HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Za dobrodružstvím do Libereckého kraje!

Za dobrodružstvím do Libereckého kraje!

Pořádná porce adrenalinu, nevšední zážitky, opravdové výzvy a k tomu nádherná příroda, to vše na nás čeká v Libereckém kraji. Připravme se na pořádnou jízdu, ať už na kole, bobové dráze nebo třeba na lodi. V každé z turistických oblastí kraje – Českém ráji, Krkonoších, Jizerských a Lužických horách, a Máchově kraji ochutnáme koktejl pořádného adrenalinového dobrodružství, stačí si jen vybrat, za jakým dobrodružstvím se vydáme.

Máte rádi rychlé sjezdy, klopenky, překážky, skoky a dropy? Pak naleštěte svůj stroj, promažte řetěz a společně se vydáme do bikeparku PolevskoLužických horách, které jsou právem označované jako neobjevený klenot pohraničí. Jejich nejvyšší vrcholy nedosahují ani 800 nadmořských metrů, a přece jsou to hory se vším všudy. Na Polevsku, na svazích lyžařského areálu,  je pro nás připraveno 6 propojených trailů různé obtížnosti o délce 6 km. Nahoru nás i kolo pohodlně vyveze vlek, dolů si užijeme jízdu po technickém, pohodovém flowtrailu či sjezdovém trailu. K dispozici nám tu bude také půjčovna kol, kemp a vítáni jsou i ebikeři, kteří si tu můžou dobít svá kola. Bonusem tohoto areálu jsou navíc nádherné výhledy na vršky Lužek a návaznost na síť lesních cest, trailů i cyklotras od Svoru, Práchně, Prysku a Kytlice, které vybízejí k objevování kouzelných míst těchto končin.

Co třeba vyrazit na Kamzičí a Prasečí stezku v okolí Prysku? Užijeme si endurové traily s dlouhými sjezdy a náročnými výšlapy ve volné přírodě a třeba potkáme i toho kamzíka. Komu downhillová jízda na Polevsku ještě dostatečně nezvedla hladinu adrenalinu v těle, může si dát ještě trochu do těla na vlnkách a klopenkách Puptracku v Jablonném v Podještědí.  Pořádně si zapumpujeme na dráze, potrénujeme skoky a třeba se nám podaří i projet celý pumptrack bez šlapání. Ať už v Lužických horách dáme přednost svižné jízdě z kopce, některému z pohodových trailů nebo skákavému pumptracku, vždycky bude platit „kolu zdar a horám zvlášť“.

Máchův kraj a voda, to neodmyslitelně patří k sobě. Ať už se rozhodneme strávit volno u Máchova jezera nebo méně známých Holanských rybníků, nudit se určitě nebudeme. Co ale pro letošní rok vyrazit za opravdovým dobrodružstvím na řeku Ploučnici, která prověří i zdatné vodáky. Těšit se můžeme na civilizací nedotčenou říčku s romanticky divokou přírodou, místy připomínající Amazonii, klikatící se meandry a celoroční dostatek vody. Na Ploučnici můžeme vyrazit na jednodenní výlet, víkend nebo klidně i delší dobu, celkem řeka nabízí 85 km sjízdného toku ze Stráže pod Ralskem až do Děčína. My se vydáme na dvoudenní plavbu v úseku Noviny pod Ralskem – Brenná, který patří mezi ty nejhezčí. Hned na začátku nás čeká známá a nejen mezi vodáky, ale i filmaři, oblíbená Průrva Ploučnice.  Točily se tu například pohádky Z pekla štěstí 2 nebo Princezna a písař. Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra jsou hrůzostrašné přezdívky skalního tunelu, který sloužil v 16. století jako podzemní náhon bývalého hamru a jehož proplutí je dnes jedinečným zážitkem. Od Průrvy pokračujeme poměrně rychlým úsekem, přes Mimoň až do míst, kde končí civilizace a začíná džungle.

Plavba přírodní rezervací Meandry Ploučnice je sice nejromantičtějším úsekem, ale také nejnáročnějším. Tady si opravdu prověříte svou vodáckou techniku, zručnost, vynalézavost, svoji fyzičku a také psychickou odolnost. Řeka se tu kroutí do desítek meandrů, proplutí brání popadané stromy a pro loď tu zbývá jen úzký tunel. Kdo tento úsek zdárně zdolá, bude se oprávněně cítit jako dobrodruh. Ideálním místem pro přenocování je vodácké tábořiště Boreček. Druhý den nás čeká plavba bývalým vojenským prostorem Ralsko po krokodýlí řece, jak se Ploučnici pro její meandry, tůně a divočinu v této oblasti mezi trempy říká. Cestou se nám otevírají výhledy na pískovcové skály a břehy lemují Hradčanské stěny. Do cíle u Brennského mlýna je to už jen kousek. Máme za sebou náročnou plavbu, ale za tu spoustu zážitků to určitě stálo.

Kdo by někdy nechtěl zažít jízdu z kopce s větrem o závod, kdy vítr sviští okolo uší a my si užíváme nejen jízdu, ale také výhledy na okolní kopce? V Krkonoších můžeme vyrazit hned na několik bobových drah, najdeme tu i první bobovou dráhu postavenou v České republice. Tou je bobovka ve Špindlerově Mlýně, která byla postavena již v roce 1997. Čeká na nás sjezd 966 m dlouhé dráhy s 22 zatáčkami, 5 jumpy, 3 tunely a k tomu krkonošská panoramata. V Harrachově si můžeme vychutnat jízdu na bobu i zadarmo, a to když pověsíme svoje prošlapané boty na strom botovník. Na 11 m vysokém stromě u dojezdu bobovky dnes visí už stovky nejrůznějších bot dobrodruhů a cestovatelů. Harrachovská bobová dráha je kilometr dlouhá a jako první v ČR má v celé délce vyhřívané koryto. Můžeme na ni tak vyrazit po dešti nebo v zimě při sněžení.

Bobová dráha Harrachov

Pokud nám adrenalin na dráze ještě nestačil, co ještě vyzkoušet místní lanové centrum s výzvou v podobě 29 překážek mezi nebem a zemí s atraktivním „přeletem“ horského jezírka. Opravdu rychlou jízdu si užijeme na bobovce v Peci pod Sněžkou, kde boby můžou dosáhnout rychlosti až 40 km/hod. Na horní stanici nás dopraví vlek a dolů si užíváme 700 m dlouhou jízdu, kdy se v některých místech ocitneme až 8 m nad zemí.  Nesmíme zapomenout ani na nejdelší bobovku v Krkonoších – Bertu v Areálu Mladé Buky. V horní stanici 1 km dlouhé dráhy si před jízdou vychutnáme dokonalý výhled na panorama východních Krkonoš, a pak už hurá z kopce přes sedm zatáček, 2 karusely, 1 nadjezd, 2 jumpy a přejezd přes řeku Úpu. Také se vám už z těch všech zatáček motá hlava?  Pak se vydejme na poklidnou procházku po okružní naučné stezce okolo Pekelského vrchu, která nás povede k Pekelskému vrchu a přírodnímu parku Hrádeček a na 10 km seznámí s místní historií lyžování a přírodními i historickými zajímavostmi místní krajiny.

Víte, kolik jsme zvládli projet zatáček na bobovkách, kolik klopenek jsme s bravurou projeli a kolikrát jsme museli přenášet loď na Ploučnici? Není potřeba počítat, stačí, že jsme si dobrodružství s pořádnou dávkou adrenalinu v Libereckém kraji užili a těšíme se na další místa k objevování. V Libereckém kraji jich je totiž ještě spousta, další tipy najdete na webových stránkách nebo nás sledujte na Facebooku a Instagramu, kde nás najdete jako Region Liberec. Zábava a dobrodružství jsou u nás zaručeny. Stačí zabalit tu správnou výbavu, dobrou náladu, vzít rodinu nebo kamarády a vydat se na sever. 

Článek vznikl ve spolupráci s Libereckým krajem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí