Týdenní pobyt v nemocnici na Bali

Týdenní pobyt v nemocnici na Bali

Plánovaný výlet změnila neplánovaná hospitalizace Traduje se, že ležet v nemocnici a v cizí zemi navíc, je zlým snem všech cestovatelů. Po zkušenostech, které jsem zažil na vlastní kůži v daleké exotické Indonésii na ostrově Bali, musím upřímně konstatovat, že zřejmě jak kde.Na ostrově jsem nakonec místo původně sedmnácti plánovaných dnů strávil téměř jeden měsíc.

Odletěl jsem loni třiadvacátého listopadu přes Amsterodam, Hong-Kong na ostrov Bali. Předem stanovený itinerář výletů za poznáním jsem dodržoval přesně. Mimo jiné jsem navštívil sousední ostrov Jáva. Tam se listopad přelomil do prvního prosincového dne.

Třetí den pobytu na Jávě mě začala pobolívat hlava. Když bolesti neustávaly, ostatní členové výpravy zavolali lékaře. Ten mě prohlédl a předepsal léky. Po dalších dvou dnech se situace nijak výrazně nezlepšila. Nakonec mě převezli do nemocnice v Kasih Ibu, která je v centru hlavního města ostrova Bali Denpasaru.

To, co vám teď sděluji, znám pouze z povídání svých kolegů a ošetřujícího balijského lékaře. Ten se jmenoval Gold Ari.

V nemocnici s lékařem, Bali, IndonésieV nemocnici s lékařem, Bali, Indonésie

Operovali mě dvě hodiny před vlastní smrtí

Po nezbytném rentgenu a CT, se lékaři ihned rozhodli pro operaci mé hlavy, protože jsem krvácel do mozku. Operace se zdařila a krvácení bylo zastaveno. Gold Ari mi řekl, že by bylo mnohem horší, kdybych do nemocnice dorazil o dvě hodiny později.

Druhý den ráno po operaci jsem se probudil. Na sobě jsem měl zelené pyžamo, z hlavy mi vedly dvě hadičky a třetí z levé ruky. Vůbec jsem netušil, kde jsem a co se vlastně stalo. Jedno je ovšem jisté – stačilo pár hodin a mohl jsem se domů vracet zpět úplně jiným způsobem. Teprve teď jsem si uvědomil, jak tenká je hranice mezi životem a smrtí. Sedmidenní hospitalizaci je zbytečné popisovat. Personál nemocnice byl vynikající. Zdravotní sestry mi druhý den  říkaly pápa. Na internetu si našly v česko-indonéském slovníku, že se tak oslovuje táta. Takže mě taky zdravily: ahoj, pápa! Spalo se dobře? Jak se vede? Nebolí tě něco? Pro mě to byl velmi příjemný šok. Ráno jsem si v jídelním lístku vybral to nejlepší jídlo, tedy vybraly mi ho sestry a bylo mi tam moc fajn.

Český průvodce, který měl naši výpravu na starost, mi při návštěvě vysvětlil, že ta už vyrazila na zpáteční cestu a dodal: „Zůstal jste tu sám.“

Po týdnu mě propustili a nemocniční pokoj nahradil luxusní hotel ve městě Sanuru. Tam pro mne přicestoval můj zeť a tři dny po něm česká lékařka jako můj doprovod pro transport domů. Z Bali jsem se vrátil přes Paříž 21. prosince odpoledne.

Při každém přestupování mě převáželi na invalidním vozíku, který byl u letadla připraven. Nemohl jsem nést ani reklamní tašku nemocnice, v níž byl pouze můj CT snímek hlavy. Z letiště v Ruzyni mě sanitka převezla do Brna.

Tam jsem ve Fakultní nemocnici absolvoval nutné vyšetření, při němž lékaři konstatovali, že na Bali odvedli jejich kolegové neskutečnou práci a já jsem opět zdravý. „Snímky CT, které jsem dovezl, to dokazují. Věřte, druhý by to jen těžko přežil,“ shodli se lékaři.

To, co jsem i přes problémy na Bali a Jávě viděl, bylo obrovským cestovatelským zážitkem. A ještě jedna rada, než vyrazíte na cestu: Pojistěte se! Vyplatí se to!

Tým sestřiček, Bali, IndonésieTým sestřiček, Bali, Indonésie

HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.

Zkušenosti čtenářů

Lada

AKTUÁLNÍ INFORMACE PRO ZÁJEMCE O UBYTOVÁNÍ NA BALI! Nabídka několika osobně prověřených vil, různé lokality, různá ubytovací úroveň, různé ceny. Pro více informací pište, prosím, na e-mail lada.nejcevova@gmail.com.
Osobní doporučení = Vaše jistota na cestách! 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí