Trek na Fuerteventuře: legendami opředená sopečná krajina

Trek na Fuerteventuře: legendami opředená sopečná krajina

V Atlantském oceánu se nedaleko afrického kontinentu nachází ostrov Fuerteventura. Coby součást Kanárských ostrovů tvoří oblíbenou turistickou destinaci, avšak na své si zde přijdou nejen milovníci pláží a blankytně modrého moře. Fuerteventura dělá čest svému názvu, který můžeme přeložit jako „divoký větrný ostrov plný dobrodružství“. Krajinu tvoří zejména poušť, přičemž písek sem vítr zanáší až ze Sahary, přičemž ostrov samotný tvoří sopečné horniny. Ne nadarmo je tedy Fuerteventura cílem nadšenců pro trekování, kteří zde rádi překonávají své limity.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Poutní cesta a španělský skanzen

Jednou z nejpopulárnějších tras, na níž se během pobytu na ostrově můžete vydat, je trek mezi vesnicemi El Cardón a El Tanquito. Každý rok tu totiž probíhá očistná pouť, na níž se vydávají místní věřící. Cílem procesí je kaple Virgen de Tanquito, kde údajně byla nalezen obraz Panny Marie vytesaný do skály. Na cestu k monumentu se však vydávají i turisté. Jedná se totiž o krátkou trasu, která je pouze dva kilometry dlouhá, takže je vhodná i pro rodiny s dětmi. Malé poutníky potěší také místní legendy – anekdoty a příběhy, na něž lze cestou narazit, jsou pevně spjaté s minulostí ostrova a jeho dávnými obyvateli. Dozvědět se tak můžete například o hoře Tindaya, kterou domorodí obyvatelé považovali za bránu do nebe.

Na samotném začátku trasy se nachází oblast Cardón, přírodní monument, který je považovaný za nejkrásnější na celém ostrově. Na první pohled monotónní krajina překvapí nevídanou geologickou diverzitou, kterou mají na svědomí sopečné proudy. Kdysi se tu nacházel dokonce i les, ale půda už bohužel není úrodná. Dávné časy, kdy se tato náhorní plošina zelenala, však připomínají endemické rostliny, které jsou na seznamu ohrožených druhů.

Trek vede také přes národní park Betancuria, který si zachoval velmi osobitý ráz. Písčitou krajinu typickou pro tento ostrov střídají hluboké zelené rokle, které tak působí jako skutečná oázy klidu uprostřed nehostinné pouště. Chráněná krajinná oblast Betancuria obývá také množství ptáků a nalézt zde lze i mnoho druhů flóry, z nichž některé jsou typické pouze pro ostrov Fuerteventura, například speciální odrůda tabáku, která je lokálně nazývaná mimo.

Odpočinout si můžete na vyhlídce Morro Velosa. Dostanete se k ní úzkou stezkou, která vede kolem vulkánu Tegú. Odměnou za dobrodružný výšlap v těsné blízkosti vyhaslé sopky vám bude krásný výhled na západní část ostrova, který si můžete užít se skleničkou něčeho dobrého. Občerstvení je totiž k dostání v místní restauraci a ti, co dychtí po znalostech, se mohou zabavit muzejní expozicí, která návštěvníky blíže seznamuje se zajímavým prostředím ostrova.

U kaple však tento trek nekončí. Jestliže se vám zdál příliš krátký, nezoufejte, protože ta nejnáročnější část je teprve před vámi. S dalšími poutníky si můžete změřit síly prudkým výstupem po neznačené trase. Výhledy, které vám budou odměnou, jsou dechberoucí, avšak je pravděpodobné, že dech vám sebere už sám náročný výšlap. Z vrcholku hory můžete dohlédnout až na poloostrov Jandía nebo oblast Las Hermosas, kde se nachází i krásná pláž.

Horská cesta měsíční krajinou.

Trek podél pobřeží

Pokud nemáte výhledů na oceán nikdy dost, vydejte se z vesnice Corralejo na 25 km trek podél pobřeží. Vede tu stezka, po které mohou jezdit jen auta 4 x 4, ale moc jich tu nepotkáte. Půjdete měsíční krajinou, během které se vám otevřou výhledy na Lanzarote a nekonečný oceán. Osvěžit se můžete na divokých bílých plážích, kterou budete míjet a navštívíte také několik osad. Zastavte určitě v rybářské vesničce Majanicho. Po cestě navštivte také maják – nachází se v něm kavárna a muzeum rybářství.

Cesta končí v letovisku El Cotillo, kolem kterého je plno nádherných pláží, které obklopují vysoké útesy, lemující pobřeží. Jste-li fanoušky surfování, jste na správném místě! Město má celoročně na surf skvělé podmínky. Navštivte především pláž Playa del Castillo, která má pískové podloží.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí