Západní Austrálie, to nejsou jen pouště, ale i korálové útesy

Západní Austrálie, to nejsou jen pouště, ale i korálové útesy

Korálový útes Ningaloo je velkým lákadlem pro všechny, kdo milují podmořský život. Australané o něm říkají, že je nejlepším místem na světě, kde člověk může plavat se žralokem velrybím.

Ale není to jediný unikát, který toto místo nabízí a který můžete při své dovolené v Austrálii zažít. 260 km dlouhý korálový útes je součástí oblasti Ningaloo, která byla v roce 2011 vyhlášena světovým přírodním dědictvím UNESCO. Zahrnuje jak pevninskou část Severozápadního mysu s četnými jeskyněmi, podzemními řekami i jezery, tak vodní plochu a vše, co je skryto pod hladinou: více než 200 druhů korálů a 500 druhů tropických ryb, kolem 650 druhů měkkýšů, 600 druhů korýšů a na 1000 druhů mořských řas.

Západní australské pobřeží je lokalitou pro fajnšmekry, kterým není zatěžko jezdit za jedinečnou nedotčenou přírodou na místa, která jsou od sebe dost vzdálená, někdy i čtyři sta kilometrů. Možná také proto převážná část turistů dává napoprvé přednost obydlenějšímu východu Austrálie a západní pobřeží si nechává na později nebo sem jede už cíleně za konkrétními zážitky či krásami zdejších národních parků. Odměnou za tuto volbu je rozmanitá krajina v podobě buše, pouště, skalních roklin či zelených oáz s vegetací a s vyvěrajícími prameny, to vše v kombinaci s průzračným mořem a množstvím endemických druhů živočichů ve vodě i na souši. A západy slunce jsou prý tady nejkrásnější v celé Austrálii!

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Když už mluvíme o světovém dědictví na západním pobřeží, stojí za zmínku i jižněji položená Žraločí zátoka, anglicky Shark Bay, která se coby jedinečná botanická i zoologická oblast dostala na seznam UNESCO v roce 1991. Nepřehlédnutelným zástupcem zdejší flóry jsou rozlehlé pláně mořské trávy. Faunu, jak naznačuje název zátoky, reprezentují různé druhy žraloků. Kromě nich najdeme ve zdejších vodách i další zajímavé živočichy, jako jsou dugongové, tzv. mořské krávy, karety, delfíni nebo keporkakové – zpívající velryby, migrující z ledovcových oblastí do teplých vod. Jak je vidět, má západní Austrálie v ruce dobré cestovatelské trumfy. Stačí se jen rozhodnout a vyrazit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí