HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Velická dolina

Velická dolina

Velická dolina, autor: Kristian Slimak

Poloha a popis:

Dolina leží v jižní části Vysokých Tater. Je dlouhá 6,5 kilometru. Z levé strany do ní klesá Krčmárov žlab, což je východní svah Gerlachovskéhop štítu (2 654 m). To naznačuje, že dolina leží v poměrně velké výšce, a to v rozmezí 2 150 -1 300 metrů. V samém závěru doliny se tyčí Livorový (2 413 m) a Velický štít (2 319 m). Z východu pak na dolinu dohlíží trojice velikánů Bradavica (2 476 m), Velká Granátová veža (2 317 m) a Velická kopa (2 227 m). Dolina začíná někde kolem Velického mostu a je zakončena Velickými plieskami, které leží těsně pod vrcholem Velického Štítu (2 319 m). Celou dolinu prořezává Velický potok, který pramení ve výšce 2 200 metrů. To je důvod, proč se v údolí nachází několik ples. Jsou to například Dlhé a Velické pleso.

Zajímavosti:

Dolina je rozdělena na pomyslná tři pásma, jejichž názvy jsou Nižná Kvetnica, Kvetnica a Vyšná Kvetnica.

U Velického plesa stojí horská chata Sliezský dom, ve kterém je možno přenocovat a občerstvit se.

V těsné blízkosti Velického plesa jsou Velické vodopády, které jsou vysoké 15 metrů.

Gerlachovský štít (2 654 m) je nejvyšším vrcholem Slovenska.

V dolině vysychá Kvetnicové pleso. Oblast kolem plesa se nazývá Kvetnica a je charakteristická tím, že se v jeho okolí vyskytuje velké množství vegetace, která je typická pro alpínské pásmo.

Oblíbenou činností je v zimním období lezení v ledu. Výstupových cest je několik. Můžete zvolit majestátní východní stěny Gerlachovského štítu, nebo zaútočit na druhou stranu údolí, konkrétně na stěny Velké Granátové věže. Jsou zde trasy jak pro opravdové horské vůdce, tak pro začátečníky.

Trasy:

  • zelená značka Celou dolinou prochází zelená turistická značka, která se v závěru dostává přes Polský hřeben. .(2199 m).
  • červená značka Až k chatě Sliezský dom vede červená značka (Tatranská magistrála).
  • žlutá značka Ke Sliezskému domu vedou i další trasy. Jednou z nich je žlutá trasa, která začíná ve Starém Smokovci.
  • Dolina je oblíbeným startovním místem pro výstup na Gerlachvoský štít (pouze s horským vůdcem).
  • Z Tatranské Polianky je možno dojet ke Sliezskému domu autem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí