Velká čínská zeď bez turistů? Tipy, kam se vydat!

Velká čínská zeď bez turistů? Tipy, kam se vydat!

Velká čínská zeď má spoustu „nej“. Táhne se přes hory, údolí, lesy i pouště v délce více než osm tisíc kilometrů ve tvaru dračího hřbetu, což ji dělá nejdelší obrannou zdí na světě. Jakožto největší stavba všech dob je také označována jako osmý div světa. Není tedy divu, že je nepopulárnější turistickou atrakcí. Jak se ale vyhnout davům lidí a vychutnat si na ni pohle v klidu? Přinášíme přehled dostupných úseků Velké Čínské zdi a pár užitečných rad.

Ačkoli měla Velká čínská zeď více než 8 000 km, nyní jsou veřejnosti přístupné pouze některé její úseky. Nejdostupnější a nejreprezentativnější úsek zvaný Badaling leží blízko Pekingu. Většina renovačních prací se soustřeďuje právě sem. Dobré dopravní spojení a jednoduchý výstup lákají davy turistů a stánkových prodavačů a největším zážitkem z Čínské zdi pro vás pravděpodobně bude prodírání se milionem lidí se selfie tyčemi

Populární úseky

Na Badaling se napojují další udržované a renovované úseky Juyongguan a Huanghuacheng. Mezi turisty je velmi populární i úsek Mutianyu nedaleko Pekingu, druhý nejudržovanější úsek Velké Čínské zdi.

Výstup na Mutianyu je strmější, výhodou je tedy o něco méně turistů a vám se tak třeba podaří prodrat se mezi selfie tyčemi a spatřit výhled na zalesněné kopce, po jejichž vrcholcích vedou další kilometry majestátní Čínské zdi.

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Kam tedy jít, aby se člověk vyhnul davům?

Vyrazte o kus dál! 120 km severovýchodně od Pekingu leží nerenovovaný úsek zvaný Simatai. Vedle zřícenin tu najdete také neporušené původní části zdi a ne nadarmo bývá hodnocen jako nejlepší úsek.  Projít Simatai je dobrodružnějším zážitkem a vyžaduje o něco větší fyzickou zdatnost vzhledem k členitosti a nerovnosti úzké pěšinky vedoucí po původní zdi.

K strmému výstupu nás přivedla místní babča a během prvního dne jsme potkali pouze pastevce s ovečkami. Na Simatai navazuje velmi zachovalý úsek původní zdi zvaný  Jinshanling. Přes Jinshanling vedou oblíbené pěší trasy s nádhernými výhledy.

Pokud se chystáte do Číny, přečtěte si také historku o tom, jak dostopovat do tajného města v čínské poušti. Západní Čína totiž skrýva místa, která by měla zůstat navždy ukrytá před zraky cizinců.

Pěší trasy po Velké čínské zdi

Zeď se táhne po hřebenech zalesněných hor a zřídkakdy potkáte živáčka kvůli mírně větší náročnosti, horší dostupnosti a lenosti čínských turistů. Část Jinshanling je součástí vojenského prostoru a tedy bohužel nedostupná. Tato zakázaná oblast se musí obcházet přes Pavoučí údolí. Oklika vám zabere dvě až tři hodiny. Zahrnuje strmý sestup do údolí, kde je však možnost doplnit vodu, lehce se občerstvit a ba dokonce i přespat v jediném hostelu.

Dále pěšina obchází vojenskou oblast kolem políček místních vesničanů a následuje pak opět strmý výstup na zeď. Z Jinshanling vede oblíbená pěší trasa až po další původní úsek Velké Čínské zdi zvaný Gubeikou. Časová náročnost Samtai – Jinshanling je 3 hodiny, Jinshanling – Gubeikou 5 hodin.

Chcete-li si projít celý úsek od Simatai až po Gubeikou, je třeba počítat s několika hodinami navíc kvůli zmiňovanému obcházení vojenského prostoru.  Projít si však původní úseky Velké Čínské zdi je opravdu nevšedním a nezapomenutelným zážitkem!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí