Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: Modrý Nil a nádherné vodopády, národní parky Omo a Mago, nejvyšší hora Ras Dashen, chrámy v Lalibele a hlavní město Addis Abeba.

Cestopisy z Etiopie

Etiopie leží ve východní Africe, v oblasti tzv. Afrického rohu. Na rozdíl od jiných afrických zemí nebyla nikdy (s výjimkou krátkého období italské okupace během 2. světové války) evropskou kolonií. V minulosti bývala známá pod názvem Habeš. V roce 1993 se od Etiopie oddělila Eritrea, jejich společná hranice je dodnes předmětem sporů. Etiopií probíhá od severu k jihu Velká příkopová propadlina, na které se vytvořilo několik jezer – ráj pro ornitology, protože zde bylo zaznamenáno na 850 druhů ptáků. 

Západně od tohoto riftového zlomu je krajina převážně hornatá. Na severu se nachází největší jezero severovýchodní Afriky, Tana. Jsou zde i známé vodopády Modrého Nilu, který na území Etiopie pramení. Na východě země se rozkládá polopoušť, jedno z nejteplejších míst na Zemi, teploty tady dosahují až 50°C. V etiopských národních parcích Omo, Mago, Bale Mountains, Simien Mountains se dá trekovat, je možný i výstup na nejvyšší horu Ras Dashen (4620 m). Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Etiopie.

SimienSimien

Kněz,Addis AbabaKněz,Addis Ababa

Fasilidův palácFasilidův palác

Zajímavosti v Etiopii

Etiopie je nazývána kolébkou lidstva, protože patří k zemím s nejstarším osídlením na světě. Byly zde nalezeny fosilie nejstaršího hominida (odhadované stáří 3,000.000 – 3,900.000 let) – kosterní pozůstatky ženy, která byla nazvaná Lucy. Dnes jsou uloženy v Národním muzeu v Addis Abebě. Vzhledem k dlouhé historii země, ve které se prolínaly křesťanské a muslimské vlivy, je zde i mnoho církevních památek – skalní chrámy v Lalibele, kláštery na jezeře Tana, kostely, katedrály, mešity. Ve městě Aksum je archeologické naleziště se starými stélami.

Další fotky z Etiopie si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: