HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Tichá dolina

Tichá dolina

Tichá dolina

Poloha a popis:

Leží v Západních Tatrách na pomezí s Vysokými Tatrami. Je dlouhá 16 kilometrů. To z ní dělá nejdelší dolinu celých Tater.

Dolina začíná v Podbanské, ve výšce kolem 950 metrů. Společně s ní tady má start také sousední Koprová dolina. Odtud se směřuje mezi vrcholy Žerucha (1 381 m) a Štíty (1 447 m). Dále vede přes místo zvané Suchý žlab a potom kolem Hlinského hřebenu s vrcholem Hlina (1 494 m). Naproti hřebenu je masív Liptovské kopy s vrcholem Brdárova zvonica (1 712 m).Ve výšce kolem 1 100 metrů se z doliny odklání Javorová a Špania dolina. Asi o 100 metrů výše se západním směrem odděluje Tomanovská dolina a Tichá dolina se stáčí východně kolem vrcholu Magura (1 901 m).

Tato část se nazývá Zadní Tichá dolina. Naproti vrcholu Magura se tyčí masív Červené vrchy. Z tohoto masívu rostou vrcholy Goričková (1 912 m) a Kasprov Vrch (1 985 m), Maloučniak (2 104 m) a Kresanica (2 121 m).

Zajímavosti:

V Tomanovské dolině se nachází 6 metrů vysoký a 1 metr široký vodopád, nesoucí stejný název. Má tektonický původ. Jeho růst je podpořen selektivní erozí.

Tichá dolina není jen dolinou jako takovou, ale zároveň slovenskou Národní přírodní rezervací.

Po celé délce doliny stéká Tichý potok, který je dlouhý 16 kilometrů.

Červené vrchy jsou v zimě známé svými mohutnými sněhovými lavinami.

Tichá a Koprová dolina jsou díky své rozloze a zalesněnosti nejrozsáhlejším útočištěm medvědů.

Rozloha Tiché doliny je 52.3 km ².

Díky svému mírnému převýšení byla dolina jednou z hlavních pasteveckých oblastí.

Červená Trasa do Tomanovského sedla je od roku 2008 uzavřena.

V roce 2007 se odehrál spor mezi těžařskými společnostmi a ochránci přírody. Díky blokádě zde byla ukončena těžba dřeva.

Trasy:

  • žlutá značka Z Podbanské po žluté značce, která vede celou dolinou až na Kasprov vrch.
  • žlutá značka/červená značka Z Podbanské po žluté a u rozcestníku Pod Tomanovou se můžete napojit na červenou značku, která vede buď do Tomanovského sedla (západ) nebo do sedla Závory (východ).
  • zelená značka/červená značka Ze severu přes Tomanowu dolinu (Polsko) po zelené a v Tomanovském sedle se napojit na červenou a případně na žlutou značku.
  • Dolinou stoupá běžkařská trasa.

Zkušenosti čtenářů

Ondra

Zdravím. Jsem zapálený do fotovoltaiky. Dá se sehnat info, zda je zájem na pracovním trhu o měřiče termokamerou? Viz servis na fotovoltaických elektrárnách. Zaregistroval jsem, že se v austrálii tomuto tématu hodně věnují.
Děkuji za info na mail.
Ondra

Petr
Ondra:

Ahoj Ondro,
diky za prispevek. S danou problematikou nemam mnoho zkusenosti, ale muzes zkusit nektery z nasledujicich odkazu – jedna se o agentury/komise, ktere se dane problematice v AU venuji:
1) http://www.arena.gov.au/about/contact.html

2) http://www.bree.gov.au/

Dalsi info najdes take na http://www.australiansolarinstitute.com.au/home/.aspx.

Snad jsem Ti aspon trochu pomohl.
Diky a ahoj, PM

tereza

zdravím, mě zaujal ten roční studijní pobyt. Mohla bych se zeptat, přes jakou agenturu jsi si ho zařizoval- popř. suma, kterou jsi do toho musel vrazit? Jsem na výšce a přemýšlím o studiu přes prázdniny, tak sháním všechny informace, který by mi pomohli. Díky za odpověd :))

Vratislav

české noviny v Australii:
http://www.floowie.com/en/novinyau

http“–noviny.20m.com

Zdeněk Hamata

Dobrý den chystáme se bydlíkem na Austrálii a NZ. Existuje pro vyhledání míst pro přenocování, kempů, picnic areas, benzinovývch pump a iformačních středisek v Austrálii nějaká podobná stránka, jako pro NZ https://http://www.ranker.co.nz/respect
Děkuji Zdeněk Hamata hamatazdenek@gmail.com

Věrka

Dobrý den, Austrálie je můj sen už od malička. Strašně moc ráda bych se podívala do Perthu. Chtěla bych sem ject aspoň pro začátek na pár měsíců pracovat a bydlet (a kdo ví, třeba tam i časem zůstat). Chcu se zeptat, kde sehnat prácu v Austrálii, jak sehnat bydlení? Jak si zařídit všechny potřebné věci? Nemám moc peněz, je mi teprve 20, ale už mám po škole a v ČR mě to fakt nebaví, není to nic pro mě. Chcu zažít nějaké dobrodružství.. Austrálie je prostě top.

Věrka:

Haha, jedine zaplatit si tam nejakou skolu a pak je mozne tam na castecny uvazek pracovat. Chce to ale nejake penize do zacatku. Jak je mozne, kdyz je to tvuj sen, ze sis jeste o tom neco neprecetla? ( A jak pak vis, ze Australie je top?) Na netu je spousty blogu o tomto i v cestine. Zrejme neumis pouzivat google. Snad aspon umis anglicky.

Lenka

zdravím, mě zaujal ten roční studijní pobyt. Mohla bych se zeptat, přes jakou agenturu jsi si ho zařizoval- popř. suma, kterou jsi do toho musel vrazit? Jsem na výšce a přemýšlím o studiu přes prázdniny, tak sháním všechny informace, který by mi pomohli. Díky za odpověd :))

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí