Jméno a příjmení (a přezdívka)
- Zdenda Bouda z Hutě
Na kolik se cítím
- Myšlením ve vrcholné pubertě, fyzicky stále před zenitem.
Oblíbené země
- Samozřejmě Čechy, protože to je můj domov, hlavně Jizerky. Na cestování preferuji hlavně východ – bývalé země Sovětského svazu.
Na kterých místech se mi hodně líbilo
- Moc se mi líbilo v Kyrgyzstánu v horách, ale letovisko Cholpon-Ata u kyrgyzského moře Issyk-Kul s nádhernýma holkama na pláži a nekonečnými zásobami piva Baltika 7 konkurenci nemělo 🙂 Samozřejmě nedám dopustit na moje rodné Jizerky, jejich skály a podhorské hospůdky – hlavně U Kozy a Bártlovku.
Cesta, které si nejvíce vážím
- Hodně si vážím prvního vážnějšího výletu do vyšších hor za hranice Čech, kterou jsme podnikli s kamarádem Fandou v roce 1998 na Mont Blanc. Rok před tím jsme si na čundru po Šumavě řekli, že příští rok bysme mohli vyjít na Mont Blanc a to se nám splnilo. V té době jsme neuměli nic a byli to krásné začátky. Rok na to jsme spolu bojovali na Matterhornu sami ve stěně za deště a vánice, taky nezapomenutelné zážitky. Hodně si vážím již seriózního výstupu z minulého roku na Tian-Shanu na Pik Izyskatěl.
Nejdelší cesta
- Výprava na Tian-Shan, Kyrgyzstán, 2008.
Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?
- Cestování mi dalo všeobecný přehled, změnilo mi žebříček hodnot, na svět se dívám jinak. Občas mi příjdou lidi kolem mě (třeba v práci), že řeší naprosté kraviny, které jsou ve své podstatě naprosto nevýznamné. Chce si to život užívat!
Cestovatelské Curriculum Vitae
- Taťka mě od mala vedl ke sportu. V zimě běžky a v létě přespolní běhy. Jelikož bydlím v Jizerkách, tak mám blízko k horám. Poprvé jsem viděl velké hory v Tatrách, kde jsme byl v osmi letech s babičkou a to byla asi rozbuška mé lásky k horám. Ale tenkrát jsem řešil velký problém – trpěl jsem závratěmi a chtěl jsem být horolezec, to mě v osmi letech opravdu trápilo 🙂 Postupem času jsem zjistil, že i závratě se dají překonat. Od dvanácti let jsem jezdil na turistické tábory do rakouských Alp, na střední škole přišli první samostatné výlety do švýcarských a francouzských Alp s kamarádem Fandou, potom Kavkaz a minulý rok Tian-Shan.
Navštívené země
- Rusko, Kyrgyzstán, Francie, Švýcarsko, Itálie, Chorvatsko, Rakousko, Lichtenštejnsko, Německo, Polsko, Slovensko, Maďarsko
Cestovatelské sny a plány
- Nejbližší větší cíl je výprava na Pamir s pokusem o výstup na šestitisícovky v dolině Sary-Šitchar. Další mám v hlavě, ale ještě pro ně neuzrál čas.
Zvláštní záliby během cestování
- Rád fotím, teď jsem si koupil videokameru, tak bych se chtěl pustit i do pohyblivých obrázků. Na cestách rád poznávám místní lidi, lokální zvyky a tradice (především tekutiny konzumované pro zábavu), zkoumám odlišnosti ženského pohlaví v různých částech zeměkoule.
Oblíbená historka z cest
- Po úspěšném výstupu na Elbrus jsme s kamarádem Fandou slavili ve stejnojmenné vesničce v hospodě U Pošty. Najednou mi přišla SMS zpráva od mého spolužáka z vejšky, který v té době podnikal přechod hlavního kavkazského hřebene, že je právě pod Elbrusem a jestli bychom se nemohli sejít. Za hodinu dorazil se svými kamarády za námi a kalili jsme společně. Každý vypil dvě flašky vodky a nějaké to pivo. Ráno jsem se dozvěděl, že jsme všichni byli i v sauně. Bohužel si to vůbec nepamatuji, což mě mrzí, protože prý s námi v sauně byla i kamarádova přítelka – moc pěkná holčina, která má výstavní trojky a já jsem ortodoxní horňák. O tohle jsem přišel… Poučení: ne vždy má ožrala štěstí.
Významné expedice a projekty
Autor
- článek v časopise Lidé a Hory 1/2009 o treku po Tian-Shanu, články na www.velehory.cz
- po výpravě na Pamir 2009 plánuji výstavu fotek, články atd.
Osobní www stránky
Osobní poznámka
- Mějte radost ze života. Je jedno, jak se k té radosti dopracujete, jestli cestováním, sportováním, souložením nebo něčím jiným, ale hlavně prožít život s dobrým pocitem.
Foto