetie, přímořské lázně Batumi, Stalinovo rodné město Gori, klášterní komplex David Garedža, výstup na Kazbeg a nebo ochutnávka gruzínského čaje.

Cestopisy z Gruzie

Gruzie, nevelká zakavkazská země má cestovatelům co nabídnout. Chlubí se výběrem  historických památek od středověkých křesťanských staveb až po skalní města, láká k rekreaci na černomořském pobřeží nebo k vysokohorským výstupům na Kavkaze.

Opevněný klášter Alaverdi

Samostatná Gruzie vznikla v roce 1991 odtržením od někdejšího SSSR. Rozkládá se u Černého moře na západním Zakavkazsku. Vnitrozemí má hornaté, při pobřeží jsou nížiny. Od vzniku zemi trápí řada národnostních konfliktů.

Území „vnitřní Gruzie“ je po srpnových událostech z roku 2008 poměrně bezpečné. Vstup zahraničních turistů z Gruzie do Abcházie a Jižní Osetie je v současné době velmi komplikovaný a bez souhlasu centrálních gruzínských úřadů v Tbilisi (ministerstvo vnitra, policie) prakticky nemožný. Mimo kontrolu centrálních správních úřadů je také několik obcí – Achalgori, Kurta, Eredvi, Ažhara a dále vesnice Perevi v okresu Sačchere. Proto se nedoporučuje na vlastní pěst cestovat do těchto regionů.

Přečtěte si také další zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Gruzie.

Zajímavosti v Gruzii

Gruzie má bohatou historii. Byla osídlena již ve starověku, od kdy je její pobřeží známo jako “bájná” Kolchida. Na Kazbegu, jedné z nejvyšších hor země, byl podle řecké báje připoután Prométheus za to, že věnoval lidem oheň. Na území Gruzie se nacházejí hrady, pevnosti, chrámy a kláštery. Gruzie je relativně chudá země, jejíž ekonomika je tvořena hlavně zemědělstvím. Hlavními plodinami je vinná réva, ovoce, čaj a zelenina. Země je známá pro výborné víno, brandy a keramiku. Zajímavá je i gruzínská hudba, jejíž specifikem je vícehlasost.

Další fotky z Gruzie si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: