Ubytování v Casa Particular: zažijte autentickou pohostinnost a přívětivost Kuby

Ubytování v Casa Particular: zažijte autentickou pohostinnost a přívětivost Kuby

Od roku 1997 umožňuje kubánská vláda místním obyvatelům pronajímat pokoje ve svých domech turistům. Domy se nazývají Casa Particular (Privátní dům) a jejich majitel musí vlastnit speciální licenci.

Označené jsou modrým logem. Stejné logo s červeným symbolem pak označuje ubytovny určené výhradně pro Kubánce.

Casa Particular jsou velmi důležité pro cestovní ruch na Kubě, např v roce 2018 navštívilo Kubu 4,75 milionu turistů a zájem o Kubu stále roste. Pro majitele Casa Particular je toto podnikání velmi lukrativní a přináší jim bohatý příjem.

Jako u všech ostatních služeb dejte pozor na zprostředkovatele. Spousta místních se snaží získat provizi za to, že vám něco najdou (taxi, ubytování, restauraci a podobně). Těchto náhončích jsou plné ulice a cena za cokoliv je náležitě vysoká. Pokud je to možné, rezervujte si ubytování předem a všem oznamujte, že ubytování už máte zaplacené.

I tak se zřejmě setkáte se standardním příběhem taxikáře, který vás k domu poveze, že právě včera z tohoto domu vezl klientku, která plakala, protože jí v domě okradli o peníze. Ano, až tak daleko jsou taxikáři ochotní zajít ve svých pokusech o získání provize 5 CUC za jeden váš den v jiném domě, který vám ochotně doporučí. Nevěřte těmto povídačkám, ubytování v soukromí je naprosto bezpečné, majitelé nebudou riskovat ztrátu licence a příjmů.

Navíc je majitel povinen vás ihned po příjezdu nahlásit na migračním oddělení místní policie a taktéž vás musí zapsat do knihy hostů, což vám zaručuje velmi bezpečný pobyt.

Nejširší nabídku průvodců a map Kuby (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Kolik stojí nocleh v Casa Particular?

Obvykle se cena za noc v Casa Particular pohybuje mezi 15 a 25 CUC, ať už se jedná o jednolůžkový, dvoulůžkový nebo společný pokoj. V méně turisticky navštěvovaných místech mohou být náklady nižší, například v Guantánamu, kde můžete najít ubytování již za 10 CUC. Zatímco v Havaně jsou ceny vyšší než 25 CUC.

Každá jednotka má vlastní koupelnu s teplou vodou. Standardní je klimatizace a často i ventilátor. Ručníky a ložní prádlo jsou v ceně ubytování a k dispozici bývá i lednice a TV. Pokoje v penzionech Casa Particular se mohou velmi lišit, a tak za stejné peníze můžete získat jednoduchý pokoj, kam musíte projít přes byt pronajímatele, nebo kompletní apartmán se samostatným vchodem, krásnou střešní terasou, tichou klimatizací a prostornou koupelnou.

Například v Trinidadu jsou pronajímány pokoje v krásných koloniálních budovách. Jinde je ubytování jednodušší. Rozhodující je však nakonec vřelá rodinná atmosféra, kubánská pohostinnost a přívětivost a také domácí kubánské jídlo, které je připraveno v „paladaru“ (restaurace v obýváku) nebo ve vašem vlastním Casa Particular.

Ačkoliv je to pro místní atypické, turistům často nabízí bohatou snídani za 3–5 CUC a v některých domech jsou k dispozici i další jídla. Většina provozovatelů také zprostředkuje taxík, například k vyzvednutí z letiště nebo zpáteční cestu tam. A samozřejmě vám hostitelé rádi poskytnou informace jakéhokoli druhu.

O své soukromí nemusíte mít strach. Ve většině případů jsou pronajaté pokoje v samostatné části domu nebo bytu, a i když kubánská rodina vždy ráda pomůže s případnými dotazy, nebude vás během vašeho pobytu obtěžovat. Zažijete tedy kubánský způsob každodenního života z první ruky, ale můžete také zavřít dveře a v klidu si užít svou dovolenou.

Proč se rozhodnout pro Casa Particular?

  • ve srovnání s často předraženým hotelem (zejména v Havaně) ušetříte peníze
  • dostanete vynikající jídlo a skvělé osobní služby, nicméně máte stejné soukromí jako v hotelu
  • zažijete kubánský způsob života, okouzlující kubánskou kulturu a získáte autentický zážitek

Webový portál Casa Santa Fe Cuba poskytuje seznam všech možností ubytování v soukromých domech a bytech na Kubě – Casa particular. Pokud se chystáte cestovat na Kubu, své ubytování si můžete zařídit z pohodlí svého domova v on-line rezervačním systému.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: