Za cykloturistikou i vínem do Dolního Rakouska

Za cykloturistikou i vínem do Dolního Rakouska

Dolní Rakousko nabízí přes 6 000 kilometrů cyklistických tras pro sportovce, ale i rodiny s dětmi. Díky propojení cykloturistiky s kulinářskými požitky se stává z této oblasti nevšední zážitek.

Mezinárodní cyklotrasy – EUROVELO

EUROVELO 9 – jedna z nejpůsobivějších cyklotras v Rakousku. Na kole se jede z městečka Břeclav přes oblast Wienviertel v Dolním Rakousku až do Vídně. Tento úsek se nazývá Vídeň – Břeclav a pokračuje přes Vídeňský les a Vídeňské Alpy.

EUROVELO 13 – známá také jako Stezka železné opony, je nejdelší cyklostezkou v Evropě. V délce přibližně 200 kilometrů vede přes regiony Waldviertel a Wienviertel. Po trase bývalé železné opory se opakované míjí hranice Českou republikou a Rakouskem. Díky tomu je tato historická cyklotrasa jasným symbolem sjednocené Evropy. Rakousko-českou hranici překračuje celkem osmkrát.

Dolní Rakousko EUROVELO 9
© Niederösterreich Werbung/ Franziska Consolati

Römer Tour, neboli Římská trasa je rodinná stezka ze středověkého městečka Bruck an der Leitha, které stojí za vidění, přes Haydnův rodný dům a hrad Rohrau až k římskému městu Carnuntum. Pokračujte sklepními uličkami a vinicemi v srdci vinařské oblasti do vinařských vesnic Höflein a Göttlesbrunn.

Tip: Římskou stezku jde skvěle kombinovat s Dunajskou cyklostezkou (EUROVELO 6), cyklostezkou Kamp – Dyje – Morava a se Stezkou železné opony.

Ti, kteří nechtějí přejíždět z etapy do etapy, ale raději volí flexibilnější přístup, mohou na mnoha místech Dolního Rakouska absolvovat „hvězdicové cyklovýlety“, což znamená podnikat různé cyklistické výlety z jednoho místa. Ve Wienviertelu lze hvězdicové túry v okolí Retzu kombinovat se Stezkou železní opony, cyklotrasou Reblaus Express, cyklotrasou Kellergrassen, nebo cyklotrasou „Víno a kultura“.

Nejširší nabídku průvodců a map Rakouska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Hlavním motivem pro návštěvu Dolního Rakouska je cyklistika, kdy oblast nabízí 6 000 kilometrů tras pro horská kola a 11 trailových center, trailových parků a oblastí. Rodinám s dětmi nabízí Dolní Rakousko i 16 cyklotras pro děti. Kromě samotné cykloturistiky lze prozkoumávat i celý region a návštěvníci ji často propojují i s dalšími aktivitami, jako jsou kulinářské zážitky, nebo pěší turistika. V kombinaci s kulinářskými požitky a kulturou vinných hospůdek se potom sportovní dovolená stává dovolenou pro potěšení. V létě láká mnoho řek a jezer k ochlazení po túře, například ke koupání v Dunaji, nebo v Lunzském jezeře.

Vinice v Dolním Rakousku
© Doris Schwarz-König

Sklepní uličky Kallergassen

Staletá vinařská tradice je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Slavné sklepní uličky – Kallergassen, jsou součástí jedinečné kulturní krajiny v oblasti Wienviertel. Jsou známé také jako vesnice bez komínů. V dřívějších dobách byly místy, kde se skladovalo víno, místem setkávání vinařů a rodištěm starých zvyků. Dnes jsou tyto sklepní uličky divoce romantickými uličkami s velkou historií. Dlouhé řady bělostných lisoven malebně splývají s vinařskou krajinou a vytvářejí ucelenou autentickou atmosféru.

Jak mohou tyto slavné sklepní uličky prozkoumat? Nejlépe na kole! Cyklostezky v oblasti Wienviertel jsou jako Grüner Veltliner (veltínské zelené) – blízké přírodě a dobře rozvinuté. Po klidných cestách jsou sportovcům k dispozici kilometry cyklostezek. Na kole pocítíte svobodu, poznáte zemi a její obyvatele zblízka. Ve sklepních uličkách se setkáte s vinaři a vychutnáte si sklenku vína na slunci.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: