Xiahe (Sia-che)

Xiahe (Sia-che)

Xiahe se nachází v tzv. „vnitřním Tibetu“, v provincii Gansu (Kan-su) a patří k nejzajímavějším městům v Číně.

Je to město tibetských klášterů, tržišť a poutníků. Kromě zde žijících Tibeťanů (představují 45 % místního obyvatelstva) je možno v Xiahe potkat mnoho tibetských poutníků přicházejících z jiných míst, takže mnozí, kdo navštívili Xiahe i Lhasu, tvrdí, že Xiahe je „tibetštější než Lhasa“. Má to své důvody, jež souvisejí s politickou situací v Tibetu, platí zde asi známé rčení „pod svícnem je nejvíc tma“. Největším magnetem pro návštěvu Xiahe je ohromný klášter Labrang (viz Labrang).

Xiahe je také domovem poměrně početné muslimské menšiny, která obývá menší muslimské město rozkládající se okolo mešity, jež na sebe už zdáli upozorňuje svým minaretem.

Zajímavosti

Sevřené v úzkém údolí a obklopené travnatými horami, Xiahe je 270km od Lánzhou v nadmořské výšce 2900m. Město má tři části: čínskou, muslimskou a tibetskou. Součástí tibetské části je klášter Labrang – velice rozsáhlý chrámový komplex s několika sty mnichy, kam neustále přichází mnoho poutníků z dalekého okolí. Není to žádný skanzen jako mnohé jiné kláštery v Tibetu. Vnitřní výzdoba je přepestrá a zahrnuje mimo jiné mnohé velké sochy z jačího másla.

Okolní hory a pastviny jsou obývány Tibeťany, ale celá oblast je součástí provincie Gansu. Regulace náboženského života tu není tak přísná jako v Tibetu a Labrang proto umožňuje poznat autentický život tibetských mnichů a poutníků mnohem lépe než například kláštery ve Lhase. Na prohlídku kláštera a okolí potřebujete nejméně jeden celý den, bez problémů tady ale můžete pobýt tři dny. Okolní hory jsou pokryté loukami a kočovnými Tibeťany s jejich stády ovcí a jaků. Můžete si půjčit kolo (10Y na den) a vyrazit po cestě údolím nebo vyjít pěšky na některý z blízkých kopců pro jedinečné pohledy dolů na Labrang (pozor – na rozkvetlých loukách jsme i v této výšce narazili na zmiji).

Jídlo a spaní

Doporučujeme Overseas Tibetan Hotel (80Y, internet) a Tara Guesthouse (v tibetském stylu; 50Y). K jídlu si vyberte čínskou, muslimskou nebo nepálskou kuchyni (Everest Cafe) a určitě vyzkoušejte některou z pravých tibetských restaurací na kraji kláštera. Yak-burger patří k oblíbeným jídlům.
Když jsme byli v Xiahe v roce 2001, zašli jsme na oběd do malé restaurace navštěvované hlavně mnichy. Uprostřed místnosti s hliněnou podlahou hřála pec a malí mniši se dívali na televizi v rohu. Ozývaly se odtamtud povědomé zvuky a tak nám zvědavost nedala a zašli jsme se podívat, abychom zjistili, že sledují pohádku Jak si krteček ušil kalhotky! Po chvilce ale přišel starší mnich, děcka vyhnal a přepnul si na akční film hongkongské výroby. V roce 2005 se nám donesly smutné zprávy, že v popularitě u tibetských mnichů našeho krtečka vYTLačil Tom a Jerry.

Do/z Xiahe

Do Xiahe musíte z Lánzhou autobusem (4 přímé, odjezdy kolem 8:00; 5h; 40Y). Když nestihnete přímý autobus, můžete přestoupit v Línxia (3h; 15Y), kde ale možná budete muset přespat a pokračovat ráno. Hotel je hned vlevo od východu z nádraží.
Línxia samotná je muslimské městečko se zajímavými lidmi. Zkuste ráno stihnout zajít na trh, kde se scházejí vesničané z okolí, aby prodali zeleninu, ovoce a dobytek. Z Xiahe se vraťte stejným způsobem nebo můžete pokračovat velmi zajímavou cestou do provincie Sichuan (Sečuan) přes Langmusi, Zoige a Songpan.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: