HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

TOP TIPY

POSLEDNÍ DISKUSE

TOP 7 tipů, co neminout na Srí Lance

TOP 7 tipů, co neminout na Srí Lance

Cejlon, země čaje, slonů a všudy přítomných tuktuků. Srí Lanka je zemí batůžkářům zaslíbená. Za málo peněz tam člověk může dostat hodně muziky, stačí jen chtít zažít trochu dobrodružství a vydat se místní dopravou poznávat krásy srílanské divočiny. Tady jsou naše tipy na výlety a místa, která byste rozhodně na své cestě neměli minout.1. Kandy, základna pro zkoumání hor

Z rozpáleného pobřeží se vlakem, po jedné z nejúchvatnějších železničních tras v Jižní Asii dostane do chladných kopců. Královské město Kandy je sice až druhé největší město na Srí Lance, svou atmosférou a kulturou je ale jasnou jedničkou. Je ideálním místem, ze kterého se z mumraje na autobusovém nádraží dostanete na sever k jeskynním chrámům, na západ do sloního sirotčince, na východ k čajovým plantážím a na jih k NP Yala i k písečným plážím. V samotném městě rozkládajícím se kolem jezírka s respektem budícími ještěry, můžete strávit i několik dní. Nakrmit všudy přítomné opice, objevit slavný Buddhův zub i nasát atmosféru asijských uliček, neustále troubících tuktuků i spalujícího curry.


Tuk Tuk, Srí lankaTuk Tuk, Srí lanka

Svítání v horách, Srí lankaSvítání v horách, Srí lanka

Srí lanské opice, Srí lankaSrí lanské opice, Srí lanka

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


2.  Co způsobí levhart v národním parku?

Srí Lanka, to nejsou jen písečné pláže, čajové plantáže a Buddhové. Stejně jako v jiných turistických destinacích i na Cejlonu je „nedotčená“ příroda pro turisty zachována v národních parcích a rezervacích. Nejznámějším, největším a údajně, co se zvířeny týče i nejrůznorodějším je národní park Yala rozkládající se na 1260 kilometrech čtverečních jižního cípu ostrova. Do čtyř pětin naštěstí turisty vůbec nepouštějí, zbytek můžete brázdit dle libosti s certifikovanými průvodci na džípech. V praxi se tedy předhánět s dalšími desítkami džípů o to, kdo uvidí více slonů, krokodýlů a pávů.

V Yale máte dokonce velkou šanci, že spatříte i plaché levharty, je jich tam totiž největší koncentrace na světe. Co to v praxi znamená vidět takového divokého levharta? Dopravní zácpu. Z okolí se sjedou všechny džípy a navzájem se zablokují, nějakou tu hodinku pak trvá, než si všichni levharta dostatečně vyfotí a váš džíp bude osvobozen. Mnohem snadnější i příjemnější je pozorovat indické slony, krokodýly i opice. Těch je v parku opravdu požehnaně. Pro vjezd do parku si musíte půjčit džíp i s řidičem, smlouvejte. Za celodenní výlet se snídaní i obědem je optimální cena 80 USD/ osobu. U jezera Tissa Weva sdružuje řidiče organizace Independent Jeep Safari, výlet si domluvte raději tam.

Načerpejte atmosféru tajuplné Srí lanky v půl hodinovém videu Miroslava Leveka. Pusťte si záběry Cejlonu a pociťte na dálku náladu tohoto asijského ostrova.

3. Nejslavnější čaj na Srí lance, který místí nepijí

Stejně jako k Belgii patří pralinky, ke Srí Lance zase patří proslulý Cejlonský čaj. Ve vnitrozemí, v údolí hor kolem města Kandy jsou čajové plantáže na každém kroku. Původně zde pěstovali kávovníky, ty však zničila v 70. letech 19. století choroba. Plantáže tak byly obsazeny čajem, který tam roste dodnes. Jednou z nejkrásnějších vyhlídek na celé Srí Lance jsou Lipton´s seat. Dech beroucí pohled na údolíčka, vznešené kopce, čajové plantáže kam až oko dohlédne a za příznivého počasí dokonce až na oceán.

Čaj Lipton, který se právě zde pěstuje a v továrnách zpracovává, je po celém světe známý a vyhlášený. Paradoxně jej však na Srí Lance neochutnáte, je totiž určen většinou jen na export. Každopádně pohled je to úžasný a dokonce si na vrcholku můžete dát i šálek černého čaje v porcelánovém hrnečku. No kdo by tomu odolal. Cesta na vrchol je dlouhá 7 kilometrů skrz čajové plantáže. Můžete si vzít tuktuk a dolů si po kamenných schůdcích sejít sami, jedná se o nenáročnou procházku s krásnými výhledy do krajiny.

Čajové plantáže, Srí lanka

4. 10 000 tisíc schodů, které stojí za to

Skutečným zážitkem, na který nejspíš dlouho nezapomenete, je výšlap na posvátný Adam´s peak, tedy Adamovu horu. Ideální je vyrazit na vrchol již večer, po několika hodinovém výstupu si tak budete moci zabrat optimální místečko na pozorování posvátného trojúhelníkového stínu. Po zdolání přibližně pěti tisíc schodů a kličkováním mezi místními, škrábajícími se na vrchol, si můžete jako bonus vystát několika hodinovou frontu a vidět Srí padu. Neboli posvátnou šlépěj. Podle pověstí se jedná o nefalšovanou Buddhovu stopu, Adamovu šlépěj či případně stopu Šivy.

Ať tak či onak, čekáním na díru ve skále si alespoň zkrátíte zbývající čas do východu slunce, kdy se konečně objeví posvátný stín. Cesta je to náročná, krosny nechte raději někde dole i tak toho budete mít dost. Chůze osvětlenou stezkou na monumentální horu je však úžasným zážitkem, budete se moci osvěžit i srílanskými specialitkami. Jen pozor, na vrcholu tyčícím se ve výšce 2234 metrů je v noci skutečně zima, teploty klesají k nule.

Pohled na Adamovu horu, Srí lanka

5. Pláž, která vám vyrazí dech

Písečná pláž, kokosové palmy, spalující slunce a atlaský oceán. Taková je Mirissa, nejhezčí srílanská pláž jakoby vystřižená z katalogu. Není sice zcela nedotčená, můžete si zde dát dokonce nějaký ten vychlazený drink pod slunečníkem. Naštěstí je však zatím před velehotelovými komplexy ušetřena. Ideální místo na načerpání energie, po náročném prozkoumávání vnitrozemí. Milovníky zvířat nadchnou místní želvy i skvělé podmínky pro pozorování velryb. Pokud nechcete platit poněkud vyšší plážové ceny za jídlo na pláži, doneste si zásoby sebou. V centru Mirissy je sice pár restaurací a bufetů, jejich cena ale nepatří k nejnižším. Za curry s rýží tam místo obligátních 250 rupek dáte klidně i dvojnásobek.

Pláž Mirissa, Srí lanka

6. Těsně vedle

Občas není špatné jít proti davu. Místo na turistickou atrakci „Lví horu“ Sigiriu, je lepší vylézt na Pidurangalu. Je to hora hned dva kilometry vedle, budete na ní sami a ještě ke všemu si můžete opěvovanou Sigiriu pořádně vyfotit i prohlédnout. Pokochat se pohledem na miniaturní postavičky tísnící se v davu na schodišti. Na vrchol Pidurangaly se dostanete bez problémů, průvodcem vám budou místní psi. Nadšeně vás dovedou až na horu. Přímo v Sigirii je docela malá nabídka ubytování, pokud do vesnice dorazíte až odpoledne, nemusí se už na vás dostat volná postel. Popř. budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a zaplatit si za penziony lodgeového typu, kdy vás jedna noc může vyjít 2500 rupií na osobu.

7. Buddha, vedle Buddhy

Putováním po Srí Lance potkáte stovky Buddhů. Od těch malinkatých v krámcích a chrámech ve vesničkách. Až po ty několikametrové kolosy, které jsou vidět na kilometry daleko. Přímo v srdci kulturního trojúhelníků najdete Dambullu, ta je proslulá svými jeskynními chrámy. V pěti čarovných jeskynních najdete do skály vytesané obří ležící Buddhy, nespočet sošek a pestrobarevné výjevy z mytologie sinhálského buddhismu.

Bonusem vám může být i na naše pohledy kýčovitě vyhlížející stavba Zlatého chrámu. Najdete jej u vstupu do areálu, rozhodně jej nepřehlédnete. Na jeho střeše se totiž tyčí ohromný třicetimetrový sedící zlatý Buddha. Do muzea Buddhismu však nechoďte, nejedná se totiž o muzeum, na jaké jsme v Evropě zvyklí. Najdete tam jen pár sošek Buddhů, nějaké artefakty, ke kterým ovšem chybí popisky. Byly by to tak zbytečně vyhozené peníze za vstupné.

Vendula Pudelková je studentkou žurnalistiky a mediálních studií na MU v Brně. Nesnáší stereotyp, je otevřena všem výzvám. Po své první návštěvě Afriky se do ní naprosto zamilovala a tak se snaží na tomto černém kontinentě trávit co nejvíce času. Nezanevřela však ani na ostatní kontinenty. Kromě cestování je jejím velkým koníčkem i sport, a to lyže, běh a turistika. Pracuje také jako redaktorka portálu HedvabnaStezka.cz. Řídí se heslem: Carpe diem, zkusit se má vše!


Cestovní kancelář GO2

Srí Lanka dovolená nabízí  zážitky opravdu pro každého. Navštivte královská města a pevnosti, jeskynní chrámy, národní parky, vysočinu s čajovými plantážemi i vodopády. Odpočiňte si na plážích Indického oceánu. Vyberte si buď mezi zájezdy Srí Lanka nebo poznávací zájezdy Srí Lanka.


04.07.2016, Vendula Pudelková


CESTOVATELSKÝ TWEET

Škoda každého neroztrhnutého pytle.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ