Working Holiday v kanadském Jasperu – pohoda uprostřed nádherné přírody

Working Holiday v kanadském Jasperu – pohoda uprostřed nádherné přírody

Vždy jsem chtěla cestovat. Zažít dobrodružství, poznat nové lidi a kulturu a pochopit, jak se žije v jiných koutech naší planety. O Kanadě jsem snila už od střední školy, jelikož se jedná o bilingvální zemi a já jsem studovala francouzské gymnázium, ale nedostala jsem možnost se tam podívat. Až během studia na vysoké škole jsem se dozvěděla o kategorii Working Holiday Visa, která umožňuje v Kanadě pracovat a cestovat až po dobu jednoho roku.

Jak vyrazit na první kanadské dobrodružství?

Ideální program pro všechny, kteří chtějí nejen pracovat a vydělat si nějaké peníze, ale i pro ty, kteří chtějí hlouběji poznat danou zemi. Jelikož nepatřím mezi nejodvážnější jedince, rozhodla jsem se využít služeb agentury, která mimo jiné nabízela i zajištění osobního pohovoru s personalistou z hotelového rezortu v Jasperu, který leží v oblasti Rocky Mountains. Do Prahy totiž každý rok přijíždějí zaměstnavatelé na Job Fair pořádaný agenturou Czech-us, není proto důvod se stresovat po příletu do Kanady s hledáním práce a ubytování. Po úspěšném pohovoru, získání víz a vyřešení potřebných náležitostí jsem se tedy vydala vstříc kanadskému dobrodružství.

Před cestou jsem o městečku Jasperu nevěděla prakticky nic. Na internetu jsem se dozvěděla, že leží ve stejnojmenném národním parku, je obklopené přírodou a tudíž ideálním místem pro milovníky přírody a outdoorových sportů.

Ze začátku jsem měla trochu strach, že se po čase začnu nudit a nebude tam co dělat. Po pár dnech mi bylo jasné, že opak je pravdou. V letní sezóně se z malého, klidného Jasperu o 5000 obyvatelích, kde se veškerý život soustředil na dvou hlavních ulicích, stává pulzující město s 30000 obyvateli, kde si každý najde “to” svoje.

Hledání práce bez problémů i v malinkém městě

Pracovala jsem v hotelu na pozici pokojské, později jsem k tomu přidala ještě práci v prádelně. Tato práce měla výhodu v tom, že měla pravidelnou pracovní dobu, takže nebyl problém si na odpoledne najít druhou práci či prozkoumávat okolí Jasperu. Na tak malé městečko, bylo neskutečně snadné si druhou najít: práce byla doslova na každém rohu díky přílivu turistů. Kvůli turistům je však trošku problém s hledáním ubytování, proto jsem byla ráda, že vše bylo zajištěno dopředu.

Díky práci v hotelu jsem měla možnost využívat hotelová zařízení – tělocvičnu, bazén, saunu, to vše jsem hojně využívala k relaxaci. Ze všeho nejlepší, na pobytu v Jasperu, byla příroda. Místo je obklopeno nepřeberným množstvím hor, jezer a vodopádů. Ať se z města vydáte jakýmkoliv směrem, vždy zjistíte, že je tu pořád co objevovat.

Nejširší nabídku průvodců a map Kanady (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Křížem krážem po okolí Jasperu

Své volné dny jsem se rozhodla trávit na výletech. S kamarády jsme se sešli a vydali se třeba na výstup. Přestože pro netrénovaného jedince jako jsem já, byl výstup výzvou, dalo se to zvládnout a výhled z vrcholku hor stál za to. Hory jsou i v létě většinu času pokryté sněhem. Rozdíl teplot mezi městem a horami může dosahovat i 20 stupňů. Hory jako Pyramid Mountain, Edith Cavell a především Whistler, na jehož vrchol je možné dojet i lanovkou, jsou místa, která se nesmí opomenout.

Během mého pobytu bylo extrémně teplé léto. Po práci jsme proto s ostatními pracovníky sedli na kola a jeli se ochladit k nedalekým jezerům – Pyramid a Patricia. Jezera v Kanadě se vyznačují dechberoucí čistou a průzračnou vodou. Místní láska k typickým BBQ – grilovačkám – se začala projevovat i u nás, a tak jsme se často s místními potkávali právě u grilu. Zaplavat si v jezeře, vylézt alespoň na jednu horu nebo projít se Maligne Canyonem, kde zamrzají vodopády, je v Jasperu nutnost. Dalším místem, které rozhodně stojí za návštěvu, je Columbia Icefield, cesta uprostřed ledovců.

Během jednoho takového výletu jsme navštívili úžasné Athabasca Falls a vyhlídku, která se jmenuje „End of the World“. Nejprve jsme navštívili prohlídku „v oblacích“. Tzv. Glacier Skywalk. Jedná se o skleněný chodník nad propastí, ideální procházka pro všechny, co trpí závratí jako já. Potom už jsme se vydali na ledovec. Uprostřed léta, když venku bylo 30 stupňů, jsme se s ostatními koulovali sněhem na ledovci a třásli jsme se zimou, dokonalý zážitek.

Chcete vyrazit do Kanady za prací a zvažujete různé možnosti? Kromě working holiday můžete vyzkoušet třeba wwoofing – World Wide Opportunities on Organic Farms je organizace, která umožnuje dobrovolníkům pracovat na organických farmách za ubytování a stravu. Přečtěte si článek WWOOFING: Příležitost, jak levně procestovat Kanadu.

Dalším nezapomenutelným zážitkem byly horké prameny Miette Hot Springs. Prameny vyvěrající z hory mají skoro 60 stupňů. Než se dostanou do bazénů, ochladí se na „pouhých“ 40, v čem už se jde bez problémů koupat. I přesto, že jsme tam byli v létě, bylo úžasné sedět venku v bazénu a kochat se výhledem na hornatou krajinu, která obklopuje hot springs. V zimě to však musí být úplná dokonalost, sedíte v teplém bazénu a kolem Vás jsou zasněžené hory, umíte si představit něco lepšího?

Kousek od Jasperu se nachází ski areál Marmot Basin, v zimě se celý Jasper schází právě tady, aby si všichni užili co nejvíce zimních sportů. V Jasperu jsem strávila 6 krásných letních měsíců. Hodně jsem pracovala a ještě více zažila. Přišel však čas přesunout se na jiné místo a zažít nové dobrodružství. Po horském resortu jsem se rozhodla pro změnu a přesunula jsem se ze západu na východ, do hlavního města Ottawy. To už je však jiný příběh.

Pokud se chystáte do zahraničí za prací, můžeme vám doporučit agenturu Czech Us . Kromě toho, že zajišťují work and travel programy v USA, práci v zahraničí v Evropě i Americe, jazykové kurzy nebo i zahraniční studium.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí