Výlet Tbilisi – Náhorní Karabach a zpět lze stihnout za pouhých 112 hodin

Výlet Tbilisi – Náhorní Karabach a zpět lze stihnout za pouhých 112 hodin

Čtyři a půl dne stačí, abyste se z hlavního města Gruzie dostali do Náhorního Karabachu, prohlídli si tam město Agdam, Gandzasar i mnoho dalších míst a ještě se vrátili zpátky do Tbilisi.

Doprava Tbilisi – Jerevan

Lístek do nočního vlaku z Tbilisi do Jerevanu se kupuje na hlavním tbiliském nádraží za cca 60 GEL.  Je potřeba počítat s tím, že vlaky bývají vyprodané, takže lístek s rezervací na lůžko je dobré opatřit pár dní před zamýšleným odjezdem. Vlak odjíždí ve 20:30 gruzínského času a do Jerevanu je plánovaný příjezd okolo sedmé hodiny ranní v čase arménském (pozn. hodinový posun dopředu). Kdo nemá předem vyřízené arménské vízum, zakoupí si jej na hranicích. Cena je gruzínských 20 lari, 10 amerických dollarů či arménských 3000 dram. Do Jerevanu je možné jet i maršrůtkou, odjíždějí například z hlavního nádraží v Tbilisi, cesta trvá 5 hodin.

Jerevan

V jitřní době, kdy vlak přijíždí na jerevanské nádraží, nejsou ještě otevřeny „abmněnky“(okénka pro výměnu peněz). Bankovky je možné vybrat ze dvou bankomatů. Ty se nacházejí vpravo na hlavní silnici několik desítek metrů od nádraží. Je dobré si rozměnit na drobné a posléze najít maršrůtku č. 68, která jede na autobusové nádraží Kilikia za 120 dram za pasažéra.Maršrůtky, z nádraží Kilikia do Stěpanakertu, odjíždí každý den pouze dopoledne cca po hodině. Platí se přímo řidiči, cena je 6000 dram za osobu. Řidič nevydává lístky. Cesta trvá 6 hodin. Během cesty je přestávka na jídlo, druhá zastávka je na hranicích Arménie-Náhorní Karabach, kde se vyřizuje registrace o vstupu. Celník do sešitu zapíše váš příjezd, ale není možné zde vyřídit vízum.

Vízum

Víza se vyřizují ve Stěpanakertu na Ministerstvu zahraničí N.K. nedaleko autobusového nádraží za 3000 dram. Základní vízum na 21 dní se vyřizuje na počkání. Do žádosti je třeba vypsat plánovaná místa pobytu. Měsíční vízum nebo vícevstupové jsou samozřejmě dražší, ceny jsou stejné jako u víz do Arménie. Nepotvrzená informace je, že vízové oddělení je otevřené i v neděli. Pro cestovatele plánující návštěvu Ázerbájdžánu je lepší mít dva pasy nebo požádat o vystavení víza na speciální papír mimo pas. Ázbebájdžán by mohl vaši návštěvu Náhorního Karabachu považovat za nelegální vstup na své území.

Cesta do Agdamu

Dle informací zjištěných na Ministerstvu zahraničí Náhorního Karabachu je zakázána cesta do Agdamu.

Prý by mohl být problém při náhodné kontrole policie. My jsme měli pocit, že do Agdamu jezdí každý den několik taxíků s turisty a s návštěvou není problém. Jiný pocit může člověk dostat v Stěpanakertu, kde se někteří taxikáři do Agdamu bojí či si říkají o velké částky. Cesta je však snadná. Nedaleko autobusového nádraží Stěpanakert, směrem z centra dolů, z kruhové křižovatky, odjíždí meziměstský autobus do Askeránu, cena 200 dram. V Askeránu je možné domluvit levné taxi do cca 16km vzdáleného Agdamu, tam i zpět za 4000 dram a to i s agdamským hodinovým čekáním. Pocity z města jsou různorodé, závisející na znalosti válečného konfliktu. Město Agdam se nachází nedaleko hraničního pásma s Ázerbájdžánem a proto je zřejmá přítomnost vojsk. Město je plné ruin domů, zachovala se jen mešita a několik málo pobořených panelových staveb.

Cesta na Gandzasar

Z autobusového nádraží Stěpanakert do města Vank odjíždí první maršrůtka v 7 hodin ráno, druhá okolo 3 hodiny odpoledne. Cesta trvá asi hodinu, platí se řidiči 550 dram. Z Vanku k monastýru Gandzasar vede cca 3 km dlouhá serpentinovitá silnice. Podél ní vede i zkratka pro pěší.

Doprava Stěpanakert – Jerevan – Tbilisi

Ze Stěpanakertu do Jerevanu odjíždí maršrůtky jen v dopoledních hodinách. Po zakoupení místa v maršrůtce se dá čekání zpříjemnit v několika menších jídelnách přímo na nádraží.  Z Jerevanu (opět z Kilikia) vyráží několik maršrůtek ráno. Doba cesty maršrůtkou je kolem pěti hodin. Vlak Jerevan – Tbilisi odjíždí z hlavního nádraží ve tři hodiny odpoledne, cesta trvá kolem osmi hodin.

Nejširší nabídku průvodců a map Gruzie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Nocleh v Jerevanu

Center Hostel, Jerevan, 4 Vardanants Street, apt.31, tel:+374 93444333, 094036461(ubytování v rodině v centru města). Cena 6000 dram za osobu.

Trempování v Karabachu:

V Náhorním Karabachu je svobodné spaní pod širým nebem bez problémů, ale je nutné vědět, že příroda je velmi divoká a to nejen ve vegetaci, ale i ve stálém výskytu divokých vlků a především šakalů přistupujících poměrně blízko k člověku. Je dobré mít připravený celonoční oheň a pevnou sukovici pro obranu.

Zkušenosti čtenářů

Roman

60 GEL? v juli 2010 listok na tento vlak stal 25 GEL, nechce sa mi verit, ze by za necle dva roky o tolko zdrazel

Tomáš

Já tam jel stopem, bylo to zadarmo a ještě jsem byl pozván na šašlik a jakousi místní strašlivou pálenku, která ovšem po dlouhém íránském půstu přišla vhod 🙂 Trasu Meghri-Kapan-Goris-Stěpanakert jsem ujel za cca 6 hodin. V těchhle krajích se stopuje stylem „Natáhnu ruku a jedu“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí