HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

William Colenso – misionář Nového Zélandu

William Colenso – misionář Nového Zélandu

Jeden z nejvýznamnějších misioářů mezi Maory byl Angličan Colenso. Postaral se ale nejen o pohany, ale i o prozkoumání flóry na Novém Zélandu.

COLENSO William (* 7. 11. 1811, Penzance, Cornwall, Anglie, † 10. 2. 1899, Napier, Nový Zéland) – anglikánský misionář, cestovatel po Novém Zélandu

Kázání Samuela Marsdena o Vánocích 1814 symbolicky otvíralo cestu misionářům, kteří sehráli důležitou roli při poznávání a následné kolonizaci „Země dlouhého bílého mraku“, jak Nový Zéland nazývali Maorové. Mezi misionáři ­vynikl William Colenso, původně výtvarník, který v roce 1834 opustil Anglii, aby šířil křesťanství mezi původními obyvateli Nového Zélandu.

Usadil se v Bay of Islands na Severním ostrově, naučil se maorsky a od roku 1838 podnikal výzkumné cesty do vzdálenějšího okolí misie. Jeho spolupracovníkem se stal botanik A. Cunningham, zabývající se australskou florou. V roce 1841 se ke Colensovi připojil J. Hooker, účastník jihopolární výpravy Jamese Rosse, jenž se stal jedním z nejlepších evropských přírodovědců. Colensovou zásluhou vznikla bohatá sbírka novozélandské flory v londýnské botanické zahradě Kew.

Roku 1841 se W. Colenso vydal na první větší výpravu po Severním ostrově. Odplul z Bay of Islands do Hawkeovy zátoky a pěšky prošel východní pobřeží do Poverty Bay. Odtud zamířil do vnitrozemí k jezerům Tarawera a Rokoiti. Po proudu Waikato se dostal k západnímu břehu a z Aucklandu se nechal po moři dopravit do Bay of Islands. Po přeložení do misie Napier na východním břehu Severního ostrova pokračoval v poznávání jihovýchodních oblastí severnější části Nového Zélandu. Nepřestal se zabývat studiem zdejší přírody a života původních obyvatel Nového Zélandu ani poté, co byl pro vážný morální přečin (nemanželské dítě) vyhnán z misie.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: