Z Pekingu do Šanghaje přes Tibet

Z Pekingu do Šanghaje přes Tibet

foto: Pixabay Toužíte poodhalit roušku tajemství bájného Tibetu? Vidět na vlastní oči Velkou čínskou zeď, Zakázané město, Terakotovou armádu a pulzující Šanghaj? Vydejte se poznat krásy Číny. Zakupte si letenku a vydejte se za krásami zdejších posvátných chrámů, nechte se okouzlit dech beroucími scenériemi střídajících se hlubokých údolí a vysokých hor.

Peking

Hlavní město Číny, které si vás získá na první dobrou. Moderní město, kde se snoubí historie s přítomností. Překvapí vás, jak krásně, i když občas netradičně, spolu ladí skleněné mrakodrapy s kulturními památkami.

Udělejte si čas na návštěvu jednoho ze sedmi divů světa – Velkou čínskou zeď. Systém opevnění, který se line severní částí Číny. Její délka je 3 460 kilometrů a se všemi odbočkami pak dokonce 8 850 kilometrů.

Vydejte se do Zakázaného města, které bylo kdysi sídlem císařů. Nám, obyčejným smrtelníkům, sem byl tehdy vstup zakázán. Dnes je z něj Palácové muzeum. Nenechte se odradit frontou na vstupenky. Trpělivost růže přináší a vy budete po zásluze odměněni krásnou procházkou po tomto komplexu čínských budov.

Letní palác a jezero Kunming je dalším místem, které stojí za návštěvu. Kochejte se pohledem na palácové stavby, projděte se po upravených parcích, posaďte se na břeh jezera a pozorujte západ Slunce. Na tohle místo budete vzpomínat hodně dlouho.

Šanghaj

Z Pekingu do Šanghaje vás přepraví rychlovlak. Věřili byste, že trasu více než 1300 km urazí za pouhých pět hodin?

Šanghaj – město, kde se střetává moderní kultura s tradiční čínskou architekturou. Ve čtvrti Pudong se v oblacích skrývají vršky mrakodrapů i Šanghajská věž, která je s 632 metry a 120 patry druhou nejvyšší světovou budovou.

Nevynechejte ani návštěvu Chrámu klidu. Víc než 780 let starý chrám je obklopen moderními mrakodrapy. Na jeho chodbách můžete potkat mnichy, podívat se na více než 6 metrů vysokou sochu Buddhy. Na nádvoří nezapomeňte vhodit minci pro štěstí do kašny.

Kdo hledá opravdovou oázu klidu a útěk před ruchem velkoměsta, ten musí své kroky nasměrovat do zahrady Yuyuan. Klasická čínská zahrada s upravenými stromky, kapříky v jezeru i starobylé bonsaje.

Tibet

Úžasný vzduch a starobylá kultura. To je Tibet. Leží na Tibetské náhorní plošině, místy až ve výšce 5000 metrů nad mořem. I proto se mu přezdívá „Střecha světa“.

Zdejší turistickou atrakcí je bez pochyb Lhasa. Leží ve výšce 3650 m.n.m., proto je třeba se zde nejprve aklimatizovat. Když si zvyknete, vydejte se k chrámu Jokhang, kolem něhož se vine nejposvátnější kora v celém Tibetu. Jedná se o posvátný okruh kolem budhistického chrámu, na který se pěšky vydávají poutníci. Není výjimkou, aby sem šel poutník ze 100 kilometrů vzdáleného místa.

Nad Lhasou se tyčí palác Potala, který byl až do roku 1959 sídlem dalajlámy. Projeděte skrz zelenavá údolí Nyang-chu, kolem jezera Yamdrok-tso. Překonejte se a vystoupejte do nadmořské výšky skoro 5 000 m n. m. Dojedete až k druhému největšímu městu v Tibetu – Žikace.

Za zmínku stojí i svatostánek Džokhang a věhlasné kláštery Sera a Drepung. Můžete potkat pravé Tibeťany, kteří denně chodí na koru, modlitební pouť k posvátným místům i do klášterů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: