Tipy na treky v Patagonii: Výhledy na nejkrásnější třítisícovky Mt. FitzRoy (3405 m) a Cerro Torre (3102 m)

Tipy na treky v Patagonii: Výhledy na nejkrásnější třítisícovky Mt. FitzRoy (3405 m) a Cerro Torre (3102 m)

El Chalten je malebné městečko v srdci Patagonie obklopené horami a skálami a zároveň i hlavní centrum nejrůznějších outdoorových aktivit. Kam se odtud vydat na nejlepší treky?

Do El Chalten se sjíždějí outdorooví nadšenci a backpackeři z celého světa. Každý si tu najde své. El Chalten nabízí nekonečně mnoho možností pro horolezce, spoustu jednodenních výletů i několikadenních treků různých obtížností, jízdu na raftech nebo kajaku i cyklistiku. Ve městě je i malý pivovar, kde si Argentinská rodinka s českými kořeny začala vařit vlastní pivo podle české receptury. Pivovar má takový úspěch, že v podvečer často není šance najít v restauraci volné místo.

El Chalten je však také jedno z dražších míst Patagonie. Ve městě několik minimarketů, 1 bankomat, spousta restaurací a kaváren a ubytování od hotelů, chatek a hostelů až po kemping. V horách je několik kempů, které jsou zdarma (popis níže).

Nejznámější a nejvyšší horou v okolí El Chaltenu je Mt. FitzRoy (3405 m), je jen hrstka horolezců, jež zdolala tento skvost. Původní název hory – Monte Chalten – znamená kouřící hora, neboť její vrchol je většinu času schován v mráčku. Mt. FitzRoy vás však okouzlí i když zrovna nejste horolezec. Nezapomenutelným zážitkem je východ slunce, který zbarví skalnatý hřeben do ruda a zároveň se odráží na křišťálově čisté vodní hladině laguny.

Cerro Torre (3102 m) je známé jako nejkrutější hora co se počasí týče. Ať je den jako malovaný, slunce jasně svítí a nebe je celé krásně modré, strmé stěny Cerra Torre jsou často zahaleny do jednoho velkého tmavého oblaku. Občas se ale poštěstí a majestátní ostré vrcholy se ukáží v celé své kráse.

Kde jsou nejlepší vyhlídky na tyto skvosty?

Hana Špičková procestovala kromě Patagonie třeba také Rusko. Projela ho po Transsibiřské magistrále. Pokud je taková cesta i vašim cestovatelským snem, inspirujte se jejími radami a triky, jak si cestu po Transsibiské magistrále užít.


1. Loma del Pligue Tumbado

Vyhlídka Loma den Pligue Tumbado nabízí 360° výhled na celé širé okolí, jak na Cerro Torre, tak i na FitzRoy a na druhé straně na rozlehlé tyrkysové jezero Lago Viedma. Vylídka je vzdálená 11 km od El Chaltenu (4-5 hodin), značená cesta jde do mírného kopce, poslední úsek (cca 30 min) je prudší výstup na kopec. Obtížnost střední.

Nejširší nabídku průvodců a map Argentiny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

2. Lago de Los Tres

Z vyhlídky u jezera Lago de Los Tres je nejlepší pohled na skalnatý hřeben FotzRoye. Vyhlídka je 13 km od El Chaltenu (5 hodin), cestou nahoru si dáte pěkně do těla. Dlouhé stoupání je zakončeno prudkým výšlapem, na posledních 2 km nastoupáte 400 výškových metrů! 
TIP: Postavte si stan v kempu Poincenot, který je 2 km (1 hodinu) od Lago de Los Tres a přivstaňte si na východ Slunce. Kemp je zdarma, leží 11 km (4 hodiny) od El Chaltenu. Východ Slunce, kdy se rudě zbarvené skály odráží na hladině jezera Lago de Los Tres, je top zážitkem!

3. Laguna Torre, Mirrador Maestri

Vylídka Mirador Maesti je místem, kde lze vidět Cerro Torre v celé své kráse a z něj sestupující ledovec do jezera Laguna Torre. Laguna Torre je 12 km od El Chaltenu (4 hodiny), Mirador Maestri ještě o hodinu dál. Cesta jde celou dobu mírně do kopce, obtížnost jednoduchá.

TIP: U Laguny Torre je možnost kempování zdarma v kempu Agostini. Z předchozího kempu Poincenot se dá jít zkratkou kolem Laguny Hija a Laguny Madre (8km, 3 hodiny) do kempu Agostini, přenocovat a do El Chaltenu jít až další den.

Zkušenosti čtenářů

Stanislav Kaľavský

Zdravím Vás,
plánujem teraz v novembri cestu do Patagónie a chcem sa opýtať, či je možné na trek W v Torres del Paine zohnať v Puerto Natales sprievodcu na trek s ubytovaním v refugiách a campamentách za prístupnejšie ceny ako na nete, kde za 4 denný trek pýtajú 2000 usd na osobu. Podobne sa chcem opýtať na oblasť El Chaltén – či je možné si na mieste dohodnúť trek so sprievodcom s ubytovaním – v stane spať nechcem – za normálnejšie ceny. Ďakujem krásne za ochotu podeliť sa s Vašimi skúsenosťami.
Stanislav Kaľavský

Na trekach u El Chaltenu neni jina moznost nez spat ve stanu. To nejdulezitejsi se da ale projit pres den vzdy s navratem do mesta, zvlast kdyz je dlouho svetlo. Nechapu tu averzi ke stanu. Pruvodce neni treba, cestu by nasel i poloslepy. A jsou tam davy turistu.

Stano Kaľavský

Ďakujem krásne za odpoveď. Chcel som sa vyhnúť stanu v takej veternej a daždivej oblasti. Nemali ste problém s vetrom a vodou v stane? Myslíte, že je vhodné chodiť na 1 denné túry sám? Nemám totiž parťáka.

Vetrno v mistech, kde se kempuje, nebyva, protoze jsou v lese. Na vychod od hor moc neprsi, i kdyz tesne u hor, kde jsou kempy, obcas zaprsi (to plati prevazne i pro Torres del Paine). Sam v pohode na tech hlavnich trekach, je tam plno lidi a cesta snadna a lehce k nalezeni. Vody je vsude dost, nekdo ji pije rovnou, ale jistejsi je pouzit treba Aquasteril tramp nebo neco podobneho.

Stano Kaľavský

Ešte raz ďakujem za rady. Pomohli ste mi. Stano

Michal

Ahoj Hanko, je v EL Chaltenu moznost nejakeho vicedenniho treku (3-4 denni okruh atd..) kolem Fitz Roy/ Cerro Torre? Neco, jako je treba ,,W-trek,, v Torres del Paine? budu tam v druhe puli prosince, tak shromazduji tipy… Michal

Michal:

Okolo hor to úplně není, spíš také tvar W, i když v názvu má „Around“. Možnost na 2, 3 či 4 dny. Střední část je turistická (pod Fitz Royem), jižní u Cerro Torre celkem také, sever (Refugio Los Troncos), kde je i kemp, méně.

Michal

Super, děkuji..;-)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí