HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Tomáš Roth

Tomáš Roth

Gouffre Berger - Francie, ja jsem ten zelenofialovej

Jméno a příjmení (a přezdívka)

 • Tomáš Roth – jeskyňář

Na kolik se cítím

 • Zhruba na tolik, kolik mi je:-) Stále mlád!

Oblíbené země

 • Francie – jeskyňářský ráj nekonečných možností a krás
 • Slovinsko – ač blízko, je zde mnoho neobjeveného

Na kterých místech se mi hodně líbilo

 • Líbí se mi všechny vodní jeskyně s živou krápníkovou výzdobou. Například Rumunské jeskyně na Bihoru, nebo jeskyně Francouzského Vercoru

Výpravy, kterých si nejvíce vážím

 • Nejvíc si vážím naší expedice do propasti Črnělsko brezno (moje dosažená hloubka -850m) – Slovinsko – Julské alpy  a svého hloubkového rekordu v propasti Gouffre Berger (-1122m) – Francie – Vercore

Nejdelší pobyt v podzemí

 • 50 hodin pod zemí cca 2x v životě

Proč jeskyňařím a co mi to dalo a vzalo?

 • Baví mě odhalovat skrytá tajemství země, kam se normální člověk jen těžko dostane. A pokud se tam dostane má většinou víc starostí sám se sebou aby přežil. No a my právě tam, kde jiní lidé končí, teprve začínáme naše objevné výpravy a to mě na tom asi tak nejvíc baví:-) Jeskyňaření mi dalo výborné kamarády, na které je spoleh. Vzalo mi to pár týdnů, kdy jsem mohl dělat něco méně akčního:-)

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel

 • Karel Absolon – dnes již víme, že v Moravském Krasu mu nechybělo mnoho a objevil podstatnou část současného podzemního světa ČR. Svým odkazem však vzbudil tolik entuziasmu a nadšení pro amatérskou speleologii, že se mu jen málokdo i v dnešní době vyrovná.

Cestovatelské Curriculum Vitae

 • Vše začalo na střední škole, kdy jsme s kamarády začali prolézat vše, kde bylo potřeba baterku. Pak již směřovali mé kroky do jeskyňářské skupiny Plánivy v Moravské Krasu, kde byli před mým narozením členy mí rodiče, takže se dá říct, že to byl logický návrat ke kořenům. Následovala léta začátečnická, kdy mě zkušenější členové zaučili do všech tajů jeskyňařiny a hlavně do jednolanové techniky. Spolu s členy vertikálního týmu jsme začali podnikat poznávací expedice do hlubokých propastí Slovenska a následně Slovinska. Časem se člověk dostal i do Maďarska, Rumunska, Francie…..
 • V druhé fázi nám ovšem přestalo stačit pouhé poznávání již objeveného a tak jsme začali jezdit na objevné výpravy do Slovinska. Důvod byl jednoduchý. Je to země se značnou rozlohou vápenců, malým počtem obyvatel a hlavně velkou spoustou území s neobjevenými podzemními prostorami.

Sny a plány

 • Objev pokračování odtoku podzemní řeky Reky z Kačne jamy. Je to úkol složitý, ale při vynaložení dostatečného úsilí na správném místě se nám snad podaří proniknout jednoho dne do útrob nových gigantických prostor.

Zvláštní záliby během expedic

 • V nezbytné míře se věnuji focení, ale raději vymýšlím další a další místa, kde by se dalo objevovat.

Oblíbená historka z jeskyně

 • V rumunské vodní jeskyni Šura mare (Velká stodola) jsme daleko od vchodu plavali několika jezery proti proudu. Posléze jsme udělali přestávku na svačinu a překlepání karbidky, kterými jsme si svítili. Všichni jsme byli mokří a měli jsme sebou maximálně nepromokavě zabalenou svačinu, když v tom se nás kamarád zeptal: jestli nemáme náhodou něco suchého na utření rukou…….všichni jsme se začali válet smíchy. Následovalo konstatování, že někomu natekla asi voda do pixle s náhradním karbidem, jelikož je cítit acetylén. Obětavý kamarád našel onu pixlu a bezelstně ji otevřel, ačkoli mu na helmě hořel plamen karbidky. Následovala ohlušující detonace provázená ožehlým obočím. Kamarád pixlu zahodil do všudypřítomné vody. Ovšem pak se nám naskytl pohled na nevšední fyzikální úkaz. „Plameny na vodě“ – ty byli způsobeny velkým množstvím acetylénu, který se začal vyvíjet při mohutné rekakci vody s celým obsahem otevřené pixle s karbidem. Pak už se po něčem suchém nesháněl.

Významné expedice a projekty

 • Všechny expedice jsou zaarchivovány na skupinovém webu: www.planivy.cz

 

Zkušenosti čtenářů

Tomáš Roth

Dobrý den, jen tak se koukám na internetu a narazil jsem na vás jde o to že máme stejné jméno… xD

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: