Tipy na „trošku jiné“ vánoční dárky od neziskových organizací: oslík, trička, šperky i vzdělání

Tipy na „trošku jiné“ vánoční dárky od neziskových organizací: oslík, trička, šperky i vzdělání

Chcete o vánocích udělat radost nejen svým blízkým, ale i lidem z rozvojových oblastí? Nakupte dárky u neziskových organizací a pomožte tak podpořit zajímavé projekty na druhém konci světa.

1. Kniha pohádek a šperky podporující projekty nadačního fondu Asante Kenya

Ženy se zdobí nejen u nás, ale i v těch nejodlehlejších koutech světa. Nádherné náušnice či náhrdelníky z Keni a Zambie můžete nakoupit na e-shopu

Pohádky z jiných světů, zdroj: Imana.cz Imana. Veškerý zisk získaný prodejem poputuje na podporu rozvojových vzdělávacích projektů v těchto dvou zemích zajišťovaných nadačním fondem Asante Kenya, který založila moderátorka Lejla Abbasová, a o.p.s Njovu. Asante Kenya aktuálně podporuje 10 projektů v Keni, především základní školy, pěti z nich pomohl ke stavbě nových budov. Při koupí šperků navíc podpoříte o.p.s. Njovu v Zambii.

Sháníte-li dárek pro nejmenší, který jim otevře dveře do dalekých zemí, zvolte nádhernou knihu Pohádky z jiných světů. Obsahuje pohádky z Afriky, Čečenska, Guatemaly i České republiky. Sesbírali je koordinátoři projektů v těchto zemích podporovaných projektem  moderátorky Lejly Abbasové přímo v daných místech, a proto jsou zcela jedinečné. Ke knize je zároveň přidáno CD s pohádkami přepracovanými do rozhlasové podoby.

2. Šperky i kozu od Člověka v tísni

Osla s povozem, včelí úl, záchod nebo školní tabuli. Díky projektu Skutečný dárek neziskové organizace Člověk v tísni můžete pod stromeček nadělit svým blízkým právě tyhle nevšední dárky. Princip je velmi jednoduchý. Koupíte si v e-shopu konkrétní dárek, čímž získáte symbolický certifikát, kterým může obdarovat rodinu nebo přátele – ve skutečnosti však pomoc putuje do rozvojových zemí Afriky nebo Asie.

Preferujete-li obdarovat blízkého něčím pro radost a přesto pomoci v rozvojových zemích, nakupte na e-shopu chráněné dílny Nama v Namibii rovněž založené společností Člověk v tísni. Podpoříte tak tradice původních národů Namibie a pomůžete jim postavit se na vlastní nohy. Za zmínku stojí hlavně nádherné šperky.

2. Deky, povlaky či něžný šperk od neziskové organizace MOST

Skvělým dárkem od organizace MOST pro dlouhé zimní večery je teplá červená deka vyrobená z ovčí vlny, která může posloužit i jako přehoz. Milovníci východního stylu ocení brokátové povlaky na polštář a dámy pak nádherný skleněný náhrdelník s poetickým názvem Něžná ve vlnách.

Posláním obecně prospěšné společnosti MOST je od roku 2004 podpora vzdělanosti a zlepšování životních podmínek dětí, nomádů, tibetských uprchlíků i starých lidí. Zabývá se rozvojovou a humanitární pomocí v indických Himálajích a Tibetu, podporuje místní školy a řemeslné tradice. Tržby z e-shopu poputují právě do těchto oblastí. V letech 2006 až 2014 organizace díky dárcům získali přes 12,1 milionů korun, a pomohla tak více než 3500 lidem.

3. Nartouní trika od společnosti Tarsius

Projekt Tarsius se zaměřuje na ochranu ohroženého druhu primáta nártouna filipínského v místě jeho přirozeného výskytu – na Filipínách. Kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu lovu pro trh se zvířaty nártouní populace stále klesá.

Tričko s Nartounem, zdroj: www.tarsiusproject.org

Jedinečný projekt můžete podpořit díky nákupu triček s roztomilými motivy toho nejroztomilejšího primáta na světě. Existují hned ve dvou vzorech černá s bílým potiskem (pánská, dámská) a barevná s barevným potiskem (pánská, dámská, dětská). Hezkým dárkem pro děti je i plyšový přívěšek nártounek, pro cestovatele by se mohl hodit skládací vějíř, který je možno využít při cestě do horkých krajů anebo jako frisbee! Společnost Tarsius nabízí i další drobnosti s nartounem. Jejich nákupem podpoříte snahu zachránit tohoto roztomilého tvorečka!

5. Vzdělání a zdraví pro africké děti od Centra Narovinu

I Centrum Narovinu, jehož hlavní činností jsou v současné době projekty zahraniční rozvojové spolupráce a globální rozvojové výchovy, nabízí možnost adopce dětí na dálku nebo možnost darovat zdraví a vzdělání africkým dětem. V programu DARUJ VZDĚLÁNÍ můžete zakoupit třeba školní tašku v hodnotě 200Kč nebo školní uniformu v hodnotě  850Kč. Porod za 600Kč nebo léčbu zlomeniny za 1800 Kč zase můžete darovat v programu DARUJ ZDRAVÍ. Více infromací najdete na www.centrumnarovinu.cz.

6. Čaj a kabát z Nepálu od organizace Samsara

Kabát, zdroj: Himalife.cz

Voňavý černý čaj v dekorativní taštičce je ideální dárek z obchůdku Himalife neziskové organizace Samsara, v němž najdete spoustu dalších tipů na skvělé vánoční dárky. Pro dámy se skvěle hodí třeba originální kabátek z bavlny a fleecové podšívky, který má zajímavý design nebo ručně vyráběný náhrdelník.

Organizace garantuje, že každý kus byl osobně vybrán v Nepálu, ručně vyrobený Nepálci či Tibeťany a před pár dny přivezený. Koupí každého kusu přispíváte 20 % na podporu uchování tibetského buddhismu v nepálských školách a přispíváte na školné nepálským a tibetským dětem z chudých rodin.

7. Jízdní kolo, notebook nebo matraci pro děti v Guineji

O vánocích se také můžete zapojit do projektu„Dárkování na dálku“, který každoročně pořádá organizace Wontanara ve spolupráci s partnerskou organizací v Guineji AGUIPAH. Cílem projektu je podpořit děti zapojené v programu Adopce na dálkukonkrétním dárkem, který je potěší, ale především zkvalitní jejich každodenní život.

Darujte dětem, co opravdu potřebují, zdroj: Wontanara

Že budou dárky opravdu „na míru a potřebné“, si můžete být jistí, protože věci, které si děti přejí, s nimi konzultují místní koordinátoři. Jednotlivé dárky se pohybují v rozmezí od 180 Kč do 7 500 Kč, a najdete mezi nimi třeba moskytiéru, pytel rýže nebo šicí stroj. Jak postupovat při „dárkování na dálku“ najdete na stránkách organizace Wontanara. Pokud někdo zakoupí dárek pro dítě v Guineji jako vánoční dárek pro někoho v Čechách, dostane navíc od organizace vydařený dárkový poukaz.

8. Darujte možnost být užitečný s organizací INEX-SDA

Pokud chcete darovat blízkému možnost být užitečný, zažít něco zajímavého a využít svou energii na mezinárodním dobrovolnickém projektu v zahraničí (ekologické, sociální, renovační projekty), darujte mu voucher na úhradu nákladů pro dobrovolnický projekt s organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. Voucher má hodnotu 2.500 Kč a je možné ho uplatnit během sezóny od března – srpna 2015 dle výběru projektu v nabídce. Více informací o dobrovolnických projektech (výběr z více jak 2000 projektů) a zajímavých destinacích (ve více jak 70 zemích světa) na webových stránkách www.inexsda.cz nebo na www.facebook.com/inexsda.

Zkušenosti čtenářů

Marek

Vypadá to hezky,přispěl bych ale jak vím,že to není podvod?

David Gladiš

Všechny tyto organizace známe už léta, známe osobně i jejich hlavní představitele a zaručujeme, že dělají maximum proto, aby příspěvky, které od lidí a organizací dostanou co nejefektivněji využili pro dobrou věc.
My sami jsme ze zisku webu přispěli většině z nich v posledních pár letech dohromady přes 100 000 Kč. Naposledy letos na jaře sdružení Wontanara (č.7), jehož dlouhodobé aktivity v Guineji, letos postižené Ebolou, to potřebují.

David Gladiš
HedvabnaStezka.cz

PS: samozřejmě existuje ještě hodně jiných dobrých neziskovek, všechny se sem nevešly, klidně pište tipy do diskuse

Johanka Růžková

Dobrý den,
dovolím si přihodit tip na jednu spolehlivou malou neziskovku. Pracujeme už osm let a podporujeme rozvojové a humanitární projekty ve Středoafrické republice. Na naše aktivity mimo jiné „vyděláváme“ prodejem benefičních triček s českým desigem a originálních afrických výrobku.
obchod zde: http://www.rukuvruce.siriri.org
a informace zde:
http://www.siriri.org

Lucka N

Ahoj, taky si dovolím přidat tip na jednu společnost… věnují se výcviku vodicích psů pro zrakově postižené a každá koruna jde do výcviku těchto úžasných pejsků. Více tady na http://www.vycvikvodicichpsu.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: