TIP NA KNIHY: Cestujte s Botanickou zahradou Praha

TIP NA KNIHY: Cestujte s Botanickou zahradou Praha

Cestopisných knih je na trhu spousta, těch s botanickou tematikou je však jako šafránu. O rostliny se přitom zajímá hodně lidí, ať už o užitkové, okrasné, nebo o nějakou konkrétní zajímavou skupinu.

Kniha Botanická putování Kyprem

Nová kniha od kurátora Petra Hanzelky z Botanické zahrady Praha Vás zavede na Kypr. Autor vychází ze svých expedic na tento středomořský ostrov. Kypr představuje především jako místo, kde se lze setkat s neobyčejnými a často velmi vzácnými druhy rostlin, které se jinde nevyskytují.

Kniha Botanická putování Kyprem představuje kyperskou přírodu ve třech různých ročních obdobích (časné jaro, konec léta a počátek zimy) a přibližuje čtenáři výraznou proměnu, kterou tamní vegetace prochází během relativně krátkého období, a také to, jak tuto proměnu ovlivňuje množství a rozložení srážek během roku. 

Autor také věnuje pozornost fenoménu kulturní krajiny ve Středozemí, kterou po několik tisíciletí ovlivňuje činnost člověka, a která ostrov přetvořila do podoby, jakou známe dnes. I přesto tu zůstala celá řada mimořádně cenných přírodních lokalit i historických památek. Současná práce místních v ochraně biodiverzity a v obnově lesů na místech historických rudných dolů a lomů ukazují aktivní snahu zachovat jedinečné lokality i pro další generace. 

Kniha Vás seznámí s rostlinami, které znáte ze svých dovolených, z botanické zahrady a některé z nich třeba pěstujete i na vlastní zahradě.

Cena: 349 Kč

Kniha je k dostání online v e-shopu Botanické zahrady Praha nebo fyzicky v infostáncích v areálu zahrady. Odkaz na e-shop: https://bit.ly/KnihaKypr

Kniha Botanická putování – Vietnam

Vydejte se s Botanickou zahradou Praha za vůní dálek a objevte exotický Vietnam, jeho obyvatele, kulturu, a hlavně jedinečné přírodní bohatství. Kniha věnovaná botanickým putováním Vietnamem vznikla ze zážitků z několika cest, při kterých čeští a vietnamští biologové prozkoumávali horskou rezervaci Hon Ba, kde je plánováno vyhlášení národního parku.

Nejde o knihu odbornou, nýbrž o zajímavosti a osobní prožitky, se kterými se autoři během svého několikaměsíčního pobytu ve Vietnamu setkali.
Publikace je opatřena obálkou s růžovým lotosem, protože lotos (Hoa sen) je národní květinou Vietnamu, která má pro Vietnamce i velký kulturní a náboženský význam.

Dozvíte se např. kolik má Vietnam obyvatel, o architektuře vietnamských měst, o oblibě bonsají ve veřejném prostoru, o tom, proč ještě na poštách sedí písaři, kteří nám zdarma pomohou napsat text, proč Vietnamci raději nakupují v malých krámcích nebo na tržištích.

Vietnam i přes přestálé hrůzy chemické války (1. 11. 1955 – 30. 4. 1975), která měla nevídaný devastační dopad také na přírodu Vietnamu, má dosud v tropech např. největší druhové bohatství orchidejí (170 rodů ve více než 1200 druzích). 

„Mnoho dní pobytu v lesích a mnoho večerů strávených herbářováním nalezených rostlin všem zpestřoval svými historkami a postřehy spoluautor Karel Petrželka (zemřel  v roce 2019), který v jižním Vietnamu strávil téměř 10 let. Bylo by škoda všechny ty příběhy lidí, zvířat, a hlavně rostlin nechat rozplynout jak dým z vonných tyčinek, když už je sám dál nemůže vyprávět. Snad si knížka najde své čtenáře, které bude zajímat tajemství lotosů, bambusu, durianu, lesních ratanových palem i života ve vzdáleném Vietnamu,“

Romana Rybková, spoluautorka knihy

Cena: 349 Kč

Kniha je k dostání online v e-shopu Botanické zahrady Praha nebo fyzicky v infostáncích v areálu zahrady. Odkaz na e-shop: https://bit.ly/KnihaVietnam

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: