TOP 5 tipů na místa, která nevynechat při návštěvě Laosu

TOP 5 tipů na místa, která nevynechat při návštěvě Laosu

Laos nepatří mezi typické turistické destinace v jihovýchodní Asii – možná proto, že nemá pláže s bílým pískem a dlouho dobu byl okolnímu světu uzavřen. Díky tomu, že sem stále ještě neproudí tolik turistů, můžete zde zažít ještě pravý typický život obyvatel jihovýchodní Asie. Užijete si zde panenskou přírodu nebo třeba můžete navštívit horské kmeny žijící tradičním životem.

1. Koloniální městečko Luang Prabang

Luang Prabangu můžete vidět jedinečnou smě původní laoské a koloniální architektury. Uličky jsou plné buddhistických mnichů v oranžovém oděvu a právě zde se můžete stát svědky tradičních buddhistických rituálů. Původní královské město platí dodnes za náboženské centrum Laosu. Navštivte překrásný chrám Wat Xieng Thong, Královský palác, nedaleký vodopád Kuang Si. Pokud vystoupáte na kopec Phu Si k chrámu, užijete si nezapomenutelný výhled na okolní krajinu podél řeky Mekong.

2. Skály kolem Vang Vieng

Městečko Vang Vieng na řece Nam Song sice patří mezi turističtější místa, okolní krajina ale doopravdy stojí za návštěvu. Projděte se malebnou krajinou se skalnatými homolemi a rýžovými políčky, navštivte místní jeskyně nebo si třeba sjeďte řeku na pneumatikách. Vang Vien leží přibližně na půl cesty mezi hlavním městem a Luang Prabangem a už samotná klikatá cesta sem je zážitek.

3. Hlavní město Vientiane

Vientiane leží v úrodném kraji na břehu Mekongu a na jeho architektuře se podepsal koloniální vliv. Když srovnáte Vientiane například s thajským Bangkokem, příjemně vás překvapí svou lenivou atmosférou. Navštivte Pha That Luang, královský chrám Wat Pha Kaew a nejstarší místní chrám Wat Si Saket.

4. Návštěva horských kmenů

Teprve počátkem devatenáctého století se do horských oblastí Laosu dostaly etnické skupinky z Číny, jež zde zakládaly horské kmenové vesnice. Kmeny HmongůAkhůMienůči Lahuůjsou jedny z nejpestřeji oblékaných etnických skupin v zemi a k jejich návštěvě je potřeba zejména dostatek času na delší cesty hlouběji do severní oblasti Laosu. Ideálním výchozím bodem je kupříkladu provincie Phongsalise stejnojmenným hlavním městem. Při trecích v okolních horách není úplně od věci zaplatit si vlastního průvodce, ani ne tak z důvodu orientace, ale kvůli možnosti pobavit se s místními a něco se o nich dovědět.

5. Tajemné Plains of Jars

Planina s kamennými monolity, „džbány“, dodnes vzbuzuje spoustu otázek. Kdo je postavil a proč? Nachází se na třech planinách a ty nejvyšší dosahují až 4 metrů. Podle různých teorií sloužily k uskladnění obilí, vína anebo dokonce jako pohřebiště. Teď každopádně slouží jako turistické lákadlo. Ideální výchozí místo pro návštěvu Plains of Jars je město Phonsavan.

Nejširší nabídku průvodců a map Laosu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: