Taipei (Tchaj-pej)

Taipei (Tchaj-pej)

Taipei je největším a hlavním městem Taiwanu (Tchaj-wan). Oblast kolem města patří k nejhustěji obydleným místům na planetě. S tím je spojený i největší problém tohoto města – doprava. Ulice jsou přeplněné především skútry.

Hromadnou dopravu se snaží řešit rychlodráha, která v centru probíhá pod zemí, v okrajových částech na visutých tělesech.

Taipei nemá dlouhou historii. Jako moderní město se začala rozvíjet až za japonské okupace, tj. od r. 1895, kdy sloužila jako administrativní centrum kolonie. V té době byl také postaven robustní palác, jenž původně sloužil jako sídlo guvernéra, dnes jako sídlo prezidenta Čínské republiky. Do dnešní velikosti se Taipei rozrostla po roce 1949, kdy sem přesídlila z Nankinu vláda Čínské republiky.

Nejvýraznější osobností moderních dějin Taiwanu je generalisimus Čankajšek, kterému je zasvěcen monumentální památník v centru města. V parku u památníku se nacházejí dvě budovy v čínském stylu, koncertní síň a divadlo.

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

V Taipei nemůžete opomenout návštěvu Palácového muzea. Uchovává sbírky, jež byly původně umístěné v Palácovém muzeu v Pekingu. Kuomintangská vláda ukryla nejcennější skvosty ze sbírek Palácového muzea v r. 1937 před Japonci do vlaku, který cestoval spolu s ní původně do provincie Sichuan (S’-čchuan) a v roce 1949 na Taiwan. Na předměstí Taipei byl pro sbírky vybudován obdivuhodný areál několika budov v tradičním čínském stylu.

Od roku 2004 se Taipei pyšnila nejvyšší budovou světa. Byla jí 505 m vysoká „Stojednička“, která dostala název podle počtu poschodí. Dnes je tato budova pouze 2. nejvyšší na světě po dubajském mrakodrapu Burdž Chalífa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí