HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Važecká dolina

Važecká dolina

  Zelené pleso ve Važecké dolině, autor: Jerzy Opioła  

Poloha a popis:

Rozprostírá se jihovýchodně od vrcholu Kriváň. Z východu ji ohraničuje hřeben, na němž jsou zasazeny vrcholy Krátká (2 374 m), Jamská kopa (2 079 m). Ze severu nad dolinou roste východní hřeben Kriváňe, ze západu potom jeho jižní hřeben s vrcholem Malý Kriváň (2 334 m).

Dolina je rozdělena na tři pásma. Spodní část nese název Predný handel, střední se jmenuje Zadný handel a nejvyšší z těcho tří pásem je Kriváňský kotel. V tomto místě se nachází Malé Kriváňské pleso a o pár metrů nad ním najdeme ve výšce 2 012 metrů  Kriváňské Zelené pleso, které má rozlohu 5,16 ha a hloubku až 23 metrů. Celou dolinou protéká Velký Zlomiskový potok. Vodu čerpá z Kriváňského Zeleného plesa.

Važecká dolina má jednu odnož v podobě Doliny Suchej vody, která je obklopena vrcholy Jamská kopa, Krátká, Ostrá (2 350 m), Ostrá věž (2 129 m) a Sedielkova kopa (2 062 m).

Zajímavosti:

V roce 1991 byla Važecká dolina vyhlášena Národní přírodní rezervací (rozloha 1186 ha).

Pramení zde nejdelší slovenská řeka Váh (403 km).

Kdysi vedla turistická značka (žlutá) až k Malému Kriváňskému plesu, ale z ochranářských důvodů byla tato trasa zrušena.

Kriváň je slovenským národním vrcholem. Od 19. století je považován za neoficiální symbol Slovenska.

Trasy:

  • modrá značka Modrá značka protíná pravou stranu doliny.
  • zelená značka Zelená značka vede levou stranou doliny, pod Malým Kriváňom se napojuje na modrou.
  • červená značka Červená trasa horizontálně protíná celou dolinu v její spodní části.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí