Théodore Monod – učarován Africkými pouštěmi

Théodore Monod – učarován Africkými pouštěmi

Biolog, zkoumal mnoho míst v Africe, doplnil informace o posledních neznámých místech.

MONOD Théodore (* 9. 4. 1902, Rouen, Francie, † 22. 11. 2000) – francouzský zoolog a cestovatel

Se jménem Theodora Monoda je spojena moderní fáze výzkumů africké pevniny. Už ne dobyvatelé jako v předešlých generacích, ale vědci zkoumají Afriku a její tajemství…

Monod byl synem významného protestantského teologa a původně vystudoval biologii, zcela mu ale učarovaly pouště. Po dokončení studií na Sorbonně (1922) se vydal do Afriky ve službách pařížského Přírodovědeckého muzea. Mnohokrát se vypravil do afrického vnitrozemí – v letech 1925–26 do KamerunuČadu, v letech 1927–28 přešel napříč Saharu z Alžíru přes pohoří Ahaggar do Timbuktu a odtud do Dakaru, 1928–30 zkoumal v centrální Sahaře, 1934–35 v dnešní Mauritánii… Proslulost získal přechodem bezvodé pustiny Tanezfuft v jižním Alžírsku, když se čtyřmi spolupracovníky překonal na velbloudech za 11 dní téměř 900 km cesty. Výzkumům se věnoval i v dalších desetiletích – např. v letech 1946–48 bádal v libyjském Fezzánu, 1954–55 opět v Mauritánii, v té době se už ale věnoval hlavně organizaci vědeckého výzkumu. Inicioval totiž vznik Francouzského ústavu pro černou Afriku (IFAN) se sídlem v Dakaru, v jehož čele stál v letech 1938–60 a který významnou měrou přispěl k doplnění poznatků o posledních dosud neznámých místech v Africe.

Vědeckým výzkumům, zejména v oboru ichtyologie (studium ryb), se Monod věnoval i po odchodu do výslužby a publikoval téměř až do své smrti ve věku 98 let.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: