Ve víru zambijských voleb: jak se volila nová hlava státu

Ve víru zambijských voleb: jak se volila nová hlava státu

Jako by Kometa právě dala desátý gól do brány Sparty. Jen mnohonásobně hlasitější, a především neutichající. Ve zvuku, který se krátce po čtvrteční půlnoci rozlil ulicemi Lusaky jako povodeň, se mísil křik tisíců lidských hlasů, troubení aut a psí štěkot. Neumlkl ani s rozedněním.

Od politika přezdívaného pro jeho ostrý jazyk Král kobra si slibují především průvan ve zpolitizované a úplatkářstvím prolezlé samosprávě. „Má vůli postavit se korupci. Uvidíte, po volbách se bude zatýkat,“ tvrdil nadšeně dvacetiletý David Sandala, když zambijský Nejvyšší soud potvrdil Satovo vítězství a setmělé ulice měst zaplnily davy lidí.

Cestování v době voleb

Některé autobusové linky, které Lusaku spojují s ostatními městy Zambie, byly z obavy z výtržností v období voleb mimo provoz. Právě kvůli tomu jsem na cestě z Jižní Provincie do západního Mongu, kde se pokoušíme otevřít učiliště pro nemajetnou mládež, v hlavním městě uvízla. Učitelé, kteří se chystají na zahájení výuky, tak nečekaně dostali volno. A já jsem volby sledovala přímo z centra dění.

V některých částech Lusaky skutečně došlo k  rabování, jinak se však volby obešly bez velkých problémů. Satovi příznivci, ale i další lidé po vyhlášení výsledků především společně tančili před svými domy. Zambijci jsou totiž zvyklí prožívat důležité události pospolu a mnohem intenzivněji než Češi.

Don´t kubeba

Daleko snáz se také pro cokoliv nadchnou, dokonce i pro volební hesla. „Don´t kubeba. Nikomu to neříkejte,“ pokřikují teď lidé na ulici jeden přes druhého. Ti odvážnější se tak začali zdravit už několik týdnů před volbami. „Pst, don´t kubeba,“ mrkali na sebe a na ústa spiklenecky tiskli ukazováčky.

Satova kampaň byla postavená na doporučení proti tomu navenek nic nenamítat. „Vezměte, co vám dávají. Slibte, co chtějí slyšet. Komu ale nakonec dáte svůj hlas, nikomu neříkejte,“ nabádal Sata Zambijce z volebních plakátů.

Patriotistické frontě se tak po třech neúspěšných pokusech podařilo porazit Hnutí za pluralistickou demokracii, které zemi vládlo poslední dvě dekády. Sata sesadil dosavadního prezidenta Rupiaha Bwezaniho Bandu, výrazný náskok ale neměl. Jeho konkurent za ním zaostal o sedm procent. „Potřebovali jsme změnu a teď ji máme. Dejte mu šanci,“ napsal internetovou diskusi na téma voleb jeden z přispěvatelů. Velká část zambijských domácností sice nemá elektřinu ani tekoucí vodu. Diskutovat o politice na Facebooku ale Zambijce baví stejně jako lidi kdekoliv jinde na světě.

Vendula Jíčinská je ředitelkou neziskové organizace Njovu, která se zaměřuje na rozvojovou pomoc v jihoafrické Zambii. Njovu pořádá také Africký festivalv Brně, který se uskuteční 19. června od 14.00 hodin na terase Střediska volného času v Lužánkách a v přilehlém parku. Těšit se můžete na tradiční africké bubny djembe, pravé reggae, zambijské speciality i dětský koutek plný her přímo z africké vesnice.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: