Za exotikou je ideální vyrazit na kole aneb zážitky z cyklovýpravy na Altaj

Za exotikou je ideální vyrazit na kole aneb zážitky z cyklovýpravy na Altaj

„Tak kolik ještě musíme nastoupat?“ ptám se kluků. GPS ukazuje už jenom 10 km do cíle a my stále jedeme z kopce. To sedlo Katu Jaryk už tady přece někde musí být. Jsme zmrzlí a těšíme se do kempu u řeky Čulyšman.

S trochou štěstí nám pan domácí roztopí baňu a k večeři určitě bude nějaká dobrota. Možná čerstvé ryby na grilu. Ale pořád nevidíme žádný kopec, na jehož konci by čekalo sedlo. „Tak jedem, ať už to máme za sebou.“ Zacvaknu zmrzlá chodidla do pedálů a řítím se z kopce, jako už posledních 8 km.

Najednou se cesta vynoří z lesa a já i v té rychlosti koutkem levého oka zaregistruji hranu kaňonu a pod ní příkrý sráz do údolí. Je to ohromující výhled. Trochu přibrzdím, ale úplně zastavovat se mi nechce. Jednak leje jako z konve a jednak brzdy jsou tak obalené bahnem, že už ani moc nebrzdí. Přesto si říkám, že už dlouho jsem neviděla něco tak impozantního.

Řeka Čulišman prořízla altajským masivem několik set metrů hluboký kaňon a my teď jedeme po jeho hraně a koukáme hluboko pod sebe na to geologické divadlo.  Aha, tak takhle to je. Sedlo Katu Jaryk označuje hranu kaňonu, což pro ty chudáky šplhající se od řeky po strmé cestě nahoru je spásný bod. My máme ale radost, jedeme opačným směrem a tak nám zbývá ještě nejméně půlhodina sjezdu a tedy i možnost kochat se přes řídítka kola touto sibiřskou nádherou.

S Adventurou na kole do světa

CK Adventura nabízí nejširší nabídku cyklistické dovolené do exotických zemí mezi českými CK. V mimoevropských exotických zemích jde převážně o etapová cyklistická putování, většinou s doprovodným vozidlem, které převáží zavazadla a ve kterém je možné se v případě potřeby popovézt. V zemích, které jsou klimaticky příznivé, jezdíme výjimečně i bez doprovodného vozidla. V tomto případě máme na zájezdu zajištěné ubytování a stravování tak, abychom vozili opravdu jen minimum osobních věcí. Letecké přepravy kol se nemusíte obávat, poradíme vám.

Díky cestování na kole poznáte navštívené destinace mnohem lépe a autentičtěji, než když se pustíte na klasický poznávací zájezd. Adventrua připravila opravdu široké spektrum destinací, do nichž se na kole můžete pustit. Nechybí země jako jsou Filipíny, Kuba, Arménie, Čína, Tibet, Etiopie, Kambodža a mnoho dalších. Podrobné informace o zájezdech naleznete na www.adventura.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: