VIDEO: Krev, rodina a tradice. Velikonoce jsou okolo světa spojovány s různými zvyky!

VIDEO: Krev, rodina a tradice. Velikonoce jsou okolo světa spojovány s různými zvyky!

Velikonoce jsou nejdůležitějšími křesťanskými svátky. Vzpomínají na ukřižování Ježíše Krista, který se tak za nás obětoval. V každém zemi ale lidé chápou oslavy této události jinak.

Krvavé filipínské svátky jara

San Pedro Cutud se jmenuje poměrně malá filipínská vesnička. Proslavila se asi nejkrvavějšími oslavami Velikonoc na světě. Stříkající krev z rozšlehaných zad mužů kropí ulice, po nichž si další odvážlivci nesou dřevěné kříže. Na nich se za pár chvil nechají ukřižovat po vzoru Krista.

Už od roku 1962 se muži odhodlávají k těmto bolavým a církví neschvalovaným hazardům se životem. Nečekejte ale od téhle tradice příliš duchovna, akce jsou doprovázeny stánky se zmrzlinou i pivem, hraje moderní hudba a jako suvenýr si mlůžete odvézt svůj vlastní bič.

Španělská procesí

Semana Santa neboli svatý týden běží od Květné neděle až do Velikonoční neděle. Těchto sedm dlouhých dní je především ve znamení procesí, a to ve většině španělských měst i vesniček. Říká se jim cofradías, bratrstva, a na ulicích je můžete spatřit ve vysokých kápí.

I když procesí potkáte téměř všude, nejkrásnější jsou prý ty v andaluské Seville a Granadě. Za zhlédnutí ale stojí i obřady v asturijském Oviedu.

Ruské oslavy

Velmi tradiční jsou ruské pravoslavné Velikonoce, které se slaví obvykle o něco později než ty české. Správně by jim měl předcházet dlouhý půst. V den zmrtvýchvstání si pak lidé berou do kostela malovaná vajíčka i sváteční pečivo, kde se vše posvětí svěcenou vodou. Jídlo, které zbyde, zůstane pro chudé.

Následující kratičký dokument popisuje, jak lidé z Ruska Velikonce chápou.

Velikonoce v Jeruzalémě

Právě v Jeruzalémě prý 3. dubna roku 33 zemřel Ježíš Kristus. O dva dny později, tedy 5. dubna, pak vstal z mrtvých. Není divu, že mnozí křesťané touží být na tomto místě právě v době Velikonoc. Hlavním cílem je Bazilika Svatého hrobu, která prý stojí na místě, kde byl Kristus ukřižován.

Kateřina Smolová je studentkou žurnalistiky a médiálních studií. Jejím koníčkem je nejen cestování, ale i sport, zejména lezení, vysokohorská turistika a jízda na horském kole. Po první cestě do Indie si zamilovala Asii a ještě by se do ní ráda mnohokrát vrátila. Pracuje také jako redaktorka portálu HedvabnaStezka.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí